Kúpa domu

19. aug 2024

S partnerom chceme kúpiť dom..teda teraz žijeme v byte ktorý kúpil on na úver v nov 2022 aj ja mam svoj byt ..mame ale dieta a 3 psov čiže naň treba dvor..pozeráme domy . Dá sa aj kúpiť spolu dom kde by sme boli obaja vlastníci ak by si iba on bral hypotéku sám na seba a ja by som dala peniaze z predaja môjho bytu ?

thirstymonk
19. aug 2024

Nie neda, hypoteku musite brať obaja a budu vas posudzovať ako par žijuci v spoločnej domacnosti, pričom ešte zohľadňuju jedno nesamostatne dieťa, ktoré musíte živiť.

Založna zmluva však ide na všetkých vlastníkov. Vlastniť 1/2 to môžete

autor
19. aug 2024

@thirstymonk aj keby si to on bral sám na seba?..

fairyy
19. aug 2024

pred 12timi rokmi som takto kupovala dom s exmanzelom resp este sme neboli manzelia... ja som platila v cash a on mal sam hypo na svoj podiel, ci sa to da aj dnes netusim, ale vsetko vam povedia v banke

macilka
19. aug 2024

Dá sa zúžiť BSM iba vo vzťahu k hyp. úveru, potom áno, úver by bol iba jeho, pričom dom by šiel do BSM.

autor
19. aug 2024

@macilka aha..to sa kde vybavi?

autor
19. aug 2024

@fairyy boli ste obaja vlastníci?

fairyy
19. aug 2024

ano obaja sme boli vlastnici, podielovy lebo sme este neboli manzelia...to co ti radia s BSM musis riesit len ak ste manzelia

la_dolce_vita
19. aug 2024

Da sa to, ak nie ste manzelia. V kupnej zmluve budete obaja, hypo on sam, ak mu to vychadza s prijmom.

macilka
19. aug 2024

Zúženie bsm je možné iba u notára, predtým to však samozrejme je nutné riešiť s bankou, či spĺňate podmienky pre získanie úveru, či akceptuje zúženie bsm (napr. 365bank áno, mám to tak). V takomto prípade sa totiž posudzuje príjem iba toho z vás, ktorý berie úver, avšak výdavky sa odpočítajú aj na manželku.

macilka
19. aug 2024

A teda samozrejme hovorím o situácii, ak ste manželia. To som si až teraz uvedomila, že možno nie ste..

autor
19. aug 2024

@macilka nie sme..preto neviem ako to je u partnerov

macilka
19. aug 2024

Rozumiem. Veď u partnerov je situácia omnoho jednoduchšia, tam je to len o zmluve. Problémy vznikajú v manželstve, pretože tam bez zuženia bsm nemôže úver zobrať iba jeden z manželov.

mk1111111111
19. aug 2024

Porad sa s pravnikom, ako vlastnici by ste mohli mat nehnutelnoat na polovicu, ale, ak by sa nieco stalo, tak, aby ste mali osetrene dalsie nasledne investicie do domu a aj zaplatene splatky uveru, nakolko, asi hospodarite spolocne, tak nech aj to sa potom deli napolovicu v pripade rozchodu a predaja nehnutelnosti, nie, ze to potom pripadne priatelovi, lebo uver bude na neho a splacany z jeho uctu a tebe zostane len povodny vklad, lebo on vydokladuje splarky uveru.

autor
19. aug 2024

@mk1111111111 aha..čiže rádio pravnika

autor
19. aug 2024

@mk1111111111 partner hovorí ze keď si on berie hypotéku na seba ja nemôžem byť uvedená ako spolumajiteľ s nim

mk1111111111
19. aug 2024

A preco sa nevezmete?

autor
19. aug 2024

@mk1111111111 možno v budúcnosti..ešte nevieme

autor
19. aug 2024

@macilka môže byt taka zmluva aj keď len on by mal uver

mk1111111111
19. aug 2024

Vlozis svoje peniaze a na konci Ti moze zostat nula-nula nic. Teraz ste v pohode, ale to po case nemusi tak byt. Potom sa on moze ohanat, ze je to vlastne jeho. Osetrite vsetko vopred, tu nejde o fazulky.

autor
19. aug 2024

@mk1111111111 ved preto chcem vedieť či ss to tak aj dá že budeme vlastniť obaja

macilka
19. aug 2024

Áno samozrejme. Však ty zaplatíš v hotovosti. Aj keď berieš úver, nemáš 100 % z úveru ale doplacas hotovosťou. Toto všetko je vecou dohody, kto bude koľko platiť a vlastníkom v akom podiele sa stane. Vyhľadaj advokáta za účelom prípravy zmluvy a on ti poradí. Ale je to bežná vec.

autor
19. aug 2024

@mk1111111111 mame dieta spolu a ja mam jedno z pred vzťahu.. preto chce brat úver sám lebo ja som na rodičovskej.. aj na tento byt si bral sám.. a aj ja na svoj pred 9 rokmi som brala sama..

sasa1310
19. aug 2024

Ako pozerám máš tu výkvet odpovedí. Že zúženie BSM😀

la_dolce_vita
19. aug 2024

Treba mat dobru kupnu zmluvu, kde budete kupujuci obaja a s presne uvedenymi udajmi, ako bude kupna cena uhradena, tzn kto kolko a ako.

la_dolce_vita
19. aug 2024

Co ti tvrdi partner, je hlupost, nedaj sa oklamat.

kitycat
19. aug 2024

Podla mna moze priatel brat uver a ty mozes byt polovicny vlastnik.

Ty predas byt a on nie? To budete hradit hypo na byt a dom?

A teda ty budes mat pol domu a on byt a pol domu.

Inak je usmevne, ze ste si najskor zaobstarali tri psiky a teraz riesite kvoli nim dom

macilka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
19. aug 2024

@kitycat nie..byt na ktorý je hypo sa predáva.. teda byty..môj aj jeho a on si bude brat novú hypo a ja by som prispela z predaju môjho bytu hotovosťou.. so psami to je tak ze ja mam 2 svoje a on ma jednu..sú to fenky

autor
19. aug 2024

@la_dolce_vita aha..takže treba asi právnika oslovit

kitycat
19. aug 2024

Takze ty uz mas teraz byt dplateny? Bez hypoteky?
Kolko by si teda dala ty a kolko chce brat priatel?