Mám depky zo zdražovania

ninusa221
14. sep 2022

Dneska som bola v obchode kupit základne potraviny nič drahe klasika mlieko smotana šunka chlieb, bum 18€. Skoro ma vyvalilo. Keď vidim v telke ako od 1.1 maju ist hore energie je mi do plaču. Ďalsia vec cena nehnuteľnosti to je cista katastrofa. O rok koncim vysoku školu a ja normalne rozmyslam nad tym ako sa ideme osamostatniť s priatelom ako si kupit nieco vlastne ked to je nereálne splatiť dokonca zivota…
Prepačte za taky výlev ale normalne nad tym rozmyslam ak je tu daky mlady par že či maju tiez taketo myšlienky a pochybnosti…🥴🥴

zitaje
14. sep 2022

@ninusa221 ja nie som mladá už, sama mám 20r. dcéru (a aj mladšie deti) a tiež si neviem predstaviť, ako si bude schopná zaobstarať bývanie. My jej moc finančne pomôcť nevieme, tiež mi je z toho smutno ☹ Mám pocit, že to je o kus ťažšie teraz, ako pred 20-25 rokmi.

ninusa221
autor
14. sep 2022

@zitaje nasi rodicia oboch nam zatial pomoct by vedeli ale zas niesu schopní nam pomoct ze len tak kupit byt ani dat len tak niekoľko tisic. Ked mi mamina rozpravala ako kupili byt za 11 tisic pred 20 rokmi a teraz taky byt predava suseda za 213 tisic je mi na grc prisaham..😪

vler
14. sep 2022

@ninusa221 autorka ale mas aj realne ocakavanie co sa tyka prvych par rokov zivota po ukonceni studia? Kedze si studovala, zrejme si malo alebo vobec nepracovala; skadial by si mala mat peniaze na kupu niecoho vlastneho?

vler
15. sep 2022

@vler co som tym chcela povedat, nerozumiem preco Ta depta to ze ako cerstva absolventka si nebudes moct dovolit hned kupit nieco vlastne, ved na kupu nehn. treba niekolko rokov pravid. prijmu jednak aby clovek nasporil 20% a tiez aby mu bola schvalena hypoteka

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
natalienka12
15. sep 2022

@ninusa221 A co cakas, ze ti budu padat do huby pecene holuby? Nechapem co riesis, kto za aku cenu kupil byt pred 20 rokmi. Ty zijes tu a teraz a nehnutelnosti budu len drahsie, v lepsom pripade bude ich cena stagnovat. Vlastne byvanie nie je pre absolventov vysokej skoly. Na vlastny byt si treba zarobit. Mimimalne sumu, ktoru mat musis, zvysok dofinancovat hypotekou.

marca12
15. sep 2022

@ninusa221 Nebude uz take lahke dostat sa k nehnutelnosti,ale nebude to ani nemozne. Treba pracovat,odkladat si co najviac,zatial sa uskromnit a o par rokov pomyslat nad vlastnou nehnutelnostou. Alebo pride trend,kedy bude normalne byvat v podnajme alebo dvojgeneracne s rodicmi

anjelicek26
15. sep 2022

@ninusa221 myslim, ze tie myslienky su prilis cierne...koncis vysoku skolu, zamestnas sa, uvidis, aky bude plat, priatel to iste...prve zacnete v podnajme, stabilizujete si prijmy a potom do vlastneho...tak ako kazdy iny mlady par pred vami... a ak to na Slovensku nepojde, tak pojdete inam. Pokial je clovek prakticky bez zaväzkov, treba otvorene uvazovat o vsetkych moznostiach.

mooonika1975
15. sep 2022

čo tu pišete, že odkladať , tak mi to niekto reálne vyrátajte, ak zarobia po 1000€ , čo je odvážne aj tak ,po škole, bez praxe , tak ak 1000 odložia , tak majú zarobene na 200000€ byt za 200 mesiacov , čo je skoro 18 rokov . ZA PÁR ROKOV . 😂

@ninusa221 zdieľam tvoje zdesenie, je to hrôza, sami robotnik na SK, platy okolo 600-800€, a ceny všetkého ako v Nemecku . Je to hnus

odporúčam pohnúť sa inde, do sveta, zarobiť tam. Tu je to nereálne

hederamonstera
15. sep 2022

@mooonika1975 odkladat na 20% k hypo ;)

ninusa221
autor
15. sep 2022

@vler ved o to ide ze skoncim ako 25 rocna priatel bude mat 31 a ja mam sporiť len 20 tisic no dakujem pekne si brat uver v 40 tke😀😀😀

ninusa221
autor
15. sep 2022

@zoro9836 ty si porovnaj ceny bytov vtedy a dnes. Keby byty stoja tak ako niekedy tak uz davno byt mam…

ninusa221
autor
15. sep 2022

@marca12 dvojgeneracne urcite nie uz teraz byvame v podnajme. Nasi rodicia byvaju v 3 iz. Bytoch

zuzubb007
15. sep 2022

Bohuzial ceny su take ake su mlady budu nuteni zit na podnajme

maranta_leuconeura
15. sep 2022

Neviem kde byvas, podla ceny bytu co uvazdas to moze byt zapadne Slovensko? Koncis vysoku, tak predpokladam, ze si si pred piatimi rokmi vybrala nieco uzitocne a budes zarabat aspon 1000€ v cistom. Ked nie v odbore, Lidl ti to da, pripadne nejake nadnarodne korporaty ;) Neviem ako je na tom tvoj priatel, ale z dvoch platov sa tiez taha hypoteka plus naklady na byvanie lepsie.

stannkal
15. sep 2022

@ninusa221 ved to je predsa normálne ze na vlastnú nehnuteľnosť treba pracovať dlhé roky, tak to funguje aj inde na svete. A ceny sú nastavené tak, že si to každý normálne zarábajúci človek za tých 30 rokov môže dovoliť splatiť. Nechápem tvoj pesimizmus, s VS máš predsa dobre predpoklady na nadpriemerný plat.

ninusa221
autor
15. sep 2022

@maranta_leuconeura no momentalne zapadne Slovensko ( podnájom) ale povodne sme s banskobystrický tam je to cista katastrofa co som si myslela ze na zapade je to horsie😁

ninusa221
autor
15. sep 2022

Prave pozeram ze keby si zoberieme hypotéku na 30 rokov dala som sumu že 200 tisic to je 843 splátka. Dakujem pekne byt cely zivot zadlžené kvoli 4 stenám

stannkal
15. sep 2022

@mooonika1975 nie je pravda ze sú tu ceny ako v Nemecku. Ceny služieb a nehnuteľností sú tu podstatne nižšie. Keď porovnas napr. Mníchov a Bratislavu tak dostať sa k vlastnej nehnuteľnosti v Bratislave je oveľa oveľa ľahšie ako v Mníchove. Ceny tovarov sú samozrejme porovnateľné, to ale nikto nemôže ani inak očakávať.

galioska
15. sep 2022

mam 19 rocnu, pracuje a setri a od malinka jej setrime na byvanie, vsetky peniaze narodeninove, podstromcekove a z nasho platu jej sli na ten ucet, aj synovi tak chodi. Ma na depozit nasetrene. My s muzom sme nemali nic zadarmo a nasi rodicia nam dali len zaklad ale nasim detom sme to zariadili inak, verim, ze tak urobia aj oni kdd budu mat svoje deti, A ano, chapem nie v kazdej rodine je taka moznost.
Ty si mlada mas moznost odkladat, privyrobit si a najdes si partnera ktory ti s byvanim pomoze.

hederamonstera
15. sep 2022

@ninusa221 tak ked nechces byt zadlzena, tak budte v podnajme alebo vymysli nejaky velky biznis, kde si mozes kupovat byty za hotovost🤷🏻‍♀️
Neviem ci tu chces socik alebo co, aby si to mala “zadarmo”

mooonika1975
15. sep 2022

@stannkal ale porovnaj platovo, na čo minieš viac peňazi a každý deń, na veci dennej spotreby a tam si treba dať do pomeru cenu tovaru a plat a zbadáš v čom je problem. Nehnuteľnosť predsa kupuješ raz, dvakrát za život. Služby tiež nevyuživaš tak často ako kupuješ potraviny a handry.

ninusa221
autor
15. sep 2022

@hederamonstera uz teraz ma sere co platíme 400€ na najom ze sme mohli mat vlastne… takze nie v podnajme byt nechcem

ninusa221
autor
15. sep 2022

@galioska rodicia a aj starka mi šetrili tiez… takze tie % nehnuteľnosti mat budeme

hederamonstera
15. sep 2022

@ninusa221 a co teda chces?

anjelicek26
15. sep 2022

Mat hypoteku na xy rokov je predsa normalne... tvoj plat za tie roky tiez bude kontinualne narastat a tym padom ti da splatka hypoteky uz tak nebude vyskou podkopavat kolena... dnes je ti to vela, o desat rokov "v pohode" a o dvadsat rokov "ved to je nic"...

ivkarel
15. sep 2022

Jaj tak princezná nechce byť zadlžena. Tak potom ostan bývať u rodičov 🤷🏼‍♀️ Väčšina ľudí nedostane od rodičov byt ani peniaze na jeho kúpu, musia sa o to pricinit sama.
Najprv som mala pre tvoje obavy pochopenie ale ku koncu ma prešlo, kedze je to len nárek, ze nedostanete byvanie zadarmo 🤦🏼‍♀️ vitaj vo svete dospelých

thoughtfulweirdo
15. sep 2022

Ja nerozumiem, z čoho máš depky, keď ešte len teraz začínaš pracovný život, tj riadne zarábanie a ešte aj našetrené budeš mať od rodičov. Ste mladí, bez veľkých záväzkov, nie ste stromy, choďte žiť inde, keď vám tu platy nebudú stačiť 🙂 váš štart je taký lepší priemer, musia si poradiť aj mladí bez VŠ, čiže s nižšími platmi a bez našetreného, tak ja u vás nevidím problém.

galioska
15. sep 2022

@ninusa221 tak teda co riesis? len tak z nudy?

zmrzlinka2021
15. sep 2022

@mooonika1975 V tvojom prispevku je viacero logickych nezmyslov:

"ak zarobia po 1000 eur"
- zaciatocnicky plat pre vysokoskolaka v tejto sume je suprovy, ak su to sikovni, mudri ludia, co chcu mat dobru karieru, behom par rokov budu velmi, velmi ziadani na trhu prace.
Dnes bezne vysokoskolaci dostavaju v cistom 1500+ na pozicie, kde pravdaze treba vysokokvalitnych ludi (a tych je malo)

- 200 mesiacov ,čo je skoro 18 rokov
Malokto si "nasetril" na byt. Vacsina ludi bere hypoteky a velka cast z nich ich aj predcasne splati.

- plty robotnikov na SK 600 - 800 eur
Treba odlisovat, ci ide o mukla, ktoreho nahradis fakt "hocikym" a zaucis za 1-2 tyzdne alebo robotnika, ktory robi sofistikovanejsiu pracu a dava pridanu hodnotu

- ceny vsetkeho ako v nemecku
Dalsi nezmysel. Este tesne pred covidom sa mi vratil bratranec z nemecka, ktory tam skusal pracovat - v sklade a bol zdeseny, za co vsetko si tam pytaju peniaze, ake su sluzby drahe. Ano, niektore potraviny su na nasej urovni, ale celkovo vydavkovy standard je velmi velmi vvysoky.

- odporúčam pohnúť sa inde, do sveta, zarobiť tam
Dalsi nezmysel. Keby zapadne krajiny boli zlatou banou, tak sme tam vsetci. Aj tam sa maka, aj tam mnoho ludi vychadza LTT.
Kto zamestna vysokoskolskeho absolventa bez praxe na poziciu aspon za 7-8 tis. EUR?