Ktorému rodičovi sa oplatí viac poberať daňový bonus?

alasea
13. júl 2023

Ahojte, od coho zalezi, ktoremu z rodicov sa viac oplati poberat danovy bonus na deti? Docitala som sa, ze plna vyska bonusu je pri plate 1200€. Znizuje bonus zaklad dane? Dakujem za info

alenah31
13. júl 2023

@alasea plná výška DB pri jednom dieťati je už pri hrubom príjme 850€, pri dvoch deťoch 1.200€ atď. Oplatí sa poberať tomu kto má vyšší príjem. No ak ti aj plný počas roku nebude vychádzať každý mesiac - pri RZD doložíš príjem druhého rodiča a bude ti vyplatený rozdiel.

alasea
autor
13. júl 2023

@alenah31 mame 2 deti, ked bude moj aj manzelov prijem nad 1200€, tak potom je to jedno? Alebo to ma nejaky vplyv na dan z prijmu?

alenah31
13. júl 2023

@alasea ak máš ty aj manžel nad 1200€ - je fuk ktorý z Vás ho bude poberať. Akurát ak sa neviete dohodnúť - ty ako matka máš zo zákona prednostné právo ho poberať.

alasea
autor
13. júl 2023

@alenah31 nie 😁 dohodnut sa vieme, to je v pohode. Dakujem

katarinaba
14. júl 2023

@alasea DB neznizuje zaklad dane, ale samotnu dan.

alasea
autor
14. júl 2023

@katarinaba a je teda niektory z rodicov podla vysky prijmu, ktoremu sa oplati poberat ten bonus? Alebo je to jedno?

alenah31
14. júl 2023

@alasea koľkokrát to ešte potrebuješ napísať? Obaja zarobíte nad 1200€ brutto, máte 2 deti - je to jedno. Viac ako 140€ na jedno dieťa (momentálne) do 18 rokov nedostaneš.

katarinaba
14. júl 2023

@alasea ak mate spolocnu kasu, tak je to jedno. Ak si prijmy a vydavky delite, alebo inak fungujete, tak je vyhodnejsie brat bonus pre seba, mas tym padom vyssi prijem.

alasea
autor
14. júl 2023

@alenah31 myslela som, ze ked k tomu
@katarinaba pise, chce mi zdelit informaciu, ktoru neviem. Nerozumiem, preco ta to rozculuje, ved ked uz si k tomu napisala vsetko, nemusis sa dalej vyjadrovat.

alasea
autor
14. júl 2023

@katarinaba o to nejde, fungujeme normalne. Dakujem za odpoved.