Kto platí zdravotku, keď robím na dohodu a súčasne som na úrade práce?

miusinka3
17. sep 2023

Kto plati zdravotku ked som zamestnana na dohodu a popritom som na urade evidovana? Vraj zamestnavatel, je to pravda? a ked jeden den nepridem do prace musim ju zaplatit sama alebo ako to funguje? Vôbec sa nevyznam v týchto veciach a nikdy predtym som nepracovala

tiezjedna
17. sep 2023

@miusinka3 o akú dohodu sa jedná? Ohlásila si ju na ÚP?

miusinka3
autor
17. sep 2023

@tiezjedna Dohoda o pracovnej činnosti na dobu určitu - 3 mes
na úrade som ju ohlásila ale bohužial o deň neskôr. No pani mi nepovedala že ma vyradia, povedala že mam prísť na dalši termin na UP. Takže neviem ako to je bude, kto plati zdravotku a keď nahodou nebudem v praci cely deň ako to funguje.

rachel36a
17. sep 2023

@miusinka3 nemozes mat dohodu na 3 mesiace..popri evidencii mozes mat pracu maximalne 40 dni inak ta vyradia

miusinka3
autor
18. sep 2023

@rachel36a takú mi dali, tú som odovzdala na irade a vraveli niečo o tom že tych 40 dni ešte budem evidovana

zuzinka888
18. sep 2023

My.🤣

miusinka3
autor
18. sep 2023
tiezjedna
18. sep 2023

@miusinka3 ako už je napísané, dohoda na 3 mesiace nemôže byť pri evidencii na ÚP, jedine, že by si za tie tri mesiace odpracovala dokopy len 40 dní... V takom prípade za teba platí ZP stále štát. Ak ťa vyradia, tak nikto, alebo sama. Zamestnávateľ nie.

miusinka3
autor
18. sep 2023

@tiezjedna nedá sa ani dohodnut so zamestnavatelom ze za mma bude platit?

tiezjedna
18. sep 2023

@miusinka3 keby za teba chcel platiť ponúkne ti inú formu spolupráce, a nie dohodu. Dohoda je práve výhodná väčšinou len jednostranne. Skôr si zájdi na ÚP a upresni si ako na tom si. Je zvláštne, že ti pani o vyradení nič nepovedala.

miusinka3
autor
18. sep 2023

@tiezjedna pani mi povedala že mam prist na urad termin ktory mi dali, takže nechapem prečo ma nevyradili

anonymous87
18. sep 2023

@tiezjedna podla toho aku ma formu dohody.. napr.pri dohode o pracovnej cinnosti pri rovnomernom prijme plati zamestnavatel aj zamestnanec normalne odvody ako pri tpp… jedine zamestnancovi nevznika narok na stravne a dovolenku. Ak ma nerovnomerny prijem, tak za dni kedy pracuje jej zamestnavatel odvody plati, dni ktore nepracuje je samoplatca

simca06022011
18. sep 2023

z dohody sa plati zdravotne poistenie. Z uradu ta podla mna neodhlasili, pretoze este ta kludne dodni moze prepustit zamestnavatel.. inak neviem. A hlavne treba sa pytat veci priamo uradnicky tam, napis si to kludne. Nechapes=pytaj sa. Vsetko je to tak individualne, ze sa NEDA pausalizovat, treba vediet detaily vsetky. Je tu aj rozdiel pravidelny/nerpavidelny prijem, ako je to nahlasene. Z nepravidelneho sa ziadne odvody neplatia...
Podla mna v tej tvojej dohode je nieco napisane, co meni cely pohlad na vec. Na dohodu jednu sa da pracovat max 350h rocne, na iny druh iba 10h tyzdenne...

tiezjedna
18. sep 2023

@anonymous87 jasné, brala som, že to nie je dpč...
@miusinka3 a ktorú formu dohody teda máš?

anonymous87
18. sep 2023

@tiezjedna jasne… strasne malo info na pomoc, kedze dohoda je tak specificka vec, ze aby clovek vedel o co ide musi poznat kazdy detail 😅

miusinka3
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anonymous87
18. sep 2023

@miusinka3 pri dohode o prac.cinnosti mozes pracovat iba 10h tyzdenne. Ak by si pracovala kazdy den, tak to vychadza 2h denne

miusinka3
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miusinka3
autor
18. sep 2023

@anonymous87 Nieje to aj že ročne nejakych 520h?

anonymous87
18. sep 2023

@miusinka3 nie je mozne, aby si na dohodu robila 8 a pol hodiny pon-pia. Ak je to teda naozaj dohoda o prac.cinnosti

hiro
18. sep 2023

Uz davnejsie som nad tym rozmyslal, nemoze existovat praca na dohodu citam ze moze robit 40 dni (x8h=320h) - daju to na 1h ci 2h denne (ale realne tam bude 8h) takze za cely rok papierovo neodrobi celych 40 dni - a hodinovu sadzbu jej daju taku vysoku ako by dali za 8h prace.
Je to mozne? A teda pripadna kontrola nic nezisti, vsak tam bola vramci tej 1h co moze denne robit...

anonymous87
18. sep 2023

@miusinka3 resp.takto. Ano 520h rocne ak sa jedna o sezonnu pracu, ale to presne urcuju zakonnik prace. Aky druh prace vykonavad?

miusinka3
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anonymous87
18. sep 2023

@miusinka3 akoze vyzera byt v poriadku az na tu pracovnu dobu 🤷‍♀️ to podla mna ok nie je. Ale mozno sa vyjadri este niekto a vyvedia ma z omylu… a teda co sa tyka UP, tak na zaklade tejto zmluvy ta podla mna vyradia

miusinka3
autor
18. sep 2023

@anonymous87 no a kedy ma vyradia? a budem si teda sama musiet platit zdravotku alebo ?

miusinka3
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
18. sep 2023

Je tam podľa dohody. Čiže neverím ze oficiálne tam na papieri budeš 160hodin mesacne ako bežný zamestnanec. Keď je podľa dohody, tak si tie dni dohodni. A samozrejme podľa toho aj na úrade sa zariadia.

simca06022011
18. sep 2023

A skus si prečítať na nete články a hlavne aj do budúcna, si precitaj zakonnik práce. Povinné čítanie je to.
Si na úrade = platí štát. Si zamestnanec =platí zamestnávateľ. O mesiac dostaneš výplatnú pásku a bude ti jasne kolka bije.

miusinka3
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rachel36a
18. sep 2023

@miusinka3 taku si podpisala...po 40 dnoch ta z uradu prace vyradia...