Kúpa bytu s realitkou verzus bez realitky

cverka
8. okt 2015

Zdravím, potrebujem poradiť, s priateľom chceme kúpiť byt, už sme dohodnutí s predajcom na podmienkach ohľadom kúpy.. Berieme hypotéku a okolo toho všetkého je veľa papierovačiek. Naša známa pracuje v realitke a ponúkla nám pomoc. Myslíte, že to máme zobrať?? Vyhovovalo by nám to, preto že skúsenosti žiadne nemáme, a momentálne ani čas na vybavovanie. Bolo by to super, všetko by vybavila za nás, len mi ide o to či to aj finančne bude super 😀 Vraj sa skladá záloha a ona z tej zálohy nám bude hradiť všetky poplatky ( znalca, poplatok za poskytnutie hypotéky, kataster a tak).. tak ako tie čo máte s tým skúsenosť poradíte mi? či do toho ísť alebo všetko si máme vybaviť sami? vopred Ďakujem 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
piacere
8. okt 2015

my sme kupovali byt s realitkou a finančným poradcom 🙂 Finančný bol super, všetko vybavil, my sme iba prišli podpísať papiere do banky....
Realiťáčka - to už bolo horšie, ale zase nemôžem tvrdiť, že by som do toho viac s realitkou nešla.... Zálohu za byt sme dávali až keď bol na 100% istý úver.... a v podstate tiež všetky papiere vybavila ona....
Takže za mňa áno 🙂

sardinka335
8. okt 2015

S realitkou to nikdy nebude finančne super 🙂 Oni chcu svoju proviziu - či je to znama či nie. My sme kupovali byt od developera, hypo sme si vybavili v banke - tam budeš musieť aj tak chodit spočiatku ako na klavir kym vas finančne prelustruju. Peniaze z hypo vam uvolnia az ked bude byť v katastri na vaše meno. A ta zaloha je ako myslena? My sme davali zalohu za byt developerovi a ziadne poplatky sa z toho nehradia - aspon som sa s tým nestretla. To su peniaze pre predajcu a kebyze odstupiš od zmluvy tak ti ich akurat tak stiahne. My sme si všetko vybavovali sami...Rk koli proviziam ,,nikto velmi nechce,, moze to byť aj 2000 euro...tuto v BA bežná provizia, ale tak pozeram ze u vas to iste tolko nebude ale tak načo platiť ked netreba? Ja by som sa v prvom rade známej opýtala kolko tie jej služby budu stáť?

cverka
autor
8. okt 2015

Ďakujem, trošku to priblížim, Byt stojí 45 000€ a záloha je vraj 1000€ na všetky tie poplatky.. Máme sa s nou dnes stretnúť a doriešiť to, 🙂

majusqa77
8. okt 2015

ak na to nemas cas a nevyznas sa v tom ber pomoc (aj ked, 1000 eur je podla mna dost za pomoc od znamej - pripadne sa jej spytaj, co potom so zbytkom, ci vam ho vrati). vyhoda je, ze budete brat uver, takze zmluva musi prejst cez banku. znalca si podla mna aj tak bude posielat banka, poplatok za poskytnutie uveru zvykne byt zaratany v cene hypo, akurát vklad na kataster - ten je 66€ pri 30 dnovej lehote (51€ ak si zadas cez net zamyslany vklad a 266€ pri skratenej lehote 15 dni)

dominika6
8. okt 2015

@cverka
ja som kupovala a predávala výlučne bez realitky
vybaviť úver a poslať papier na kataster si dokážeš aj sama

janickacrazy
8. okt 2015

@cverka My sme išli cez realitku a veľmi zlá skúsenosť, zálohu sme zaplatili 1000eur a pani z realitky nás oklamala, zatajila nám určité doležité informácie o byte, nakoniec sme ho preto nekúpili, zálohu nám vrátiť nechcela, riešili sme to s jej nadriadenými, nakoniec sme dostali spať 500 eur, lebo súdiť sa nám nechcelo, tak aspon dačo nám vrátili, ale realitky u mna týmto definitívne skončili. A to bola pomerne veľká a známa realitka. 😠

mihula
8. okt 2015

ja som kupovala byt pred dvomi mesiacmi,cez realitku.Nasla som si byt,ktory sa mi pacil a aj cenovo mne pristupny.Bola som ho z realitakom pozriet,povedala som,ze ho berem.Ja som nedavala ziadnu zalohu,nic.Tak ako bola uvedena cena tak som ho kupila.Tusim tie provizie platila druha strana.Ja som zaplatila len 66e za vklad do katastra.Ja som bola velmi spokojna,vypracovali kupno-predajnu zmluvu a vybehali vsetko okolo toho za mna,este aj tu ziadost na vklad davali oni,ja som im dala iba 66e.
u mna spokojnost

cverka
autor
8. okt 2015

Ďakujem ešte raz, zistila som asi toľko že.. z tej zálohy to znamenáá 1000€ sa vyplatia poplatky.. a čo sa zvýši ide jej za to ,že to riešime cez ňu.. a vraj jej zaplatia aj z banky za to že úver poskytla.. tak ja už neviem..

dominika6
8. okt 2015

@cverka
ona zaplatí poplatok na katastri 66,- kolok,iné poplatky niesú...
a z banky jej neplatia odmenu,ale platí jej finančná spoločnosť pre ktorú pracuje...
kašli na realitku,tolko si zájdeš na kataster aj sama..

cverka
autor
8. okt 2015

ah čiže jej v podstate ostane okolo 900€??? znalec a notáár sa neplatia??:. ja už som z toho mimoo, normálne mám nechuť to všetko riešiť.. 😒

evka4
8. okt 2015

@cverka v realitke mavaju vlastneho pravnika, ktory pripravi kupno-predajnu zmluvu. Realitka vybavi este aj kataster. Znalca si zaplatis sama banke, ale velakrat je tato sluzba zadarmo.
Pri kupe treba vybavit vyuctovanie u spravcu, prehlasenie noveho majitela v elektrarni, plynarni a spol. Zisti si, ci vybavia aj toto. b

bykaterina
8. okt 2015

@cverka kto ta odrbe ked nie znamy a rodina 😀 , urcite by som cez realitku nesla byt si najdes sama spytas as susedou co a ako to tam je, ked prides do panela tak ti to vela napovie ako to tam vyzera a tym padom kto tam byva.
zmluvu si najdes na nete alebo kto teraz kupoval predaval zo známych a dohodnete co a ako. Banka to preveruje co je super. tolko zavkladovat skocis sama alebo priatel. Banky pochod viacere, ide predsa o prachy- nemusis mat svoju alebo priatelovu banku ako tu kde budete mat hypo

david93
8. okt 2015

my sme si robili všetko sami, nemám zbytočných 1000 Eur

batwoman
8. okt 2015

Ja som za realitku, nemala som čas všetko sama obehávať. Ak je to známa, treba sa s ňou dohodnúť na "lepšej" provízii a neváhala by som. Ale ak máte čas nato to obehať všetko a poriešiť aj prehlasovačky elektriny, plyn a pod., tak potom choďte bez realitky, predsa len ušetríte čosi.

balkica
8. okt 2015

Aj ja som za realitku, je to sice viac penazi, ale nam to znacne ulahcilo vsetko vybavovanie..ako po masle 🙂 Aj za tie peniaze to asi stalo ..ALE nie je realitka ako realitka

balkica
8. okt 2015

neviem ako u Vas ale nam poplatok za poskytnutie hypo bol rovno strhnuty zo sumy, ktoru nam banka dala..Tak to nemoze ona vyplatit z tej sumy...ALe ked ste uz dohodnuti s predavajucim, tak to nema zmysel..znama chce ocividne iba zarobit 😀 Zaplatite si kataster, znalca, notara, poplatok v banke, a dokopy to bude max.500€ ostane Vam na nieco uzitocnejsie este 500€ 🙂

lu17
8. okt 2015

@cverka Na prevod bytu nepotrebuješ realitku, ale dobru zmluvu. To je všetko, v zmluve musia byť všetky náležitosti čo sa týka kúpy bytu, aby to prešlo cez kataster. Ak máš niekoho,kto kupoval nedávno byt a bezproblémovo- stačí si len poriešiť túto časť.
Zistiť hlavne či nie je byt zadlžený na katastri a banka aj tak peniaze skôr nepustí, pokiaľ ona nebude mať záruku. Vy sa nemusíte báť ničoho, čo sa týka kúpy a prevodu, takže odporúčam kľudne svojou cestou.
Crlá vybavovačka je len o tom, že sa podpíše zmluva a s ňou sa ide do banky. Tam podpíše záložné právo predávajúci a vy kupujúci potom podpíšete zmluvu s bankou. Odnesiete na kataster zmluvu spolu so záložnými zmluvami a to je všetko....
Takže nič komplikované.
Realitka si berie podstatnú časť peňazí za to, že toto vybaví...
Znalca vybavuje zvacsa banka, takze niekedy to môžeš mať bez poplatku.- celkovo suma okolo 200 eur...
Vklad na kataster stojí 66 eur x 2 . A určite nie záloha ,ktorá môže byť aj 2000 eur.

mima89
8. okt 2015

ak nemas cas a chut a skusenosti s predajom, urcite s realitkou,,,, nam to usetrilo kopu casu...a nervov... 🙂

lu17
8. okt 2015

@mima89 Ja som mala nervy aj s realitkou- a vôbec toho nebolo veľa čo musia vybaviť 😉

mima89
8. okt 2015

@lu17 tak kazdy pise vlastnu skusenost... 🙂

cverka
autor
8. okt 2015

Je pravda, že ušetríme, ale absolútne nemám na to čas.. tak ostávam pri tej realitke.. i keď za dosť peňazí, ale ušetrím si nervy, pretože v živote som takéto veci neriešila.. 😒

lu17
8. okt 2015

@mima89 Jasné... Ono je to hlavne na dobrom postavení zmluvy, nič viac... Banka svoje peniaze nepustí,pokiaľ nemá istotu 😉 A tie realitky sa podľa mňa na tom dobre obohacujú, hlavne ked som videla ako kopíruje zmluvu- a to je všetko 🙂

lu17
8. okt 2015

@cverka Banku si tak či tak obeháte, tam je toho najviac čo sa týka vybavovania. Kataster je najmenej a máš istotu ,že to tam aj s majiteľom odnesiete. To je moja rada 😉

david93
8. okt 2015

však z toho realitky žijú

mabliss
8. okt 2015

Realitky len zarábajú na tom,že strašia ľudí a robia z komara somara. Nemusíš mať vystudovanu VŠ ekonomickú a pri troche snahy zvládnete byt kúpiť aj sami. V banke dostanete presné inštrukcie. Kúpnopredajnú zmluvu ale odporúčam dať skontrolovať právnikovi. To je efektívna investícia. Ani realitky nazarucia dobrú zmluvu,viem o com hovorím.. to len väčšina ľudí si mysli,že zmluva od realitky je určite dobrá..majú jeden formát,kde akurát zmenia udaje. Zmluvy sú všeobecné a v podstate nechrania žiadnu zo zúčastnených strán. A ešte k tomu vkladu do katastra:poplatky si vynasob dvomi, 1x 66e za vklad záložného práva plus 1x66e za vklad vlastníckeho práva. Toto platí,ak beriete hypo.

kadan
8. okt 2015

@cverka
my sme 1 byt kupovali tiež bez skúseností bez realitky a na hypotéku
zvládli sme to dá sa povedať bez problémov

všetko nám povedali v banke, ja som volala advokátke, aby urobila zmluvu, zavolala som znalca a taktiež som bola na katastri všetko naozaj v pohode.
Poplatok za hypotéku som neplatila, banka si to zaúčtovala a my sme žiadnu hotovosť nemuseli dávať
realitka si bežne pýta 2000 eur
pre mňa zbytočne vyhodené prachy
keď sme ten náš byt predávali taktiež sme nemali realitku, zmluvu som si jednoducho prepísala, akurát sa tam dali iniciály nového majiteľa, / znalcovi musia zdokladovať ako byt nadobudli takže tú zmluvu si aj ty môžeš prepísať a máš ušetrené, akurát ak na tom majú hypotéku so záložným tak to bude trošku komplikovanejšie, ale aj to je v pohode/

prepáč píšem občas ako talian 😅

pri kúpe 2 bytu sme už ale cez realitku išli, vzhľadom na záložné právo- jeho prekládku a realitka nijako nepomohla, aj tak som si všetko obehala sama, zbytočne som vyhodila 2000 som bola poriadne nahnevaná

znalec ťa výjde 130-150 eur kataster bol tuším 66 eur, akurát zmluva od advokáta a notár
/ a pozor na podmienky zmluvy v banke, kedy posielajú peniaze predajcovi, či pri návrhu na vklad na kataster, alebo až pri prepísaní na katastri čiže LV na vaše mená
a samozrejme byt musíte mať aj poistený

držím palce a skús pozrieť modrá strecha tam budú vedieť aj prípadné novinky

a vlastná skúsenosť: najlepšie ťa oklame kamarát

inak behačiek budeš mať aj tak veľa: občiansky, zdravotka, pošta- všetky šeky samozrejme že všetko nedoručuje iba pošta, SPP, elektrárne sa dajú aj cez telefón, bytový podnik, UPC, zmena adresy všade

inak som sa ešte nestretla s tým, že by prehlasovanie elektriny plynu.. riešila realitka.....

A NAPADLA MA ESTE 1 VEC: treba zistiť cez kataster či tam nieje nejaké záložné právo, alebo vecné bremeno naša predajkyňa mala mamku s doživotným právom užívania nehnuteľnosti, takže sme ju nahnali na kataster aby to vymazala, a na byte čo máme teraz bolo záložné právo voči mestu
/ byty sa odkupovali od mesta a bolo tam záložné právo ono to má magistrát dať katastru vymazať - už neviem presne- po uplynutí 10 či 15 rokov, ale nerobí to. takže pozor lebo s tým nijako nepohneš čo sa týka rýchlosti, je tam 30 dní.. ak vám horí čas tak sa na to mrknite

kadan
8. okt 2015

@cverka
a na mňa vyšla hypotéka lacnejšie ako na priateľa
😉

zuzanaete
8. okt 2015

Ak uz mate dohodnute podmienky, tak by som pokracovala bez realitky. Zbytocne tam vchadza do komunikacie dalsia osoba a berie od vas peniaze. Banku vybavit nie je problem a aj ti povedia presne kroky, co ako a kedy treba urobit (teda pokial natrafis na super osobu ako ja). Niektore banky dnes uz riesia aj kataster, nemusis tam chodit. Urcite pravnik, ktory ti pripravi dobru zmluvu, bude lacnejsi ako realitka. Ja by som sa realitkam vyhybala oblukom, ak je to mozne. Zbytocne zaplatite za veci, ktore si bez problemov poriesite. Ono to len tak hrozostrasne vyzera vsetky tie papierovacky, ale rychlo do toho vhupnete. Drzim palce na dobru kupu.

cverka
autor
8. okt 2015

@kadan ĎAkujem ti, velmi pekne si mi to rozpísala.. mám sa stretnúť s kamarátkou, ktorá riešila kúpu bytu pred rokom sama bez realitky.. a uvidíím či to zvládnem alebo nie.. ide mi hlavne o to, že v robote si volno vybaviť neviem, priateľ taktiež.. súri to skôr predávajúcemu, pretože majú rezervovaný dom a potrebujú súrne naň peniaze.. takže bojím sa aj toho, kedže byt je fakt že za tú cenu suprový aby nedošiel nejaký ten pán podnikateľ a nepoložil hotovosť na stôl.. preto to potrebujem veľmi rýchlo vybaviť.. 😀 😀