Mám ísť do podnájmu, alebo si šetriť a o pár rokov vziať hypotéku?

18. mar 2022

Ahojte, chcem sa len spýtať nejakých ludi,ktorí ma nepoznajú,aký majú na toto názor.
Tí ktorí ma poznajú mi povedia, že ako sa rozhodnem, tak urobím a budú ma podporovať, je to síce milé, ale veľmi mi to v rozhodovaní nepomohlo.
Akurát končím VŠ, mám už aj vybavenú prácu. Snúbenec nemá VŠ,no už ma pár rokov prácu.
Náš spoločný zárobok je zhruba 2000€ v čistom mesačne.
Chceli by sme už riešiť svoje bývanie, avšak neviem, či je fajn ísť zatiaľ do prenájmu,kde by sme platili mesačne okolo 600€.
Alebo ostať ešte u rodičov, obaja platime 100€ mesačne+ každý internet s pevnou + kupujeme potraviny a drogériu, ostane nám z toho aj na odloženie.
Dokopy máme spolu nasporených 15tisic zhruba, nie je to veľa, no snúbenec si pred nedávnom kupoval auto, tak išli peniaze tam.
Radi by sme už bývali spolu, len fakt neviem, či skrz financie sa proste oplatí ten nájom, lebo by sme odkladali o dosť menej, a tým pádom aj tá hypotéka by sa v podstate oddalovala.
Ale su vaše názory? Boli ste v podobnej situácii? Ako ste sa vy rozhodovali? Ďakujem za odpovede

adamadent
18. mar 2022

Môj názor. Svadba a vlastný bývanie.

daridari11
18. mar 2022

Presne toto riešil môj syn pred rokom a pol. Pochodil zopár podnájmov, ceny boli cca 500a viac e. Ja som ho vtedy našťastie presvedčila, že je to blbosť, iba tým oddiali vlastné bývanie. Takže zostal bývať s nami a šetril si. V januári začal chodiť na obhliadky ohľadom kúpy, podarilo sa, má svoj byt. Rozdiel je, že on je slobodný ale napriek tomu si myslím, že ak chcete mať vlastný byt, podnájom to značne oddiali.

vevulik18
18. mar 2022

Ja byt vami isto idem do vlastného ak vám to vyjde 🙂 ceny pôjdu len hore, my sme to riešili pred viac ako rokom , v apríli to bude rok čo bývame vo vlastnom 🙂 držím palce

amelie2017
18. mar 2022

A teraz pracujes na zmluvu, brigadujes alebo len studujes a ta praca bude az po skole? Ak mas pracu na zmluvu uz aj teraz, tak skuste hypo. Ak este len brigadujes a na tpp sa zamestnas az po skole, pockajte do statnic, zamestnaj sa, odrob 3 mesiace a sup do vlastneho.

sasa1310
18. mar 2022

Treba našetriť najprv na hotovosť, ktorou treba disponovať, keď človek chce kupovať nehnuteľnosť na hypotéku. A čím väčšie výdavky, tým menej šetrenia. Už je len na tebe, čo chceš. Či skoršie bývanie s priateľom alebo skoršie bývanie s priateľom vo vlastnom

autor
18. mar 2022

@adamadent svadbu máme v pláne na budúci rok, no dovtedy by sme radi bývali spolu, no možno keď čítam komentáre, asi bude fajn až po svadbe.
No po svadbe by bol pre nás ideál asi mať svoje, než byť i cudzieho niekoho.
Dovtedy 🤷 asi to vydržíme

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
18. mar 2022

@daridari11 ak by sme chceli hypotéku, museli by sme mať 20% nasetrenych, no a to teraz nemáme.
Takže to riešime, či teraz ísť do podnájmu a byť spolu, alebo byť takto u rodičov ešte a nasporiť viac 🤔
Asi tá druhá možnosť bude lepšia

autor
18. mar 2022

@vevulik18 ja viem,že pôjdu hore :( ale my nemáme aktuálne 20%, 15tisic je málo

autor
18. mar 2022

@amelie2017 doteraz to bola len dohoda, po škole už budem na TPP.
Ale šup do vlastného, keby to je také jednoduché 🙂

autor
18. mar 2022

@sasa1310 áno, naše 🙂 ja som robila na dohodu, a odkladala som si, preto píšem, že spolu máme našetrenych 🙂
A chcem, asi ako každý človek bývať vo vlastnom

zmrzlinka2021
18. mar 2022

Hypotéka a do 20 percent požičať si od rodiny. Ceny budú iba rásť

lucilaines
18. mar 2022

Zobrat hypoteku asap aj za cenu toho, ze si tych 20% dofinancujete spotrebakom.Ad 1. uroky pojdu hore, nikto nevie o kolko, ale urcite pojdu. Ad.2 ceny bytov idu stale hore, takze sa vam moze stat, ze budete setrit setrit a tych 20% stale mat nebudete, lebo budu rast ceny bytov. Ad.3 planujete svadbu o rok, naozaj by som povedala, ze je priam zivotne dolezite, aby ste predtym spolu byvali.

autor
18. mar 2022

@dominika1988 tak, keby som si nie istá na 100%,že s ním chcem ostať do konca života, tak by som sa s ním nezasnubila, on tak isto.
Takže toto fakt neriešim.
Mne teraz ide skôr o to,čo sa finančne oplatí lepšie

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marci77
18. mar 2022

neviem, v ktorej lokalite hladate nehnutelnost, ale v BA kraji neskutocne vzrastli ceny za posledne 2-3roky ....az sa clovek nestiha cudovat
my sme boli toho nazoru, ze radsej budeme splacat mesacnu splatku hypoteky ako davat niekomu peniaze na podnajom, ktore uz nikdy neuvidime
my sme mali trochu inu situaciu, lebo moj manzel mal uz hypoteku na byt, ked sme sa brali, nejaky cas sme byvali v byte, kym sa nenarodilo dieta, potom sme zistili, ze 1izbak je pre nas uz proste maly.....a potom sme sa pustili do stavby domu, byt predali ....a tak postupne

ale ak by ste si chceli zarobit viac penazi, ak teda nechcete brat spotrebak alebo rodina nepozicia ....tak mohli by ste ist napr. pracovat na pol roka-rok do zahranicia, tam sa lepsie odklada, ked vyplata je omnoho vyssia😉
drzim palce

janulikt84
18. mar 2022

Neviem sice z akeho mesta si..ale Vasa spolocna max uverova zatazenost je 192 000e -treba sa nato pozriet komplexne ake mate este vydavky ..treba si prepocitat vsetky moznosti..netreba zabudat ze viete dostat aj 90%financovanie ale ako pisem zalezi kde chcete kupovat nehnutelnost a od Vasej bonity...ak mas otazky kludne napis...ale do podnajmu by som neinvestovala ,skor bud byvat spolu u Vas alebo u neho ..ale urcite si to treba vyskusat ;)

autor
18. mar 2022

@lucilaines
@zmrzlinka2021
sme spolu 5rokov, za ten čas sme sa spoznali dosť, toto fakt neriešim 🙈
No moja rodina v podstate nepožičia nič, alebo teda, ponúkajú nám záhradu,že tam si vieme postaviť dom, čiže tým nám ušetria nemalé peniaze za pozemok.
A snúbenecovi rodičia tak isto nie, lebo oni majú ešte dcéru, a čo ak ona bude potrebovať.
Tak v tomto smere rodina moc neprichádza do úvahy :/

kornelies
18. mar 2022

Ja by som byt nekupovala pri nasporenych 15 tisicoch. To je zelezna rezerva, ak by jeden z vas zostal nezamestnany.
Rodicia vam nepomozu aspon 30 tisicami? Potom by to uz davalo zmysel.

autor
18. mar 2022

@dominika1988 jasné :/ ja som to tiež nemyslela v zlom, len proste sme spolu už 5 rokov, a keby sme si není istí,tak sa ani nezasnubime a nie to riešiť dačo vlastné.

autor
18. mar 2022

@marci77 my sme z Nitry,ale aj tu to išlo všetko strašne hore 🙈
Snúbenca povýšili, ma celkom dobrú robotu, jedine,že by som do zahraničia išla ja, haha. Raz cez leto počas školy som robila v zahraničí ale to bolo sezónne, neviem či by som mala na to,aby som tam ostala na dlhšie, ale prakticky hej, nad všeličim som už premýšľala 🤷

autor
18. mar 2022

@janulikt84 tak....písala som v komentároch,že rodičia by nám dali záhradu na dom, v tom pripade,kým by sa dom staval,by sme bývali u našich....ale predsa, určite je iné bývať proste u niekoho a bývať proste sám :/
No zvažujeme všetky možnosti.
Čo sa prenájmu týka, tak by nás to vyšlo možno aj rovnako, čo sa týka splátky za hypotéku a výdavky 🤔

autor
18. mar 2022

@kornelies haha a kde by oni zobrali 30tisic 😅 teda netuším koľko majú moji rodičia v rezerve, ale pred rokom prerobili na kompletku dom, tak silno pochybujem,že niekde ešte majú 30tisic odložených

h2
18. mar 2022

Počkaj kým skončíš školu, zamestnáš sa a uplynie ti skúšobná doba. Dovtedy ešte čo-to našetríte. Určite máte väčšiu šancu na hypotéku, keď aj ty už budeš zamestnaná na dobu neurčitú. Dovtedy bývajte u rodičov, do podnájmu by som nešla.

ivanash
18. mar 2022

Sla by som do hypo, ceny bytov rastu, aj uroky. Skusit 90% hypo, ist do toho aj za cenu dofinancovania rozdielu cez spotrebak a sustredit sa na to, aby ste to cim skor vyplatili. Pri sucasnych rastoch cien tazko nasporite na 20%, stale vam to bude utekat.

lucilaines
18. mar 2022

Ste z NR, tiez tam mam byt, takze tipujem, ze taky 1-izbak by ste vedeli kupit za sumu okolo 90tis. Na to by vam vysla hypo aj s vasou nasetreniu hotovostou. Este lepsie, ak nie ste moc pohodlny, garsonka za este lacnejsie. Hlavne ze budete spolu byvat a davat peniaze do svojho. Na par rokov sa priestorovo uskromnite. O 5 rokov vam byt narastie na hodnote, vy sa posuniete platovo a po predaji tej garsonky budete mat dostatocnu hotovost na zaklad dalsej hypoteky, vacsej na vacsiu nehnutelnost. Alebo medzitym nasetrite a garsonku si nechate a date do podnajmu. Presne takto som to urobila po skole ja s mojim dnes uz manzelom. Po predaji bytu po 5 rokoch sme mali hotovost 30tis, ktoru sme pouzili na kupi dalsieho bytu.

kajakamura26
18. mar 2022

Milá autorka. Je veľmi milé, že si myslíš, že chceš byť so svojim aktuálnym partnerom navždy a preto ste sa zasnúbili. Ja som to mala podobne. Boli sme spolu 4 roky, chceli sme byť navždy. Začali sme spolu bývať a veľa sa zmenilo...piaty rok už sme nepridali. Potom som si našla aktuálneho snúbenca, po roku sme začali spolu bývať. Už sme spolu 6 rokov.
Ja si myslím, že je to pri spoločnom bývaní vždy trochu risk. Držím ti palce, nech to vyjde a nech ste šťastní.

ysseba
18. mar 2022

@dominika1988 Úplne s Tebou súhlasím. Je niečo úplne iné žiť spolu v jednej domácnosti ako byť spolu len tak hoc aj 10 rokov. Žiť spolu je niečo úplne iné ako sa len spolu stretávať a možno byť spolu celý víkend, resp. na dovolenke. Áno, podnájom sú vyhodené peniaze, ale spoznať sa aj po stránke "spolubývajúcich" má nevýčisliteľnú hodnotu. Ale tak, autorka, na to si sa nepýtala, tak späť k tvojej otázke - išla by som na pár mesiacov do podnájmu. A potom hypotéka.
PS: keď ste z Nitry, tak určite nájdete aj pekný, útulný jednoizbák na pár mesiacov za menej ako 600€

amelie2017
18. mar 2022

Ak ste z NR, co je dost studenstke mesto, kludne mozete ist do zdielaneho bytu. Spolu v jednej izbe, v druhej bud nejaka studentka alebo dalsi par. Naklady budu priblizne rovnake, ako u rodicov. Za ten cas mozete nadalej setrit, a aj sa spoznate, uvidite, ako vam klape spolocne byvanie. Ale viac ako rok po skole by som necakala a riesila hypo. 15 tisic nie je vela, ale zase ani malo. Mozete dofinancovat spotrebakom. Ako uz bolo napisane, na zaciatok kupit mensi byt, 1 izbak, alebo ak sa podari vyhodne 2 izbak a casom vymenit za vetsi.

marci77
18. mar 2022

a este som chcela spomenut, ze spotrebak sa da potom s hypotekovou spojit a refinancovat do inej banky uz ako jedna hypoteka ......
ale ktovie zase ake budu uroky o rok, dva