Koľko treba zarábať, aby sa dalo normálne žiť?

18. apr 2023

Ahojte, kamarátka nedávno skončila školu a má problémy ešte s financiami.
Ja študujem neviem to posúdiť.
Mesačne cestovanie 200€
Býva s rodičmi, takže im mesačne na domácnosť prispieva 200€
Externé štúdium mesačne 150€
Telefón 25€ mesačne
575€ výdavky len povinné.
Koľko by mala zarábať v čistom aby vychádzala dobre?
Ďakujeme za rady
Resp. tipy ako ušetriť? 🙂

trema
18. apr 2023

tazko povedat, niekto ti tu napise, ze 800€ je ok, niekto, ze pod 2000€ je to zivorenie

lvulik
18. apr 2023

Podľa mňa je 25e za telefón veľa - tip, ako ušetriť

nnnuuunnn
18. apr 2023

Tak pre mňa, keď po povinných platbach by mi zostala tak aspoň 1000cka na minanie, na radosti, šaty, knihy, reštaurácie, zážitky, cestovanie... Ale to je tisícka aj málo, tak povedzme, že 1500e + povinné platby. Tak by som si to predstavovala. 🙂

deti95060810
18. apr 2023

to je otázka... inak ti napíše maminka čo je samoživiteľka s 3 deťmi a inak pani ktorá býva sama...

gejb
18. apr 2023

Co sú povinné výdavky? Strava, Drogéria, oblečenie? ...na to ze skončila práve školu a býva u rodičov ma dosť vysoké výdavky....toľko nemám ani ja s vlastnou domacnostou. No ale k otázke...., záleží v akej oblasti vyštudovala a kde žije. Neviem ci sa dá takto paušálne radiť. 1500 pre absolventku v Ba je OK...

simca06022011
18. apr 2023

predstava a realita su dve veci... otazne je kde si to chce zarobit a co ide robit, skor ostatne veci sa nastavuju od toho kolko zarobi:D
Ale teda cestovanie je dost tiez.. dochadza nejake ine mesta? alebo ako? mozno s telefonom by sa nieco dalo robit, ale ak tam ma net a vsetko, tak ja tiez mam telefon za 25.. zase 10eur hore dolenikoho nespasi :DDD

No ale teda s tymito zakladnymi vydavkami + som 200EUR odkladala, som fungovala roky, boli mesiace ked som ani nic navyse neminula... = cize aj z 1000EUR sa da... ja som v tej dobe zarabala okolo 700, a vpohode som to zvladala.. cize da sa (ratam tie dnesne ceny ... ze su take ake su...)

simca06022011
18. apr 2023

@gejb to su tie ktore rozpisal... :D

kvetinka75
18. apr 2023

záleží na nákladoch. Niekomu stačí tisícka a ešte aj ušetrí a niekomu nestačia 2tisícky. Ten paušál treba prehodnotiť. S ostatným asi nič nespraví. Keďže býva s rodičmi, tak by sa mala podielať na nákladoch (možno jej to odkladajú a dajú keď sa osamostatní). Sama musí vedieť na čo dáva peniaze a koľko zarobí a či jej to stačí. Mne by napríklad, ak by som bola sama, stačilo možno aj 1500eur. Byt a nevyhnuté výdavky možno 300 eur na osobu a zvyšok by som dávala na kvalitnú stravu, kultúru, šport, oblečenie, cestovanie, wellness a pod. Ale kámoška je mladá, asi by časom chcela aj vlastné bývanie a rodinu, tak by mala aj niečo odložiť. Ja už rodinu rozširovať neplánujem, takže peniaze by išli iba na mňa.
Ja vlastné bývanie mám, takže šetriť by som už tak nepotrebovala. Ale myslím, že mladý človek nemá v dnešnej dobe problém zarobiť minimálne tú tisícku aj viac a ztoho sa dá odkladať. Hlavne ak žije s rodičmi

simca06022011
18. apr 2023

no a samozrejme horna hranica nema limit, ziadny :DDDD

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gejb
18. apr 2023

@simca06022011 ďakujem, myslela som ze to je ešte extra, neprecitala som poriadne.

autor
18. apr 2023

Všetko si hradí sama, teda cestovanie z iného mesta denne má 200 eur na mesiac čo si hradí sama. Rodičom prispieva na domácnosť keďže tam žije teda ako nájom 200 eur mesačne, paušál si platí sama 25 mesačne a školu si platí sama 150 mesačne

saxana000
18. apr 2023

200 je vela na domacnost od studentky.ridicia su pazravi duplom ak si hradi skolu a cestovne sama.

Kym som studovala rodicia nechceli nic.. ked som zacala pracovat zacala.som prispievat.

kvetinka75
18. apr 2023

@saxana000 možno jej to odkladajú. Čo ty vieš? A keď má doma aj stravu denno-denne, tak ani nie. Ked´si zrátaš mesačné náklady - bývanie, internet, strava. A študuje externe, nie je študentka, môže si nájsť prácu.

0silvia0
18. apr 2023

@saxana000 ona pravdepodobne aj pracuje, keďže študuje externe. Aj keď ja osobne by som od študujúceho dieťaťa peniaze nebrala, alebo by som mu ich odložila.

stanulienkat
18. apr 2023

1000e mesacne je velmi dobre. Este aj usetris.
Kym nemas deti, vyzijes aj z menej a uplne v pohode.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
18. apr 2023

Ja som jej poradila zmeniť prácu ma možnosť ísť pracovať ako pickerka.. Viem, že to nieje práca snov ale pracuje sa tam ranná / poobedná takže bez nočnej, autobus majú zabezpečený zadarmo, jedlo zadarmo tiež a aj si zarobí. Cestovanie má tie peniaze do plus, plat by mala lepší takže si bude vedieť odkladať. Istý čas kým si spraví školu sa to dá vydržať a neskôr sa zamestná v odbore

katkine_terapie
18. apr 2023

@saxana000 ubytovanie sa strava 200€ od pracujuceho dietata je vela? Nezda sa mi.

sissy27
18. apr 2023

@mamula20 575€ je sucet toho, co plati - cestovne, skola, rodicom, telefon. To su jej zakladne vydavky.

katkine_terapie
18. apr 2023

Autorka: Mne sa zda vela 200 € mesacne cestovne. To ako daleko dochadza? A teda aj 25 € za telefon.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
18. apr 2023

Je z dediny a musí dochádzať do mesta autobusom s prestupom denne tam-späť plus cez víkend do školy

mondolina
18. apr 2023

a zarába teda? koľko má teda plat

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gejb
18. apr 2023

Ale to, koľko by mala zarabat aby sa mala dobre zisti, keď sa reálne zamestná. Po dvoch vyplatach vie co jej ostava v peňaženke na konci mesiaca...Záleží vsak podľa pracovnych moznosti v okolí. Ja by som hľadala niečo, kde je aj moznost kariérneho posunu ..

autor
18. apr 2023

Teraz robí to čo študuje a má okolo 700 plat
Uvažuje nad tou ponukou čo som spomínala vyššie práve preto táto téma

gejb
18. apr 2023

Da sa na tej pozici rast? Lebo ak nie, je síce pekne ze teraz dobre zarobí ale dlhé roky moze byt na tom istom kým výdavky budú stúpať..ale dočasne samozrejme moze zobrat čokoľvek, a keď dostuduje školu môže sa niekam posunúť.

kvetinka75
18. apr 2023

autor - tak zo 700 musí vyžiť keď býva s rodičmi. Ale pokiaľ je slobodná , bez záväzkov, treba hľadať prácu, kde zarobí viac. Nič ju nebrzdí

stanulienkat
18. apr 2023

Zo 700e musi slusne vyzit, ked byva s rodicmi.

autor
18. apr 2023

Zle som sa vyjadrila ospravedlňujem sa, 700 v hrubom dostáva okolo 600 v čistom plus ak má príplatok nejaký takže na mesiac ak jej od počítame to čo musí zaplatiť ostane jej 50 - 100eur plus mínus ako kedy.
To jej teda ostane mesačne na to, čo chce ona, knihy, oblečenie, zábava, narodeniny alebo čokoľvek