Máme využiť služby hypotekárneho poradcu, alebo ísť na vlastnú päsť?

lucijja
12. nov 2014

Ahojte, máte skúsenosti? Využili ste hypotekárneho poradcu a ste spokojní, alebo ste sklamaní? Idem brať hypotéku a neviem sa vymotať z tejto dilemy, ja som taký neverec a neviem či sa hypo poradca neobohatí na môj úkor. Alebo je pravda, že majú kopec známostí a vedia vybaviť veci promptnejšie?
Vopred ďakujem za príspevky.

materina_duska
12. nov 2014

@lucijja Ja som si obehala najväčšie banky sama, mala som od nich konkrétne ponuky. Následne som oslovila hypo poradcu a on mi predostrel svoje ponuky z tých istých bánk. Mal o dosť lepšie podmienky 🙂 Toľko z mojich skúseností.

nigguska
12. nov 2014

Tak zalezi aky je to hypo poradca...ci taky co to robi preto aby pomohol alebo taky co pre svoj zisk urobi vsetko (myslim tym,ze ta presvedci na nie dobru ponuku len preto,ze v danej banke mu daju za to vacsiu vyplatu).

maarlie
12. nov 2014

my sme najskôr behali sami, takže sme mali akútakú predstavu. ale keďže každá banka mala iné podmienky, veľmi ťažko sa nám to porovnávalo. takže sme využili hypotekárneho poradcu. a pozor nezávislého, aby náhodou nemal zmluvu len s nejakými konkrétnymi bankami. odporúčil nám 3 banky, ktoré sa zhodovali s tým, čo sme mali zistené my. len ako už bolo povedané, on prišiel s ešte lepšími podmienkami.

janulka999
12. nov 2014

@lucijja pracujem s hypotekami, viem ti poradit. ako pisu dievcata, nikdy neziskas take podmienky, ak pojdes na vlastnu past, ako ti dokaze vydiskutovat hypoporadca, ktory ma osobne kontakty a dobre pracovne vztahy s riaditelmi bank. pracujem pre jednu z TOP 3 firiem na SK, ktore robia hypotekarne poradenstvo. spolupracujeme so vsetkymi bankami, takze sa optimalizuju vsetky potreby klienta a hlada sa pre neho najvhodnejsie riesenie. a klient sa sam rozhodne aku banku chce. 🙂 kludne ma kontaktuj do spravy, ak mas zaujem. poradenstvo a vybavenie uveru je bezplatne, nas plati banka, v kt. sa uver vybavi. 🙂 Jana

lubomirspetko
12. nov 2014

@lucijja

Dobrý deň prajem, určite využite poradcu, ale takého ktorý má naozaj zazmuvnené všetky banky a pracuje v brandži dlho.
Niektoré sprostredkovateľské spoločnosti nemajú zazmuvnené niektoré banky ako Mbank, Sberbank, Prima Banka, alebo Ober Bank. Budú vám preto tvrdiť že to nie sú "vhodné banky pre ľudí". Na takýchto poradcov pozor, vyberte si takého ktorý má kompletné portfólio bank a nebude vám rozprávať nezmysli že nejaká banka zlá pretože oni majú "analytické centrum" kde múdry ujovia povedali že to nie je dobrá banka. To je nezmysel!

Správni poradca by vám mal predložiť ponuku aspoň 6 bank a vysvetliť aké sú kde podmienky. Ak vám niekto donesie ponuku od jednej banky s tým že "táto je pre vás najlepšia" tak je jasné že bol len v jednej banke a vy si tým pádom neviete porovnať podmienky s konkurenciou.
Ďalej by vás vždy mal informovať o tom, v ktorej banke vám ponúkajú aké poistenie úveru. Nie v každej banke je zlé rizikové poistenie úveru ako to niektorý tvrdia.
Dôležité sú aj možnosti mimoúradných vkladov. Je dobré keď má pre vás váš poradca riešenie na to, ako vytvárať rezervu ktorú pri fixácii vložíte ako mimoriadny vklad. Ak vám chce však dať poistku na sporenie alebo stavebko s vysokou cieľovou sumou, nebude to zrejme to pravé orechové...

kpt
12. nov 2014

ked sme uzatvarali hypo v r. 2010, obehla som vsetku banky u nas a aj som to zadala "poradkyni". ona v niektorych bankach vobec nebola, ale zas vo velkych dala lepsiu ponuku ako ked som tam bola ja. zato ale tlacila do poistky, a to takej, aku sme vobec nechceli... nakoniec sme brali hypo u mnou vybavenej banky, ale jej ponuka bola len o 0,05 % horsia, a do poslednej chvile sa tie banky predhanali, cize mohlo to skoncit aj u velkej banky cez poradkynu. ale fakt male banky sa velmi snazia, treba ist aj tam...ak poradca vynecha nieco, obehnut sami. Na uplny koniec ale poradkyna, ktoru uz nechcem vidiet, skusila ist po podpise hypo u tej mnou vybavenej banky po proviziu!!!, ze vsak nas im dohodila...smutne. treba proste sa tomu venovat, nechat si vysvetlit ako debilovi, aj kto plati poplatky, zalozenie nehnutelnosti na kataster, vsetko uplne, ako sa da mimoriadne splacat, aky je fix, aky poplatok za vedenie uctu a ake transakcie tam musia prebehnut mesacne, aby bol zadarmo, atd... a nenechat si nanutit od poradcu prerobenie poistiek, sporenie sebe, na dochodok,detom na skolu, pzp a havarijne na auto a podobne...

lucijja
autor
12. nov 2014

@lubomirspetko ďakujem za hodnotny príspevok. Ako ale zistím, že daný poradca má zmluvu so všetkými bankami? Môžem prezradiť že v hypocentre.sk mi dali ponuku aj na sberbank ako najlepšiu z možností...ale neviem čo sú zač. A potom, iná hypoporadkyňa mi tlačí len a len unicredit bank...to mi je podozrivé, ešte aj keď sme spomenuli spotrebný úver tak hneď vytiahla túto banku.

@kpt ďakujem aj tebe, toto sú informácie čo potrebujem

ešte by ma zaujímalo, či môžem zadať už o schválenie hypotéky u jedného poradcu aj u druhého a potom keby mi schválili obe, môžem jednu odmietnuť? bezplatne?

shania31
12. nov 2014

@lucijja
Ja osobne sluzby takýchto ludi nevyuzivam- obdobne ako sluzby realitných kancelarii.
Mozno je to tym, ze v bankovnictve sa hybem dost dlho a mam ako taky prehlad o bankach. Chcem len poradit pri vybavovani hypoteky jednu vec- nie je vzdy najlepsia ta banka, ktora da najlepsie uroky, treba si zvazit vsetky poplatky s tym spojene a samozrejme moznosti predcasneho splatenia, mimoriadnych splátok.....

lucijja
autor
13. nov 2014

@shania31 určite, trošku mám prehľad, takže určite to riešim aj výhľadovo. Keď mi dá banka hypotéku bez poplatkov tak krása, ale má mi potom dvacku strhávať za vedenie účtu to tiež nie je výhra, chápem čo myslíš. 🙂

bets
13. nov 2014

My sme si uver riesili sami, pre nas nebola rozhodujuca len urokova sadzba, ale aj nase subjetivne vyhody, ktore tretia strana tazko zhodnoti. Kedze uz mame skusenosti s cerpanim, splatenim, menenim podmienok uveru, tak presne vieme, ake podmienky a schopnost komunikacie zo strany banky je pre nas dolezita. Zaroven sa na vyplaca vernost jednej institucii, okrem osobneho bankara máme zvyhodnene rozne veci, od poplatkov, promptnosti riesenia poziadaviek a pod.
Jedna mala banka sice laka na dobre podmienky, ale potom je to cista katastrofa, uverovi pracovníci sa menia každého stvrtroka, každý zamestnanec tvrdí niečo ine, urobit zmenu takmer nemozne, kym ine banky dokazu tu isty vec urobit na pockanie, tam mesacna cakacia lehota, ak sa vobec nasa požiadavka nestrati a pod. Variabilnu urokovu sadzbu chapu ako variabilnu hore a ked majú znizovat, ja ako klient som musela dokazovat znizovanie referencnej sadzby. Ak by sme sami neboli zorientovani, tak s bankou nepohneme. Splatenie celého uveru na dlhe lakte, len banka predlzovala lehoty, aby sme to nedokázali zladit s druhou bankou a znemožnila naše plány.
Toto su veci skusenosti, neviem, ci poradca vnima uverovy vztah ako vztah dlhodoby, nielen v zmysle výhodných prvotnych podmienok.

lubomirspetko
13. nov 2014

@lucijja

Sberbank má momentálne úrokové minimum 2,49% čo je pri ponuke ostatných bank dosť veľa.

Či má poradca všetky banky zistíte tak, že vám donesie ponuku zo všetkých a nie len s jednej alebo dvoch. Mali by ste dostať ponuku 4 - 6 najzaujímavejších bank a výber by mal byť len na vás. Váš sprostredkovateľ by vám mal samozrejme vysvetliť kde je čo dobré...

Áno môžete zadať ponuku do 2 bank a do každej cez iného poradcu. Ale je lepšie keď zadáte ponuku do 2 bank cez jedného poradcu ktorý má v portfóliu obe banky. Ak niekto nemá všetky banky v portfóliu nevie vám reálne porovnať a poradiť čo je lepšie. Každý vám bude tlačiť kaleráby len o tom, čo vám môže sprostredkovať...

ivet1234
5. jan 2015

podla mna je poradca dobrá vec, nemusíte obehať všetky banky a poradca to za vás spraví. Príde, vysvetlí ponuku, a je už len na Vás ako sa rozhodnete, či ponuku prijmete alebo nie, Poradca by ale nikdy nemal byť dotieravý a nasilu vám niečo vnucovať... Je to vaše rozhodnutie, tie peniaze budete platiť vy, nie poradca. Klientove potreby majú byť prvoradé 🙂 aspoň podľa tohto pracujem aj ja 🙂

radios01
13. jan 2015

@lucijja ahoj...
moja skúsenosť:
1. nechaj si vypracovať viacero ponúk z bank aspoň 4 alebo 5 osobne
2. zadaj si dopyt na portaloch co ponukaju hypoteky (dostanes ponuky na email a porovnáš si napr. www.financnahitparada.sk)
3. este skus aj hypo poradcu čo ti ponúkne
-------------------------------------------
pozor, aj viditeľne nižší úrok nemusí znamenať úsporu na mesačných splátkach. Pozreraj hlavne na tieto parametre:

1. RPMN - čím vyššia tým horšia ponuka, prípadne poplatky alebo že si musiš otvoriť účet - potom si prirátaj aj náklady čo budeš platiť za to že ťa nútia používať alebo si uzavrieť ich produkty
2. výška splátky (čo si môžeš dovoliť platiť - nikdy nie viacej ako 30% zo svojho mesačného čistého príjmu - neskôr sa môžeš dostať do fin. problémov)
3. doba splácania (niektoré mesačné splátky budú nižšie kôli dlhšej dobe splácania - pozor na to, čím dlhšie splácaš tým viacej preplatíš)
4. dodatočné podmienky - kataster (stoji 66 EUR, znalec na nehn. - 150 EUR - niektoré banky v akcii ponukaju aj to, že vybavia

5. pozor na ďalšie podmienky u bank - ešte stále som sa stretol aj s podpisom bianko zmeniek, alebo zrážka zo mnzdy...tieto podmienky budete mať implictne v zmluve - treba vyjednávať a upustia od toho..netreba skočiť hneď na prvu zmluvu a podpisovať na pobočke - mám skúsenosť s OTP napr.. alebo VUB

6. pozor - poradcovia ti budú núkať poistenie splácania úveru...je to zbytočné drahý produkt, radšej si daj úrazové p. a na 90% si vykryješ svoju hypo - poistenie hypo je iba odrb na ľudí...tam nevieš či ti to kryje anuitu aj úroky, celý uver, koľko bude poisťovňa splácať úver - do konca alebo splatí celu sumu naraz??? je to tak komplikovaný produkt, že ani neuzatvaraj... a ešte ty tie peniaze nikdy neuvidíš, lebo poisťovňa platí banke...pri ostatných produktoch platí poisťovňa tebe...vždy je lepšie keď ty máš peniaze pod kontrolou...ak nemáš nikdy nevyhráš ...a nie je to výhodný produkt pre teba

7. najlepšie podmienky dostaneš ak máš nejaký svoj kapitál...napr...20% z hodnoty nehnuteľnosti...vtedy sa banky doslova bijú o teba

aduuus
2. mar 2015

Ahojte, ak potrebujete vybaviť úver, hypotéku, poistku, stavebko, sporenie...čokoľvek, poprípade už niečo z toho máte a bodlo by Vám ušetriť na mesačných splátkach, ozvite sa KOŠICE a OKOLIE, nakoľko sídlime v Košiciach. Vieme vybaviť pre klientov výhodnejšie ponuky, ako keď si idete za okienko vybavovať samy, nakoľko my spolupracujeme priamo s riaditeľmi inštitúcií.

aduuus
25. mar 2015

@radios01 este som sa nestretla s tym aby poradca ponukal poistenie splacania uveru, kedze poradcovia vedia ze je to navysenie uveru. klientov do toho tlacia banky! ale apr, niekedy je aj toto poistenie vyhodne

eva558
5. feb 2016

Ahojte, zaujimal by ma Vas nazor na to, ze v banke mi ponukli financovanie 80% nehnutelnosti. A financna poradkyna dokazala vybavit akurat tak 60-70% co je pre mna malo. Neviem komu mam verit. Ako je mozne ze ja v banke dostanem lepsiu ponuku a koho ponuka je potom realna?

susaanka
5. feb 2016

@eva558 skus sa obratit na ineho financneho poradcu. Nie je mozne aby ti dobry financny poradca nesprostredkoval lepsie podmienky ako ti ponukaju v banke.

eva558
5. feb 2016

@susaanka takze je nepravdepodobne, ze by ma prave banka zavadzala a ich uverove ponuky mozno povazovat za zavazne?

susaanka
5. feb 2016

@eva558 tazko povedat...aj ponuky bank su niekedy zavadzajuce kedze sa snazia nalakat klienta. A zalezi tiez od toho aky skuseny je konkretny pracovnik ktory ti to v banke ponukol. Najlepsie by bolo ak by si naozaj nasla hypotekarneho agenta ktory ma prehlad a skusenosti.

mq
22. aug 2016

Dnes ti už ani netreba finančného poradcu, dá sa všetko robiť online, ešte aj ponuky ti pošlú online a sama sa rozhodneš. Výhoda je, že napríklad Finančná Hitparáda porovnáva skutočné úrokové sadzby hypoték a nie tie z reklamy. Vyskúšaj, uvidíš a daj vedieť:

https://www.financnahitparada.sk/hypoteky

elise
22. aug 2016

@lucijja doteraz zla skusenost vsetci poradcovia davaju hypoteku do vub tam maju najvyssiu proviziu a presviedcaju do dovery zdravotnej poistovne

silvia31
22. aug 2016

My sme riešili hypo teraz od marca - s finančnym poradcom z OVB konkretne to bol dobrý známy a je riaditeľ celeho okresu, tie kontakty a podmienky si fakt obyčajný klient nevydupe.. Všetko naozaj všetko riešil, nam len daval vedieť aké doklady treba a potom nám predostrel ponuky, povedal, čo je pre nás najvýhodnejšie a aj ako a čo treba, potom sme už iba išli do banky podpisať a odniesť posledné papiere. A hypo mame z ČSOB 1,95% úrok

elise
22. aug 2016

Ja som si vybehala sama banky, v tatrabanke so zrychlenym splacanim mame 1,85% stym zrychlenim sme kazdy mesiac pod 1%

susaanka
22. aug 2016

Ani prehlad o skutocnych urokovych sadzbach nie je zaruka toho ze si vyberies spravne. Ide o to aka cast splatky ide do istiny a aka do uroku, banky to prepocitavaju rozdielne. A co sa tyka hypotekarnych agentov, najlepsie sa popytat znamych ktori maju skusenost a vedia odporucit konkretneho. Naozaj nie vsetci sa vyznaju a nie vsetci robia vsetky banky a netlacia ludi len do tych bank s ktorymi maju zmluvu.

katka708
22. aug 2016

@elise
@silvia31 baby a tie úroky co ste napísali mate pri akej fixácii?

silvia31
22. aug 2016

@katka708 na 5rokov

lili2015
22. aug 2016

Ja mam dobru skusenost s financnou poradkynou, aj ked iba s jednou. Mali sme taku mladu, ale chceli sme jej dat sancu. Po tyzdni nevybavila nic, iba nam poslala oznam, kde mame zamietave stanovisko. Tak potom sme isli k pani, ktoru nam odporucal realitak a to bolo uz o niecom inom. Hypo mame podla mna dobru, financovanie na 90%, poplatok za hypoteku 0 a ucet tiez zadarmo. Ak budem vymienat nehnutelnost, pojdem tiez za touto hypotekarnou poradkynou, pre mna je hlavna vyhoda ze to setri cas a vie aj poradit.

katka708
22. aug 2016

@silvia31 aha. Ďakujem. Nemala som prehľad ako to je v iných bankách tak teraz som už spokojná. 🙂 ja mam v TB na 5r 1,25% ale nie je to nová hypo len mi skončila fixácia na 2r a teraz som si dala na 5

silvia31
22. aug 2016

@katka708 to je skvelý úrok, my budeme časom refinancovať zrejme, uvidime ake podmienky budu

elise
22. aug 2016

@katka708 3 roky