Kúpa bytu a prenájom

21. aug 2022

Ahojte. Potrebovala by som poradiť nemám veľa skúseností ohľadom toho.
Bývam s priateľom 3 roky. Keď sme sa dali dokopy, tak po krátkej dobe dostal od známeho ponuku na kúpu bytu, nechcela som aby išiel do toho, chcela som v budúcnosti, aby sme išli do niečoho spoločného. No on si aj tak urobil po svojom a byt si kúpil.
Ja nemám svoj byt a preto posledného polroka uvažujem o tom, že si kúpim aj ja svoj byt aspoň jednoizbový. Keby sme sa náhodou rozišli, tak aby som aj ja niečo mala. No priateľ s tým nesúhlasí (pritom financie máme rozdelené, všetko platíme spoločne, máme svoj spoločný účet, takže kvázi aj jeho hypotéka ide aj z mojich peňazí), ale aj tak chcem ísť do toho. Keď si predstavím že budeme mať deti a náhodou pôjdeme od seba a ja nebudem mať s deťmi kam ísť, toho sa bojím.
Len sa proste bojím, že čo ak si kúpim byt a nenájdem nájomcu alebo nájdem zlých nájomcov.
Ďalej keď som si spočítala koľko by ma vyšla hypotéka tak mi to vychádza že za jednoizbový byt by som si musela pýtať 380- 400 bez energií čo mi príde strašne prehnane...ak je tu niekto z okolia Ilavy, Dubnice nad Váhom, tak či mi vie poradiť či tá cena je moc vysoká alebo nie, a že či tam je záujem o jednoizbové byty do prenájmu. Ďakujem za odpovede .

sliepocka91517
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
babovka2321
21. aug 2022

Ty si nesuhlasila, on kupil, on nesuhlasi, kup aj ty. Dobre uvazujes, sice pred 3 rokmi bolo urcite vyhodnejsie kupit byt, ale ked mas kde byvat, tak kupit byt a dat do prenajmu, aj ked by si bola trochu stratova, je stale dobra investicia do buducna

bodkolienka81
21. aug 2022

Dobre rozmyslas, cim skor to uskutocni..

3009
21. aug 2022

Určite kúp si byt zakiaľ si slobodná, lebo ak sa vydáš pôjde do BSM. On má byt tak maj aj ty. Nepočúvaj tu reči, že máte mať všetko spoločné. Dobre, že rozmýšľaš nad zadnými vrátkami. Budeš mať istotu, že v prípade rozchodu nebudeš na ulici.

ljzozv
21. aug 2022

@sliepocka91517 a ona prečo kúpil sám na seba byt, ale hypotéka sa platí so spoločného?
Ja som nerátala s rozvodom. Som spolu dlžník na dome, ale na vlastníctvo "zdedeného" domu už nebol čas má zapísať. Hypotéku - peniaze z nej som tiež nikdy nevidela.
Prečo by nemala autorka uvažovať nad možnosťami?

babovka2321
21. aug 2022

@ljzozv nereaguj nanho ani, len ho podporis v dalsich primitivnych vylevoch. Dnes mu uz jeden ucet zrusili.

sliepocka91517
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
joannita
21. aug 2022

Autorka, urcite chod do toho. Podnajomnikov urcite najdes, aj ked dajme tomu za menej, ake budu sa ti platit aspon naklady na byt.
ALE HLAVNE!!!! Preco ide z tvojich penazi spkatka na JEHO hypo?? Toto ma dostalo. To hned prerus, nebud hlupa.

zmrzlinka2021
21. aug 2022

Mne pripada zvlastne, ze frajer riesi, ci si mas kupit vlastny byt alebo nie. Urcite chod do toho. A do coho neodporucam ist su jednoznacne spolocne deti. Na spolocne deti potrebujes mat iny typ muza, muza co sa neboji zavazkov a teda aj spolocnej nehnutelnosti, aj manzelstva.

zmrzlinka2021
21. aug 2022

A hlavne autorka, neplat hypoteku cudziemu cloveku!!!!!!!!!!!!§

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
21. aug 2022

@sliepocka91517
Nie nemám zajačie úmysly. Ale prepáč ty vieš čo sa stane v budúcnosti ? Ktorá/ktorý z vás je povedať na 100% že sa nikdy nerozidete/ nerozvediete? Nikto ! Ja svojho priateľa milujem, ale denne počúvam alebo čítam že žena nemá kam s deťmi odísť a preto radšej ostávajú v nefungujucom vzťahu. Nikto ťa tu neuráža, tak buď taká láskava a neurazaj iných.
A s partnerom vychádzam dobre, ale v budúcnosti sa.to môže bohužiaľ rýchlo zmeniť.
A ano zarábam slušne na ženu, ale to ťa nemusí trápiť, nemyslíš? Pekný deň.

denden77
21. aug 2022

absolutne by ma nezaujimalo, ci suhlasi, ci nie.. je to tvoja vec.. moj tiez nesuhlasil, uz je ex.. 😁

autor
21. aug 2022

@zmrzlinka2021
Práveže partnera mám dobrého. Nemáme spolu problémy. Je zodpovedný. Len proste nechce aby som si kúpila byt lebo si myslí že keď nenájdem nájomcu tak ho budem musieť platiť zo svojho (nášho, keďže máme financie spoločne) . A keďže plánujeme svadbu a deti, tak neviem či ísť do toho alebo nie . .. Priateľ chce ísť do spoločnej chaty, ale to by som ja chcela až neskôr po deťoch, aby sme stále dokázali celkom slušne šetriť.
Keď som navrhla raz priateľovi že nech predá byt a pôjdeme do niečoho spoločného, tak to odmietol, lebo že by na byte prerobil keďže ho nevlastní 5 rokov, čo aj chápem..neviem ako ďalej sa rozhodnúť..

lienka.7
21. aug 2022

Jasne ze si kup, nech mas aj ty svoje vlastné. On si urobil po svojom a ty nemôžeš? To co ma byt???
A presne triezvo uvažujem a rozmýšľaš do buducna👌 ak sa niečo stane, budeš mat kam ist. Ak nie, byt ostane detom, budu mat lepsi štart do života. O nájomníkov by som sa nebala, príde doba ze ludia si uz tak ľahko hypo nevezmu a budu odkázaní na prenájmy. Aj dlhodobe.
Ťahali tu motuzy pod fuzybze ake lacne bude najombe byvanie, no videli sme realitu🤣 najom pomaly ako komercny, plus si tam ešte aj limitovaná príjmom. Cize pre väčšinu ľudí bude to ich slávne majomne byvanie aj tak nedostupné.
Ries si ten byt cim skor

zuzkas81
21. aug 2022

tak ak priatel nechce, aby si kupovala nieco vlastne, tak nech na teba prepise polku bytu a spolu mozte este kupit spolocnu chatu. my sme pred svadbou mali kazdy svoj 2 izb na hypo, potom sme kupili spolocny 4 izb. ja som svoj 2 izb byt predala, a co mi ostali peniaze po vyplateni hypo, som dala muzovi na vyplatenie jeho hypo za ten jeho 2 izb, ktoreho polku na mna prepisal. ten prenajimame, na nom uz hypo nie je, splacame spolu ten 4 izb. cize da sa to rozne vymysliet, aby to bolo fer, nam to davalo zmysel takto.

lienka.7
21. aug 2022

Ešte dotaz, NACO mu ty platis jeho hypo????? Aj on ti bude platiť tvoju ci ako????
JEHO BYT, JEHO HYPO

pablo232
21. aug 2022

Ak hovoríš, že zarábaš slušne na ženu tak chod do toho. Ak je jediný strach, že by sa nenašiel nájomca tak aj tak by som do toho šiel. Zas nájmy 380-400 sú v Trenčíne za jednoizbáky tak rátam, že Dubnica a Ilava bude o pár eur menej, keďže aj byty sú lacnejšie za čo buď rada. Vždy je lepšie mať čosi svoje a hlavne rast cien. No a priateľ by neprerobil, len by musel platiť daň čo chápem. My máme tiež po jednom s partnerkou a nemusíme premýšľať čo keď sa niečo stane.

autor
21. aug 2022

@zuzkas81
Určite nechcem, aby prepísal na mňa polku bytu, išiel do toho sám..a o jeho byť mi nejde len chcem niečo vlastniť aj ja

autor
21. aug 2022

@lienka.7
On to odo mňa nežiadal, len mne je blbé mu nič nedávať, tak som to vyriešila takto ...aj keby som niekde prenájme tak musím niekomu platiť, preto som to tak brala na začiatku

pazdura
21. aug 2022

@joannita 👍

zmrzlinka2021
21. aug 2022

Vysvetli priatelovi realitu:
- ty mas vlastny byt
- ja nevlastnim nič
Zda sa ti to ferove?

Normalne si k tomu sadnite. Lebo vyhovorky, ci najdes najomcu su pre mna nezmyslom.

Inak, prečo platis jeho hypoteku? Kedze nie si jeho zenou, tak nemas narok na polovicu splatky. Jemu platis jeho byt, jeho byt zvysuje sa na cene a ty stale nemas nič.

Fakt ti velmi odporucam:
- mat vlastny byt
- najprv svadba, potom deti, nieze "ideme sa snazit s priatelom o babatko"...

Bud mudra zena!

lienka.7
21. aug 2022

Ano, ale ty mu mas platit PRENAJOM, NIE HYPO. Nechapes to? Cize ked mate naklady na byt co ja viem 300€, ok, platím 150€. To co by si platila aj v najme. To je ok. Ale naco mu platis hypo???
Ak tomu dobre chápem, hypo ma napr. 400€ a ty mu platis 200€ akoze? Ano? Myslím iba cisto hypo, nie tých 150€ za nájom. Cize mu platis 150+200?
Ano?

lienka.7
21. aug 2022

Vies co moja zlata, jasne ze tvoj priatel nechce, aby si ty mala vlastny byt. Vies preco? No lebo on ti pol hypo platit nechce. Cize veľmi rýchlo si aj toto do poriadku. A ak.s tym priatel nesúhlasí, treba hľadať iného.

nina255
21. aug 2022

Ved ale treba platit len energie+ stravu na polovicu rozratat a to mu davat… a nie ze niekomu platis jeho hypoteku a vyhadzujes svoje peniaze do luftu 🤦🏻‍♀️ Ked chcel ist do kupy bytu sam ma si sam platit hypo… jasne ze mu to takto vyhovuje

basska_b
21. aug 2022

Ist do hypoteky pol na pol s nejakym priatelom, s ktorym nie ste ani zobrati, sa neodporuca, moze to zle dopadnut a bude jeden druheho komplikovane vyplacat.
A najomnici ti kompletnu hypo nezaplatia, tam cast sumy davas ty...

autor
21. aug 2022

@lienka.7
Máme spoločný účet takže to ide zo spoločného
Áno hypotéku ma 440 takže to napoly
Strava napoly
Energie napoly
Ale kebyže som napríklad v prenájme u niekoho takže by som platila tak isto ako u neho, takže preto mi to neprišlo divne na začiatku

kitycat
21. aug 2022

Kristove rany.

Zase dalsia dobrosrdecna hlupana!

Ty nemas svoj ucet? Tam nech ti chodi vyplata a plat si maximalne stravu a polovicu vdavkov, na energie posielaj na ten ucet. Mozno blbych 50 eur ako symbolicke najomne. Ale platit mu POL hypoteky? Lebo ti je blbe? Ako vazne?

Okamzite zrusit tuto komediu, kym nebudete svoji. Vies kolkko si mohla mat usetrene?

A ked teda planujes kupu vlastneho bytu tak vies kolko mas TY na vasom SPOLOCNOM ucte? Potrebujes aapon 20% co je pri dnesnych cenach bytov ozaj dost penazi!

bocianka123
21. aug 2022

ach. a ešte aj SPOLOČNÝ ÚČET.. 🙏 to je snád zlý sen.. prepáčte .... kúp si byt a čím skôr, hoci ceny sú horibilné.. založ si SVOJ VLASTNÝ ÚČET . .. z ktorého pôjde Tvoja hypo , a na ktorý pôjde TVOJA mzda! A prípadne aj platby z prenájmu..
proste chce ťa mať pod kontrolou..
v tomto vzťahu musíš byť , žiaľ, aj ty sebecká... spoločné účty už v dnešnej dobe nemajú ani manželia, nieto ešte nezadaní...
Moje písmenká sú možno pre Teba "sebecké" a "kruté", ale vychádzajúce z reality... drž sa, nech spravíš správne rozhodnutie...👍

autor
21. aug 2022

@bocianka123
Ja som nepovedala že nemám aj svoj účet..mám a mám na ňom slušne našetrené ..síce 20% mi to nepokryje ale to sa dá riešiť aj inak ..ako to väčšina ľudí rieši