Keď budem na účte svojho otca vedená ako disponent, môžem pracovať s účtom aj bez jeho súhlasu?

6. mar 2024

Ahojte, mám takú otázku, keď budem na účte svojho otca vedená ako disponent, môžem pracovať s účtom aj bez jeho súhlasu, napr.výber? Idem tam aj o cenné papiere a fondy, ešte upresním, aby ste si nemysleli, že chcem niečo poza jeho chrbát robiť, ale keby náhodou v jeho veku už nebude schopný rozumne uvažovať. Ďakujem

liz_lemon
6. mar 2024

ano, ved na to mas ako disponent pravo, len zrusit to nemozes

autor
6. mar 2024

@liz_lemon čo konkrétne nemôžem zrušiť?

liz_lemon
6. mar 2024

účet

nika11103
6. mar 2024

Ja mám dispozične právo k maminmu úctu dlhé roky, ale teda ešte som sa týmto nezaoberala. Ak by mal tvoj otec robiť take nejaké rozhodnutia “nerozumne” tak to treba riešiť podľa mna doktormi , súdom , atd. Moja mama neni najmladšia, ale sú to jej peniaze, čo si s nimi ona urobí je čisto jej a jej vec. Samozrejme, keby mala byt úplne “mimo” že nevie čo robí, tak to riešim, ale tak, ako som vyššie spomenula.

deti95060810
6. mar 2024

tiež som disp. otcovho účtu...

deti95060810
6. mar 2024

@nika11103 áále prosím ťa akým súdom... môj otec za týždeň kúpil 3 bicykle - to je ešte nič, ale dal si robiť jednej firme prácu a stále len od neho drankali peniaze - chodil vyberať z účtu .... až mi to povedal..... rýchlo som musela konať s právnikom a samozrejme otcovi zobrať všetky e resp. kartu od bankomatu...

janinque
6. mar 2024

áno, vieš robiť výbery aj bez jeho súhlasu

moonlight1210
6. mar 2024

Su ukony, ktore nemozes ako disponent. Zajdi do banky, spytaj sa, co vsetko nemozes ako disponent a zisti si, ci sa to da osetrit splnomocnenim na tie ukony. Isto sa nebudu dat vsetky, ale daco ano.

Nevyhoda disponenta je ale napr. taka, ze ked otec umrie, s uctom nemozes robit nic, az do vydporiadania dedicskeho konania. Resp. myslim, ze manzelka moze po predlozeni umrtneho listu. Ale nie som si ista.
A toto napriklad asi ani splnomocnenim neobides.

maranco
6. mar 2024

@moonlight1210 v prípade smrti je účet aj platobné karty zablokované a všetci disponenti aj trvalé príkazy zrušené.
Manželka tiež nič nezmôže, len čakať na skončenie dedičského, dovtedy sú peniaze blokované na účte.
Preto by mali mať manželia 2 účty, aby v prípade úmrtia majiteľa účtu druhý neostal bez peňazí.

lakebabe
6. mar 2024

Áno môžeš mam dispo k maminmu uctu už roky mame obe sporku tak mam oba ucty pod sebou v internetbankingu s jej účtom aj mojim pracujem cez jeden mtoken. Len zrušiť ho ja neviem