Kúpa pozemku

25. máj 2023

Ahojte. Mám zopár otázok.
Strýko mi chce dať pozemok, ide o ornú pôdu mimo zastavanej časti obce. Zmluvu si viem napísať sama, potrebujem len poradiť.
1) Chceme to riešiť kúpnou zmluvou nie darovacou, mám v tom prípade ako kupujúceho písať do zmluvy aj môjho manžela ? Keďže to chceme do BSM, či stačí len mna ako kupujúcu a na katastri nás zápišu oboch.
2) Musíme takúto zmluvu podpísať u notára so strýkom ?
Ďakujem za vaše odpovede.

P.S: nechcem riešiť napísanie zmluvy u advokáta keďže ide o naozaj malý kúsok pôdy. Strýko za to peniaze od nás nechce.

wade
25. máj 2023

Pisem ako amater (nie som pravnik - mozno ma niekto opravi 🙂 ), ale podla mojich znalosti je to takto:

1) ak nemate rozdelene vlastnictvo, tak je to automaticky v bezpodielovom vlastnictve - ale kataster zapise iba teba (kedze ty budes na zmluve). Vlastnik je ale aj manzel - teda v pripade rozvodu by sa tento majetok musiel vysporiadat. Ine by to bolo v pripade darovacej zmluvy.

2) Uradne overeny podpis musi byt (ale iba strykov), vy ako nadobudatelia nemusite mat uradne overeny podpis.

Neodporucam si zmluvu pisat sam - ak s tym nemas skusenosti (podla otazok). Lebo zbytocne ti to kataster vrati kvoli nejakej formalite. Ale ak chces, mozes skusit.

floki1994
25. máj 2023

Stači ked to overi stryko a vy potom podpisete a odnesiete ma kataster..ako kupujucich by som vas uviedla oboch...tiez.sme to nedavno s manzelom riesili..nemate v okoli niekoho kto robi s pozemkami a vie vam poradit ako dobre napisat zmluvu (aby to malo vsetko co kataster chce a nevracali vam to)..nam to suseda riesila ktora pomaha viacerym ludom a ma znamosti na katastri takze nam dost ulahcila zivot a nemuseli sme riesit ziadne upravy ako niektori nasi.kamarati 🙂

zuzu003
25. máj 2023

1, do BSM to bude v pripade kupy patrit bez ohladu na to, ci bude na KZ uvedeny aj manzel; ak ma byt manzel uvedeny na LV, musi tiez figurovat na KZ 2, podpis stryka musi byt osvedceny

autor
25. máj 2023

Super, vsetkym vam veľmi pekne ďakujem 🙏 pomohli ste mi.
Zmluvu mi skontrolovala resp. pomohla napísať kamkska ktorá pracuje u advokáta a tieto zmluvy píšu 🙂 takze toto by malo byt oki. Ozaj sa mi nechce pre 400 stvorakov platiť cez 200€ 🙈