Kúpa auta - SZČO

blondie5k
27. nov 2024

Čaute, keďže nikde sa neviem dočítať alebo možno len blbo hľadám, obraciam sa na vás s prosbou na otázku: “Akým spôsobom si môžem najvýhodnejšie zadovážiť auto, keď som SZČO”

V skratke aby som to zhrnul, od nového roka si idem otvoriť živnosť, zvažujem o predaji svojho osobného auta ešte tento rok a následnú kúpu úžitkového vozidla, ktoré bude určené primárne na podnikanie, samozrejme aj na súkromné účely. Len mi vŕta hlavou, ako možnosťou si môžem kúpiť to auto alebo ako to čo najlepšie spraviť, aby som ho mal aj ako majetok firmy v rámci podnikania. Nechcem to kupovať z autobazáru ani od originál predajcu, jednoducho z druhej ruky, z bazošu od “Jožka z Vyšného Kubína”, čiže budem disponovať iba kúpnou zmluvou.

Vedel by mi to niekto po lopate, ľudskou rečou vysvetliť?

A ešte jedna vec, ak by náhodou niekto mal aj odpoveď na toto tak by som bol neskutočne šťastný, takže skúsim..
Keďže žiadam o príspevok na SZČO od štátu, ktorý je v riešení, vedel by som si do nákladov, do podnikateľského plánu dať aj takéto auto, ktoré je kupované z druhej ruky, resp. mám iba kúpnu zmluvu, žiadnu faktúru ani bloček.

Ďakujem za všetky odpovede

lenicka298
27. nov 2024

@blondie5k do účtovníctva sa priloží kupna zmluva, na ktorej bude tvoje ICO a DIC. Pri prepise pôjde do technického tiež IČO. Čo sa týka príspevku na podnikanie, tak tam bola podmienka, ze sa nemôže kupovať dlhodobý majetok.(to je nad 1700€) ale nestudovala som tento rok, ci sa to nahodou nezmenilo. Kľudne sa pýtaj, čo ťa ešte zaujíma, som účtovníčka 🙂

pe_mi
27. nov 2024

@blondie5 kúpna zmluva úplne stačí,ale ako sa píše vyššie,v čase,keď ideš kupovať auto, ktoré si ideš uplatniť v účtovníctve, treba mať už otvorenú živnosť,aj IČO .nie skôr kúpiť.
Potom si pekne všetko odpisujš, prezutie auta, tankovanie,kúpa koberčekov,umývanie auta a podobne..
V prvom rade si nájdi účtovníčku,lebo sa v tom nevyznaš, nech ti pekne poradi

jarka_black
27. nov 2024

Treba rátať aj s tým, že PZP je na IČO drahšie než na RČ. Viem Vám spraviť porovnanie - na RČ vs. na IČO. V prípade havarijného je rozdiel aj v tom, či ste platiteľ DPH alebo nie.

pictbridge
27. nov 2024

@lenicka298 skúsim skočiť do diskusie. Do akej hodnoty je možné platiť za auto hotovosťou? Ak ho predáva súkromná osoba osobe na podnikanie . Jedna sa o sumu 15 000 eur. Ďakujem

martul
27. nov 2024

@jarka_black aký rozdiel je v HP čo sa týka DPH? Veď poistenie.. hocijaké nemá nič spoločné s DPH.

jarka_black
27. nov 2024

@martul v havarijnom je rozdiel kvôli cene vozidla

lenuska9999
27. nov 2024

@blondie5k auto si do podnikateľského plánu dať nemôžeš. A čo sa týka nejakého leasingu, to dávajú rôzne spoločnosti aj na jazdené autá. S leasingom až taký problém nie je keď krátko podnikaš, len neviem , či nie je podmienka mať otvorenú živnosť aspoň pól roka. To si musíš prezistiť priamo u nejakej spoločnosti, ktorá tieto služby ponuka.

blondie5k
autor
27. nov 2024

Ďakujem všetkým, veľmi mi to pomohlo

lenicka298
27. nov 2024

@pictbridge platba v hotovosti je povolená po novom na max. 15 000€ pre fyzické aj právnické osoby. Ale stále trvá mimoriadna situácia ohľadne Ukrajiny, takže platba v hotovosti nie je obmedzená

pictbridge
27. nov 2024

@maranco
@lenicka298 ďakujem pekne