Kúpa bytu na úver a ručenie rodinným domom

21. aug 2022

je reálne v dnešnej dobe kúpiť byt na úver bez dokladovania príjmu s ručením rodinným domom? Máte niekto skúsenosť, ako to funguje? Ďakujem

mec321
21. aug 2022

to pochybujem 😄

janai1
21. aug 2022

Nie, príjem sa overuje vždy

zmrzlinka2021
21. aug 2022

ty by si dala uver takemu clovkeu?

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
21. aug 2022

@evamarek77 Chápem, my nemáme žiadnu úverovú minulosť, lebo sme nikdy hypo nemali, máme prácu aj slušné príjmy, manžel 2 roky, len ja žiaľ iba 3 mesiace, preto som sa spýtala, či by bola reálna možnosť kúpiť byt s tým, že by sme sa zaručili rodinným domom, ktorý vlastníme už 12 rokov, má rovnakú hodnotu, ako byt.
Nie sme žiadne socky, to len info pre ostatné...

viky_21
21. aug 2022

Kedze manzel pracuje dlhsie tak on by bol ako hlavny ziadatel si myslim. My teraz berieme s muzom hypo a ja som na rodicaku. On je hlavny ziadatel a ja som len poprinom s prijmom 400€. Myslim, ze tam je podmienka, ze musis mat pracu min. 12 mesiacov. A pokial viem tak stale zakladas nehnutelnost ktoru kupujes pokial nestavas dom napriklad ..

jazula
21. aug 2022

@viky_21 môžeš ručiť kľudne aj inou nehnuteľnosťou, len väčšina ľudí inu nehnuteľnosť jednoducho nemá 🙂. Môžeš ručiť napríklad aj nehnuteľnosťou rodičov (kohokoľvek iného), ak ti majiteľ podpíše záložnú zmluvu v prospech banky. A VUB nám napríklad pozerala len príjem za posledných 6 mesiacov, nutné je byť po skúšobnej dobe a ja keď som brala hypo, potrebovala som zmluvu na dobu neurčitú.

isis234
21. aug 2022

@viky_21 pls len pre info... ak by som nemala dom-nehnutelnosť... len stály príjem,,, banka by mi neschválila hypo?

viky_21
21. aug 2022

@jazula moze byt nehadam sa 🙂 no napriklad od nas niekde pytali za 6m a niekde chceli prijem za 12m. Ale praca na dobu neurcitu to urcite ano

autor
21. aug 2022

@jazula Presne takto to myslím, že by sme ručili aj inou nehnuteľnosťou, ale našou vlastnou, na ktorú sme hypo nikdy nemali.

viky_21
21. aug 2022

@isis234 zalezi od prijmu a od vysky hypoteky. Tam sa automaticky potom zaklada nadobudnuta nehnutelnost.

autor
21. aug 2022

@jazula No a toto bude s tou zmluvou problém, lebo síce mám dobrú mzdu, ale "iba" 3 mesiace, čiže končí mi teraz 1.9 skúšobná doba, ale zmluvu mám na rok a po roku mi až predĺžia na neurčito.

sasa1310
21. aug 2022

hypotéku bez dokladovania príjmu nie je možné dostať. A môžeš mať aj 20 nehnuteľností. Prvoradý je príjem

jazula
21. aug 2022

Ja by som to overila s nejakým finančným poradcom. A možno manželov príjem aj bude stačiť a teba ako spoludlznika akceptujú aj so zmluvou na dobu určitú alebo ťa ani nebude treba…závisí od výšky príjmu a výšky úveru.

autor
21. aug 2022

@jazula Áno, oslovím finančného poradcu a skúsime pozisťovať aj inú možnosť, ako hypo, keďže to asi nebude také jednoduché.
Ja budem mať zmluvu na neurčito, ale až po roku, neviem, prečo to takto začali robiť ☹

jakubvojcik
21. aug 2022

Nečítal som síce úplne všetky komentáre ale skúsim vám poradiť.

Hypotéku môžete brať po skúšobnej dobe, aj keď máte príjem iba 3 mesiace. To, že nemáte dobu neurčitú by nemusel byť vôbec problém. Na výber však budete mať menej bánk: SLSP a 365 banka (tie by vám zobrali príjem celý), Tatra banka a Unicredit by vám zobrali polovicu z príjmu a v ostatných by vám príjem neakceptovali. Jedine, žeby ste mali plynulý prechod zo zamestnania do zamestnania.

Nižšie vám priložím môj článok o hypotéke na byt, kde nájdete všetky potrebné informácie k tomuto účelu hypotéky a takisto aj základné podmienky na jej získanie:

https://relyon.sk/hypoteky/hypoteka-na-byt/

Kľudne mi v prípade otázok napíšte na finančnú poradňu tu na Modrý koník všetko, čo by ste chceli vedieť a poradím vám:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/financn...

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
isis234
21. aug 2022

@viky_21 vďaka

autor
21. aug 2022

@evamarek77 Ja som nenazvala socky ľudí v hmotnej núdzi a ani ich za socky nepovažujem, toto som použila hneď na začiatku preto, aby sa to tu nezvrtlo do roviny, že nič nemáme, ani príjem a chceme kupovať byt... chcela som sa vyhnúť "koníkovskej klasike"...