List zo Sociálnej poisťovne ohľadom druhého piliera

slavka1307
23. jan 2013

Milé mamičky. Snáď mi niektorá pomôžete. Manželovi prišiel k rodičom list zo SP o druhom pilieri. Prišiel taký aj Vám ? Nemohla by ste mi ho niektorá preskenovať ak máte možnosť a poslať ? Ďakujem. Ide o to, že manžel má tu iba prechodný pobyt a pošta mu prišla tam (iné sme presmerovali na adresu prechodného pobytu, ale toto som neriešila). Teraz je manžel v zahraničí a neviem o čo v tom liste ide - lebo čosi už prišlo v decembri a neviem či to teraz je nejaké dôležité a čo s tým robiť. Neriešte prosím poslanie listu poštou od rodičom ku mne ... Ďakujem. Ďakujem. Ďakujem.

mirkacik
23. jan 2013

mne vraj tiez prislo take nieco k rodicom,kde ma trvaly pobyt a pisu tam,ci chcem zostat v druhom pilieri..

ginger_fox
23. jan 2013

@slavka1307 mne už prisli listy dva. jeden pred 2 mesicmi, druhy minuly tyzden. Oskenovat ti ho neoskenujem, lebo si ho zobral syn na hranie. No a obsah, nic zasadne... Je to len kvázi informativny list o tom, ze druhy pilier je otvoreny do konca januara a ked chcu ludia robit zmeny(vystúpiť, resp. vstúpiť), tak sa im cas krati. Stat nema peniaze a tlaci aby ludia, co su v druhom pilieri, z neho vystupili, toť vsjo.

sympa1
23. jan 2013

@slavka1307 je v nom len pisane o 2 pilieri, moznosti kedy mozes vystupit a alebo vstupit...a ked tak spravis co to pre teba znamena... je tam mierne načrtnute ze ake je rizikove ostat v 2 pilieri 😀 a ked nahodou vam bude vychadzat mensi dochodok kvoli zlemu zhodnocovaniu vynosov v 2 p. tak vam to soc.poistovna nedorovna

sisaha
23. jan 2013

@slavka1307 je to tzv. fickov informacny list a snazi sa ludi nahovorit, aby vystupili z 2. piliera a termin do kedy tak maju urobit. Oskenovat, neoskenujem, lebo som ho hned po otvoreni vyhodila

zuzik311
23. jan 2013

kočky a zostávate v 2Pilieri?

kukku
23. jan 2013

@zuzik311 Určite zostávam, sú to moje peniaze a keď sa nedožijem ich výberu, dostanú ich moje deťúrence 🙂

magica78
23. jan 2013

mne prisiel akurat dnes druhy list od nich ,co vy na to ostat? lebo clovek to podpisoval za inych podmienok a stale to menia :( nakoniec tam budem mat velke gulove ked pojdem na dochodok

renab
23. jan 2013

@kukku ak sa dožijú dôchodku 😖 nechcela som rýpať, lebo aj ja ostávam
😉 to len tak naokraj

slavka1307
autor
23. jan 2013

@mirkacik
@ginger_fox
@sympa1
@sisaha Ďakujem za vyjadrenia a pomoc. Pekný deň prajem.

kukku
23. jan 2013

@renab Ja to viem tak, že keby som sa nedožila dôchodku (zomriem ešte v produktívnom veku), nasporené peniaze dostanú osoby, ktoré som určila v zmluve, prípadne dediči. A to hneď.

lila77
23. jan 2013

ano je to tak len pisu ze ci chceme ostat alebo mat statny dochodok dievcata ja si myslim ze to vykradnu aj ti aj ti ze to mame jedno dnes ale predsa stat aspon nieco dava napr. nemocensku dochodky a tak ked je sukromna poistovna snazia sa nedat nic ale to neznamena ze sa to nezmeni a stale sa musi predlzovat odchod do dochodku v EU krajinach sa postupne musi predlzit o pat rokov vo vsetkych krajinach aj u nas len sa to boja u nas ale budu musiet tak to aj tak nedozijeme ved u nas sa ludia priemerne ani tolko nedozivaju ako napr.v Nemecku lebo su taki zodrani

sisaha
23. jan 2013

@magica78 to svedci o ich zufalstve a snahe vytrepat z ludi este nejake peniaze, ktore maju...Ja ostavam, aj keby mi tam malo ostat iba "1 euro" na dochodok.. A popritom mam este 3. pilier

renab
23. jan 2013

@kukku pokiaľ mám ja informácie z DDS, dediči budú dediť až keď dovŕšia dôchodkový vek a budú to mať ako príplatok k svojmu dôchodku. 😒 ale pokúsim sa zohnať čerstvejšie info.

sakura77
23. jan 2013

aj ja ostavam..ale dodatocne odkladam tiez,nespolieham sa na to...

kukku
23. jan 2013

@renab To je tuším v tom prípade, keď už z 2. piliera čerpáš dôchodok. Ale na 100% to neviem ani ja 😕
Budem rada, keď niečo zistíš 🙂

janie80
23. jan 2013

@sisaha tiez si myslim, ze len chcu ziskat peniaze... A navyse, kde je garancia, ze ked my pojdeme do dochodku (mozno o 35-40 rokov, mozno o viac), zo SP dostaneme vobec nieco? Vzdy sa menia pravidla, dochodkovy vek sa zvysuje, sposob vypoctu dochodku sa tiez vyhrazaju, ze sa bude menit... Kde je napisane, ze ten dochodok zo SP o tych x rokov vobec dostavat budeme? Radsej budem mat nieco ma svojom vlastnom ucte, ako nalievat vsetko do statu, ked nemusim... Samozrejme, nespolieham sa len na to, ale odkladam si aj vo vlastnej rezii...

renab
23. jan 2013

@kukku tak podľa toho, čo som čítala, je to tak, že to naozaj vyplatia, ak dedič nepožiada o prevod zostatku prostriedkov na svoj dôchodkový účet. takže sú v hre obe možnosti.

sisaha
23. jan 2013

@janie80 tak isto uvazujem...

janie80
23. jan 2013

@sisaha my s manzelom tam ostaneme, aj keby to malo pokryt len poplatky DSSky... 😅
Ja napriklad nerozumiem, ako moze vlada v statnom rozpocte dopredu ratat s tymi peniazmi, ktore budu od ludi, co vystupia z DSS... Dane z prijmu, DPH a rozne ine dane a prijmy mi je jasne, ze sa daju odhadnut podla predoslych rokov, ale toto? Ved to je jednorazova zalezitost, ktoru odhadnut nikto nevie a oni s nimi rataju... Cize budu robit vsetko pre to, aby tam tie peniaze naliali... Naco na to upozornovat dvoma listami? Kolko zaplatil stat za postovne? Ved info, ze je druhy pilier otvoreny na nas vylieza z kazdej strany... Pride mi to ako natlakova akcia... A stat by predsa mal byt neutralny... (Pisem "mal by" lebo nas nie je a ktovie, ci sa dozijeme toho, aby bol...) 😔

magica78
23. jan 2013

priemerny vek na slovensku je inak dost vysoky tusim cez 75 rokov,ale treba kuknut nove statistiky ,mna najviac stve ze to co tam davam po novom roku este menej ,tie poplatky su hrozne vysoke a strhavaju vam kde co a este teraz ked nahodou niekto zle investuje comu by som sa na SK necudovala tak budem mat v 2pil. h..., ine je ked niekto zaraba napr.1000 € ale tam ja nepatrim ani zdaleka

mami.sk
24. jan 2013

@janie80 úplne s Tebou súhlasím ... mňa vytáča koľko peňazí sa minulo len na poštovné 😠 😠 😠 práve teraz kedy by sa malo šetriť sa takto vyhadzujú peniaze 😠 ked je v 2. pilieri cca 1,5 mil sporiteľov tak za dva listy , ktoré sú vlastne o ničom sa vyhodilo neskutočné množstvo peňazí 😝

kto by chcel vystúpiť z 2. piliera , vystúpi aj bez listov 😠

janie80
24. jan 2013

@mami.sk v inych pripadoch plati, ze neznalost zakona neospravedlnuje... Tu im az velmi podozrivo zalezi na tom, aby toto fakt nikomu neuniklo... 😠

mami.sk
24. jan 2013

@janie80 presne tak 😠

keď som išla po pôrode na SP sa zaregistrovať aby mi štát počas MD platil aj do 2. piliera tak ma pracovníčka odbila, že mi ten registračný list nemôže okopírovať, lebo kde by sme došli keby mali každému "klientovi" vyhotoviť kópiu z každej veci, ktorú u nich vybavuje 😝 😝 😝 a keď som sa vrátila so svojou kópiou a žiadala o potvrdenie, že som to odovzdala to bol zase cirkus 😕

ale tu im 3 mil. listov nevadí a tiež toľko poštových zásielok 😠 😠 😠

simca06022011
24. jan 2013

rozosielali ten list hromadne a nic dolezite v nom nie je, iba do kedy mas vystupit a podobne.. dalsie zbytocne vyhadzovanie penazi.. na to oni vzdy maju.. ale aby obhanali neplaticov, alebo ludi informovali o podstanych veciach nacas.. to nie... na co... ved pokuty nam naparia hned 🙂

simca06022011
24. jan 2013

@mami.sk ano, mne tiez nechceli potvrdiet kopie dokladov co som niesla ohladne zamestnancov, zevraj to uz netreba.. keby som to nemala tak by ma teraz obhanali... lebo u nich sa casto stracaju veci.. netreba sa dat, vsetko treba ziadat potvrdit 🙂

janie80
24. jan 2013

@simca06022011 ved to, ze tam maju bordel jak v tanku a ked ziadas jednu peciatku alebo kopiu navyse, uz je zrazu problem, ze kde by dosli... 😠 a tie neskutocne mnozstva zasielok teraz... Velmi prevelmi im zalezi na tom, aby sme vedeli, ze teraz sa da vystupit a urcite netreba premeskat tu "zivotnu sancu." Hlavne, ze aj fakty su tam poprekrucane a napisane len z toho pohladu, co vyhovuje im...
Ja urcite nevystupujem, nestoji ma to nic viac a uz len ten pocit, ze nie vsetko, co odvadzam ide do ciernej statnej diery, ale ostava na ucte na moje meno, je fajn...

mami.sk
24. jan 2013

@janie80 ani my sme nevystúpili 😉 skôr máme prípad v rodine keď brat išiel počas VŠ na brigádu - asi 4-5 rokov dozadu a tam ho bez jeho vedomia zaregistrovali do SP a po skončení výšky mu neakceptovali prihlášku do 2. piliera kvôli tomu, že už prešlo 6 mesiacov 😖

hrozne bol naštvaný, lebo vôbec o tom nevedel 😒

jeho otvorenie 2. piliera potešilo 😀 😀 😀

mami.sk
30. jan 2013

@janie80 som sa dnes poriadne nahnevala 😝 prišiel mi zase list zo SP ohľadom 2.piliera 😝

hlavne, že som už od 28.12.2012 PN a neboli zatiaľ schopní na SP celý mesiac poslať Rozhodnutie o poskytnutí nemocenských dávok 😠 😠 😠 ale list o vystúpení z 2. piliera nazabudli poslať druhýkrát 😝

mami.sk
30. jan 2013

http://ekonomika.sme.sk/c/6684451/munko-nevie-v...

podľa článku hrubý odhad za poslanie listov je 750 tis eur 😠 😠 😠

keby tie peniaze radšej dali mamičkám na MD 🤐

janie80
30. jan 2013

@mami.sk mne prisiel pred tyzdnom, tiez som sa rozculila a zahodila do zberu... 😠 ked sa zvysuju odvody, nedavaju vediet, sak kapne z toho pokuta... Ale toto davaju vediet, sak kapnu prachy, ked nalanaria ludi... 😠