Mám kúpiť nehnuteľnosť teraz alebo o rok?

andreatytler
21. júl 2021

Ahojte, Ak je tu niekto kto sa rozumie do ekonomiky alebo nehnutelnosti, alebo aj nazory laikov... myslite ze je lepsie kupit nehnutelnost teraz alebo pockat rok?
Musim povedat ze nezijem na Slovensku ale v Kanade. Je mi jasne ze situacia tu moze byt odlisna od situacie na Slovensku. Zaujima ma skor ci sa da predpovedat nejaky globalny vyvoj... Nielen ceny nehnutelnosti, ale aj uroky na pozickach napriklad.
Ceny nehnutelnosti su tu teraz velmi vysoke, ale stale rastu a uroky su super nizke. Takze podla mojho velmi laickeho nazoru nie su to idealne podmienky, ale ani nie zle, na kupu. Alebo, ak je to blbost , tak ma opravte....

aurorastone
21. júl 2021

📌 Veru toto by som aj ja rada vedela 😁

ivkazba
21. júl 2021

Teraz alebo o rok. Avšak o rok drahšie. Myslím, že to je odpoveď. Ak sa ti teraz podmienky nezdajú ideálne, o rok budú ešte menej ideálne.

katulienocka999
21. júl 2021

@andreatytler nemyslim si, ze sa to az tak da odhadnut.. Nam pred par rokmi hovorili ked sme chceli kúpiť, ze počkajte rok a ceny pôjdu, mali by ist dole..a prd isli.. O dost sa zdvihli.. A to nam hovoril nas finančný a to si myslim, ze sme mali fakt dobrého a aj makleri, a mali sme aj nastudovany web, nejake stránky kde boli prognozy pohybu cien 🤷‍♀️

cimage
21. júl 2021

Momentalne ceny nehnutelnosti su vysoke a stale stupaju, dopyt prevysuje ponuku. Ale ako to bude o rok to nevedia ani realitky. My sme hladali chalupu asi pred 3rokmi, bola za 20 000 a teraz za nu chcu min 40 000.

221girl
21. júl 2021

Teraz :D ... toto som riesila pred 2 a pol rokom.. kupili sme byt za 110 000, teraz ma hodnotu cez 150 000. Uz lutujem, ze sme ho nekupili o rok skor

lopka1313
21. júl 2021

No mne pred 4 rokmi, ked som kupovala svoj byt, tiez vraveli, ze uz to bude klesat. Prd. Teraz by som ho predala o polovicu drahsie, a to som uz kupovala draho... A pred 5 sa moj ex zastrajal, ze teraz urcite NEkupovat, lebo vsetko klesne. Pred 5 by som mala velku trojku za cenu mojej malej trojky, tak to vtedy stuplo. Ale neviem, pokial chcete byvat vo svojom, tak kupte, pretoze byvat treba. Pokial ide o investicny, toho sa bojim, ci to fakt neni bublina...

ivkazba
21. júl 2021

@katulienocka999 pred pár rokmi ti niekto povedal že počkaj a ceny pôjdu dole? Tak to bola od niekoho veľmi zlá rada, doslova amatérska. Robím v biznise 18 rokov, za tú dobu ani raz nebola taká situácia, žeby bola vhodná rada "počkaj, ceny pôjdu dole".

number19
21. júl 2021

Ja som kupila byt tento rok tesne po lockdowne (v nasej krajine). Trh bol taky nejaky spomaleny? Skratka ceny boli fakt "relativne rozumne" a hlavne boli k dispozicii nehnutelnosti, ktore v normalne zmiznu z trhu v priebehu "pol hodky".
Od vtedy stupli (skoro pol rok) tak, ze sama nemozem verit vlastnym ociam.
Takze ja hovorim teraz.

livka283
21. júl 2021

@andreatytler podľa mňa včera bolo neskoro, minulý rok som predávala dom, teraz také isté domy za oveľa vyššiu sumu sú, plus u nás v dedine aj okolitých čo pozerám staršie domčeky, sú predané rýchlo ako teplé rožky, dobré pozemky so sieťami stoja ako tie staršie domčeky, novostavba už musí spĺňať od januára prísne kritériá na energeticku triedu, teda aj náklady na realizáciu sú vyššie, materiál šiel abnormálne hore, čiže neváhala by som . Áno čo bude o pár mesiacov ani srnka netuší, ale nehnuteľnosť s pozemkom je dobrá investícia, lepšie ako peniaze v banke

marca12
21. júl 2021

@katulienocka999 a to ti ktory povedal? Nech sa ide zivit niecim inym. Jr dlhodoby trend rast cien nehnutelnosti uz niekolko rokov A to hovoria uz roky aj financnici, aj makleri. Je predpoklad,ze stale budu a dokonca posledne roky je rychly rast nehnutelnosti. A o rok budu este drahsie,zacina prudky narast cien nehnutelnosti hlavne bytov.

marca12
21. júl 2021

@andreatytler urcite teraz o rok budu este drahsie. Uz teraz bol prudky narast cien oproti minulemu roku.

jaga18
21. júl 2021

Ceny nehnuteľností idú žiaľ stále hore. Vlani sme rozmýšľali nad pozemkom, ktorý stál 23tis €. Zdalo sa nám to dosť, keďže rok pred tým stál susedný pozemok rovnakej rozlohy 12tis €. Kým sme váhali, nám ho vyfukli a posledný identický pozemok, čo ostal v tej lokalite voľný dnes stojí 49tis €... A je len 400 štvorcov bývalej ornej pôdy (na katastri stále vedené ako orná pôda s prísľubom, že po kúpe sa prepíše ako stavebný pozemok) a na dedine,nie v meste...

luuubik
21. júl 2021

Mna by len zaujimalo, kde a kedy sa tento nenormalny rast zastavi 🤔 Lebo, ze je to"nezdrave", je iste... Prijmy ludi nestupaju ani zdaleka takym tempom ako ceny nehnutelnosti, naopak aj kvoli korone je to coraz horsie, ohromne stupli ceny potravin, pohonnych hmot, ohrozene pracovne miesta... Ta bublina raz praskne, musi... Ako v 2008 v USA, ked ste si za "par drobnych" mohli vyberat z bohatej ponuky domov. Ci uz to sposobi narast urokovych sadzieb, dalsia vlna korona opatreni, ktora polozi ekonomiku alebo cokolvek ine - toto, co sa na trhu nehnutelnosti deje, aspon na SK podla mna nie je dlhodobo udrzatelne... Uz "len" mat vestecku gulu a vediet, kedy to bude... Z toho pohladu autorke rozumiem, ze to riesi...

jana_eyre_2
21. júl 2021

Ja sa v týchto veciach nejako nevyznám, ale fakt je, že po každej kríze vyskočia ceny a je to dlhodobé.. my plánujeme kupovať auto, už to sa zvyšuje cena, všetci hovoria že to bude len rast a rast.. predpokladám že tak to bude aj s nehnuteľnosťami, kým začnú ceny opäť klesať nadol to bude trvať dosť dlho..

pbra40
21. júl 2021

@andreatytler este nikdy nesli ceny nehnutelnosti dole. Takze urcite teraz

kitycat
21. júl 2021

@andreatytler moj nazor, kup cim skor, ceny porastu. Aj keby to nahodou kleslo, tak nikto nepreda vyrazne pod crnu to si radsej pocka.

Sialene ceny, neviem co by som robila teraz, kebyze mam riešiť otazku byvania.
Skor si riadne vyneraj byt aby ti vyhovoval vo vsetkom

katpox
21. júl 2021

@andreatytler ja by som sla do kupy teraz, ono sme sa 3x stahovali, 2x predali byt a teda 3 x kupili, v priebehu 8 rokov. Ani raz to nebolo lacnejsie. Prvy byt bol jednoizbak (r. 2013) kupeny za 35 000 a predany (2015) za 40 000, potom (2015) kupeny holobyt dvojizbak (bez kupelky, bez zarubny) za 55 000 a v r 2018 sme ho predali za 85 000, v sucastnosti idu tieto konkretne byty jednoizbak 65 000,dvoizbak 100 000,no a v r. 2019 sme si kupili holobyt trojizbak, ten stal 87 000,tento mesiac sice zariadeny sused ho predal za 135 000...takzr vzdy to je drahsie.... Z rozdielu ak je clovek menej ako 5 rokov majitel sa musi vyplatit aj dan a zdravotka. No nam sa to aj s manzelom zapacilo a sme chceli v tom zacat podnikat, kupit holobyt, spravit ho a predat, ale teraz su brutalne ceny,... Lebo nasim cielom bol rodinny dom, ze sa k nemu takymto sposobom dostaneme..lenze novostavba, dokoncena na kompletku ide okolo 250 000.. Je to dost. Byty boli vsetky v dedinach kusok od mesta... Praveze je vzdy len drahsie, jedna sa o to, ze je mesia ponuka ako dopyt, takze ked su ludia ochotni dat za to tie peniaze, tak preco by tie nehnutepnosti predavali lacnejsie.... Tiez sme len tak boli zvedavi a skusii sme dat byt tento trojizbak min rok za 140 000 a mali smw potencionalnych kupcov, len teda sme skusili, ale nepredali... je luxusne zariadeny ,nabytok na mieru, kvalitne podlahy, sadrokartove podhlady, inteligentna domacnost, a nebala by som sa tento rok ho predavat za 150 000, ma na ulici nedavno jeden chalan zastavil, ze min.rok videl nas byt na nete, ci ho nepredame, no bohuzial nie, lebo uz dom, co chceli pred tromi rokmi za 160 00 je za 250 000, co je uz strop, mozno by sme to utiahli, ale nesmel by nam vypadnut prijem, no je to uz riskantne moc, zaviazat sa k tomu

Ak chcete kupit byt, dom co najskor, za tych skoro 10 rokov nikdy sa nestalo zeby boli lacnejsie, prave naopak.

belllinka
21. júl 2021

@ivkazba a co v case krízy pre 12-13 -tim rokmi, vtedy tá realitná bublina splasla. Kupovali sme 3-izbak za 94 000 a predtym stal podobny cca 120 000. Ale tiez si myslím, ze nehnutelnosti uz dole nepojdu.
@cimage rekreačné nehnuteľnosti stúpli v priebehu minulého roku kvôli korone, ale tie asi pôjdu dole.

katpox
21. júl 2021

@katpox no jednine co bola myslim 12/13 dozadu kriza, ze ceny na kratko padli a potomzas vystrelili, lebo si vtedy prave krstna kupila byt v ba

luccija
21. júl 2021

@andreatytler neviem ako to je v Kanade, ale u nás je málo bytov, pozemkov...developer len stavia v Ba novostavbu a sú vypredané.Takze asi teraz aj vzhľadom k veku ..a nehnuteľnosti budú len stupat

danielahamar
21. júl 2021

Teraz, keďže minuly rok nie😁, inflácia sa vali

natinka86
21. júl 2021

@katulienocka999 Tak to nebol veľmi šikovný.

kvetinka75
21. júl 2021

ja ľutujem, že som niečo nekúpila pred pol rokom. Teraz sú ceny také .......

cubo2
21. júl 2021

@danielahamar presne tak - teraz po krize sa dost silno roztaca inflacia, ceny vsetkeho idu hore, od potravin cez auta, az po stavebny biznis - tam je to doslova sialene, cena dreva 3x hore, polystyren 2x, stavebna ocel 2x a coskoro pojde aj beton.. nedostatok cipov, da sa cakat, ze docasne pojde hore aj elektronika..

ceny nehnutelnosti urcite pojdu hore, neexistuje absolutne ziadny dovod aby klesali - cena stavebnych materialov ide hore, inflacia, nizka ponuka.. a rodiny uz nechcu byvat v dvojgeneracnom dome s nafukanou svokrou, co sa do vsetkeho montuje, tak si hladaju vlastne byvanie..

inak, ludia, prosim vas pekne, NEVERTE financnym poradcom! To nie su ziadni poradcovia, oni su predajcovia.. oni sa vam snazia predat, aby zarobili.. robia v prospech poistovni.. keby ste ich platili vy, tak by robili v prospech vas 🙂 takto ale nerobia.

danielahamar
21. júl 2021

@cubo2 lepšie by som to nenapísala, len sa mi nechcelo😉😁 všetko ide podľa planu🤐

andrejkap123
21. júl 2021

V nasej dedine stupli ceny pozemkov za pol roka zo 141/m na 200/m a stale sa predavaju… a domy… ten co stal 150 tisic uz stoji 200 tisic. Ja by som konala ihned!

liljana
21. júl 2021

Ak potrebujes byvat, kupuj cim skor, neoplati sa cakat. A ako investicia, su byty cenovo uz prilis vysoko. Byty idu lahko hore, ale tazko dole. Nikto nechce utrzit stratu z predaja pod cenou, radsej ho bude drzat, kym bude vladat splacat hypo a preda iba v nevyhnutnom pripade.

cubo2
21. júl 2021

@danielahamar akeho planu? 😀

danielahamar
21. júl 2021

@cubo2 tohto sveta😁 nie môjho, ešte to tak🤣

nicicka
21. júl 2021

@ivkazba Prosím mohla by som jednu otázku do ss? Vďaka...