Kúpa domu a hypotéka

kikuska1416
24. okt 2022

Ahojte 🙂
Rada by som uvítala reálne skúsenosti.
S manželom sme si kúpili byt pred 3 rokmi, obaja pracujúci.
Pred rokom sa nám narodila dcérka, môj príjem samozrejme klesol, zamestnanie som prerušila teda po skončení RD pôjdem na úrad práce.
Moja otázka znie: Ak by sme chceli predať byt a kúpiť dom, aká šanca je ze znova získame hypotéku a dofinancovanie, keď ja som na rodičovskom a uz mame jednu dcérku.
Prípadne nejaké nápady a rady pomôžu 🙂
Veľa rada by som sa presťahovala do domu, lebo mame prisposobivych susedov, tak snáď nájdem pochopenie a aspoň malú nádej ze sa to môže podariť 🙏🏻

petamich
24. okt 2022

no zalezi od toho aky prijem ma tvoj manzel, pretoze z vasho prijmu odpocitaju existujuce vydavky, zivotne minimum na teba a dceru a vo vseobecnosti vam poskytnu maximalne 8-nasobok cisteho rocneho prijmu (no a minut tie vydavky, minima)

sasa1310
24. okt 2022

treba rátať min. s 2-násobným úrokom (ak nie až 4-násobným) a vami zníženým príjmom + osoba navyše. Je veľmi pravdepodobné, že vám nevyjde ani taká hypotéka akú máte teraz.

draik
24. okt 2022

Na to Vám odpovie napríklad finančný poradca, keď mu predložíte info o príjme, súčasnej hypo, požadovanom úvere atď. Možno by bolo lepšie existujúcu hypo v prípade potreby navýšiť, ak by Vám to vyšlo a prehodiť záložné právo na kupovaný dom.
Vo všeobecnosti sa Vaša bonita výrazne zhoršila - máte o jeden príjem menej, o jednu vyživovaciu povinnosť viac a ešte stúpli aj úroky.

sasa1310
24. okt 2022

@kikuska1416 a nehovoriac o tom, že budete ešte platiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, keďže nehnuteľnosť máte menej ako 5 rokov

elbartoslava
24. okt 2022

@sasa1310 ked kupovali byt priklad za 140 000, a daju si spravit od znalca posudok a znalec ohodnoti domna 137 000, tak dan budu platit iba z tych 3000,
a este si dan mozu ponizit o pripadne kolky pri vklade na katastri, poplatok znalcovi, ...

sasa1310
24. okt 2022

@elbartoslava no ceny spred 3 rokov boli vskutku veľmi rozdielne ako teraz.😉

draik
24. okt 2022

@elbartoslava
Podstatný je zisk, teda rozdiel medzi kúpnymi cenami vtedy a teraz. Znalecký posudok je irelevantný.

elbartoslava
24. okt 2022

@draik ten sa dava do DP z predaja nehnutelnosti takze az taky irelevantny nieje

patka06
24. okt 2022

@elbartoslava znalecký posudok s tým nemá vôbec nič, prepáč, ale radíš úplne od veci

sasa1310
24. okt 2022

@elbartoslava bože netrep. Dávaš len kúpne zmluvy ako si nadobudla a ako si predala.

elbartoslava
24. okt 2022

@patka06 nie ty si odveci, to bola reakcia na komentar ze nehnutelnost maju menej ako 5 rokov ze budu platit dan z predaja nehnutelnosti

sasa1310
24. okt 2022

@elbartoslava kokos teraz som to riešila. Znalecký posudok nemá pri platení daní z príjmu z predaja nehnuteľností nič spoločné. Obzvlášť v tomto prípade, keď ten byt nadobudli kúpnou zmluvou.
Znalecký posudok ti môže pomôcť iba v prípade, keby nadobudli nehnuteľnosť darom a tú idú predať do 5 rokov. Aj to musí byť znalecký posudok iba z obdobia nadobudnutia nehnuteľnosti a nie v čase predaja

patka06
24. okt 2022

@elbartoslava Kde pri dani z príjmu použiješ znalecký posudok???
Budú platiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti a s tým znalecký posudok nemá nič spoločné. Dôležitá je predajná cena /cena za ktorú teraz byt predajú/ a kúpna cena spred 3 rokov + náklady na rekonštrukciu / ak nejakú robili/
Z rozdielu sa platí daň a následne odvody do zdravotnej poisťovne.

elbartoslava
24. okt 2022

@patka06 nad tvojim prispevkom je vysvetlene ze kde

sasa1310
24. okt 2022

@elbartoslava a čo to má spoločné s týmto príspevkom?

kikuska1416
autor
24. okt 2022

Fuha baby, nehadajte sa tu koli mne 🙂
Ja so chcela len vedieť ako na tom sme, či bude rozumnejšie počkať kým začnem normálne zarábať...nehnuteľnosť chceme samozrejme predať...pred 3 rokmi sme ju kúpili za 96tis. Odvtedy sa robila kúpeľňa, celá elektrina v byte a nové omietky...byt má 69m2, keby ho predáme za 130tis. Co dlzime bankám je nejakých 90tis a 40tis by nám ostalo a samozrejme by sme si museli minimálne brat 150tis novú hypo 🙂 manžel zarobí len 1000e mesačne a ja rodičak takže asi není šanca 🥺

patka06
24. okt 2022

@elbartoslava Myslíš, že znalecký sa dáva do DP ?? ... nie nedáva sa tam.

sasa1310
24. okt 2022

@kikuska1416 10 000 eur by ste cca platili len daň, čiže neostalo by vám 40 000 eur. Už len kvôli tomu určite počkať. A ako fakt vám nemusí vyjsť ani tá hypotéka akú teraz máte a nie ešte navýšenie o 60 000 eur

kikuska1416
autor
24. okt 2022

@sasa1310 ďakujem krásne za názor a radu 🙂

patka06
24. okt 2022

@kikuska1416
Máš doklady na rekonštrukciu - faktúry na meno majiteľa, ak áno, môžeš ich odpočítať
zo zvyšku potom podávaš DP a platíš daň, nie hneď, ale až v nasledujúcom roku 19% + neskôr ešte neskôr zdravotnej poisťovni 14 %.
Banke zaplatíš zostatok hypotéky hneď pri predaji
Ja by som radšej počkala s predajom

simca06022011
24. okt 2022

@kikuska1416 vydrzte, nic vam neujde. Teraz sme mali v maji aj o mnoho bonitnejsi problem refinancovat s navysenim a úrok vyšší. Este dosporte, pôjdeš do prace, viac vyplatite z bytu a hádam sa situacia aj utrasie aj. 5r od kúpi prejde a ušetríte na dani. A neviem aka oblasť sr, ale 150t na dom je malo, hlavne treba aj opraviť, zariadiť, prevádzkovať... A na to mate nízky prijem.

kikuska1416
autor
24. okt 2022

@simca06022011 áno po tom všetkom čo tu čítam, tak počkáme 🙂 bývame na Kysuciach 🙂
Len viete proste debilni susedia, ktorý neakceptuju ze tu máme dieťa ktoré, keď kráča dupe lebo sa naučila chodiť, alebo sa hojda na koníkov a vozí lebo ju to baví, alebo búcha s niečím a im to vadí 🙂 uz teraz ľutujem ze sme tu vôbec sa sťahovali ale čo už musíme vydržať 😊

simca06022011
24. okt 2022

@kikuska1416 tak tam kde sa hra dajte koberec, a po byte sa nevozi, pod hojdacie hracky tiez sa da dat podlozka😉 ja tiez som v byte mala stroj ktory búchal, dala som pod to podložku a bolo. A kvoli susedom sa sťahovať 😂 jednym uchom dnu a druhým von, za chvilu bude dieta v škôlke, kvoli tomu sa netreba naháňať do domu.

x_mery_x
24. okt 2022

My sme mali pred rokom uplne toto iste a v pohode nam schvalili hypo 🙂

x_mery_x
24. okt 2022

@kikuska1416 my sme kupili byt za 92 a predali za 130, muz ma plat 800 a ja rodicak som mala a schvalili nam hypo, ale zas brali sme 89, kedze sme nasli super ponuku domu za 99 :D

kikuska1416
autor
24. okt 2022

@x_mery_x tak to ste super natrafili 🙂 momentálne aj keď išlo všetko hore tak som nasla hrubú stavbu za 100tis plus dokončenie minimálne 50tis a plus zariadenie no 200tis aby sme mali 😃 asi pôjdem vykradnut banku alebo co 😃 zatiaľ máme kde bývať ako hovorím mali sme takúto ponuku ale není šanca dostať niečo čo by aj nám vyhovovalo 😊

kikuska1416
autor
24. okt 2022

@simca06022011 ja už kadečo vymýšľam, muž chodi ci som normálna, že nech si zvykajú, nebude tu po špičkách chodiť, susedia pod nami tiež majú malé dieťa ročne, dobre vedia aké to je a vyklepkavaju o radiator...ale tak aj koli susedom aj koli miestu, mame malú detskú, a neviem si predstaviť tam mat ešte jedno dieťa 🙈😃 a celkovo pre taky aj vnútorný pokoj a kľud mat domček 😊

sono2
24. okt 2022

@kikuska1416 klobuk dolu, že nad domom vobec uvažuješ.

kikuska1416
autor
24. okt 2022

@sono2 tak ono to sme plánovali ze raz aj tak kúpime dom, ale nečakala som ze tie ponuky a ceny pôjdu hore tak bleskovo, uvidíme pockame ešte a možno sa naskytne možnosť viac zarobiť alebo vyhrať peniaze 😃 inak to nevidím 😃

bodkolienka81
25. okt 2022

@kikuska1416 paani, ze vnutorny pokoj a klud v 200tis domceku s vidinou uradu prace, s perspektivnou vyhliadkou na druhe dieta a prijmom 1000eur pre 4 osoby...
Kde udelali soudruzi chybu?