Kamarát chce, aby som mu ručil na hypotéku

mson
3. feb 2022

Dobrý deň chcel by som sa poradiť, kamarát si berie hypotéku a chce aby som mu išiel ručiť ale ze iba na jeden rok a potom by zmenil ručiteľa na jeho manželku je to možné?

prasiatko30
3. feb 2022

Ja osobne by som nikomu rucit nesla

belllinka
3. feb 2022

@mson neblázni, ani vlastnému dieťaťu by som nešla ručiť, nieto ešte kamarátovi. Či máš dosť prostriedkov na splácanie cudzích dlhov?

solange7
3. feb 2022

@mson urcite nie. Udivuje ma odvaha ludi. Moze sa cokolvek stat.

prasiatko30
3. feb 2022

Este ma napada jedna vec - jemu nikto z rodiny nechce rucit a pojdes ty? A co ak za par mesiacov uz nie ste ani kamarati a za rok uz kamarat nie je ani zenaty? A za rok a pol kamos prestane platit hypo a ty budes 30rokov splacat dlhy byvaleho kamarata. Btw ak manzelku banka nechce za rucitelku do roka a do dnasa to zmeni? Si si isty?

katulienkax
3. feb 2022

to je nejake divne my s muzom ked sme brali hypo, tak sme si rucili navzajom, ziadni kamarati ani rodicia nam nerucili a rucili sme bytom ktory sme kupovali. Kamarat urcite nema nazvys penazi a dostane ta po case na pruseru. A ano ani detom by som nerucila, lebo je tu kopec zivotnych pribehov, ked vlastne deti vykopli rodicov na ulicu

aliaray1
3. feb 2022

@mson mozne to je, no vhodne sa mi to nevidi.
Mohlo by nastat vela komplikacii - pre teba. Ja osobne by som do toho nesla.

Nie je take jednoduche zmenit rucitela, o tom rozhoduje banka a nie len tvoj kamos.

Len v skratke, napr:
Tebe sa zhorsi skoring a ides do obrovskeho rizika a vyhodu pre teba nevidim v tomto ziadnu, dokonca ani ak by si bol spoluvlastnikom ty i ked takeho uvahy kamos asi nema, ze?

Zmena rucitela ak by ju aj banka odsuhlasila, je potom spoplatnena navyse celkom vysokym poplatkom - je to zmena na HU zmluve.

stanulienkat
3. feb 2022

Ty si naivny....

mson
autor
3. feb 2022

Otázka znela ci sa dá zmeniť rucitel tak mi tu nepíšte ze som naivný keď ani neviete o akú situáciu sa jedna. Takže dá sa zmeniť alebo nie?

mson
autor
3. feb 2022

A ešte jedna otázka keď si berie napríklad 100000 tak dá sa ručiť iba na 50000? Alebo musím na celých 100?

pribinak
3. feb 2022

@mson veď zavolaj do konkretnej banky a budeš mat uplne presne info

liaka
3. feb 2022

@mson moja kamoška musela za najlepšiu kamošku vyplatiť uver 15 000 eur ako rucitelka. Kamoska zdrhla do zahraničia a prestala platit. Druha kamoska plati uver uz 19 rokov, stale prefinancuje, navysi a vola ma ručiť. Odmietam. Bude navysovat dvtedy pokym sa nieco nestane a mne to vsetko ostane. Nonsens

belllinka
3. feb 2022

@mson nedá sa len tak zbaviť ručiteľstva a ručiť musíš na celú pôžičku. Fak nebuď blbý

petamich
3. feb 2022

@mson v prvom rade ak je kamarat zenaty a nemaju zuzene BSM, tak manzelka automaticky vstupuje do uveroveho vztahu ako spoludlznik - nie ako rucitel, cize neviem ako presne kamarat chce po roku zmenit rucitela, ked manzelka uz v uverovom vztahu figuruje a zrejme nemaju spolu dostatocny prijem ak potrebuje rucitela 🤷‍♀️

a nie neda sa rucit iba na cast uveru - ruci sa za uver ako taky - si to predstavme v praxi 🙂 za tychto 50 tis. ruci Fero a za tychto 20 tis. Zuzka 😬

acrobaleno
3. feb 2022

Určite nie. Ani rodine by som nešla ručiť. Aj keby chcel spísať zmluvu pred notárom.

limetka69
3. feb 2022

@mson ten kto ide rucit, podpisuje ovela horsiu dohodu. Ak nebude dosledne splacat, ty si ani neskrtnes. Ak by tebe trebalo nieco zafinancovat pomocou banky, mas smolu, kym sa nedoriesi rucitelstvo, a to moze trvat roky, ak nejde vsetko podla planu. Nahanat budi teba, nie jeho. My ked sme vybavovali hypoteku, chceli v banke aby manzel (vtedy buduci) bral a ja som bola rucitel, odmietla som. Kedze mame v rodine presne taky pripad. Museli hypoteku upravit tak, ze som spiluziadatel, ziadny rucitel. Nikomu sa neda verit. Nikomu.

benit
3. feb 2022

A preco pojde rucit manzelka az po roku? Preco nie hned teraz? Ja som brala hypo sama a stacilo rucit nehnutelnostou, nepotrebovali k tomu rucitela.

hellwant
3. feb 2022

@petamich co ak nie su zobrati? Budu sa brat napr az za pol roka. Toto by mohlo byt, ci nie? A potrebuje teraz kupit byt, ci dom, lebo majitel nemusi chciet cakat, ci sk je to novostavba, moze kupit iny od firmy.

mischy00
3. feb 2022

Ahoj,musíš ručiť na celú sumu, nedá sa určiť, že koľko...veď banka mu tiež nedá polovicu toho, čo si chce reálne vziať.
A k tomu, že chces ručiť.... prikláňam sa k väčšine, ani vlastným deťom, nie ešte kamarátovi 🤦. Ale tvoje rozhodnutie ✌️

tykat
3. feb 2022

@mson …to nie je kamarat

3009
3. feb 2022

@mson keď si blbý tak choď ručiť a ak nebude splácať tak splácaj celý život a on si bude užívať a vedz, že tebe ak budeš potrebovať úver dať nemusia. Ručíš na celú sumu a nie na časť.

vulka
3. feb 2022

@mson Nerob to. Je to veľmi zlé a riskantné rozhodnutie. Chce š dostať do situácie, že budeš doživotne splácať cudzí úver?

hellwant
3. feb 2022

@3009 nechapem prečo ho musite urazat, ze je blby. Je vela pripadov, ked to dopadlo zle a iste je aj vela pripadov, ked to dobre dopadlo. Nevieme ci to dopadne zle, staci mu slusne napisat, ze je to obrovske riziko pre neho a jeho dalsi zivot.

derdia
3. feb 2022

@mson aj od nas jeden rucil "kamratovi" toho zabasli a nakoniec to plati za neho... Takze kludne do toho chod... Ale potom by si mohla rucit aj mne a splatit t ok aj mne... Ty si asi este nepocula ze co sa tyka penazi ani sestra nie je sestra😉

beronsche
3. feb 2022

neviem, sice o aku situaciu sa jedna, ale ani si neviem ziadnu taku predstavit, aby som do toho sla.. A este taku vysoku sumu..
Moj rodinny prislusnik rucil pred rokmi dobremu kamaratovi. Ten zial zomrel a jeho zena prestala platit. Hadaj, kto uver nakoniec vyplatil? Ano, ten dobrak, co chcel len pomoct..

katka1389
3. feb 2022

@mson skusit ist sa opytat urcitej banky tam.ty to vysvetla lepsie....

jumama
3. feb 2022

Poznam tiez podobny pripad, ked kamoska rucila kamoske. Boli mlade, este neriesila svoje byvanie. Jej kamoska sa o dva roky rozviedla, nestacila splacat, vsetko musela posplacat rucitelka. Priatelstvo v troskach, naviac kedze musela za kamosku splacat, tak mala problem aj s vlastnym byvanim... Nie, nesla by som nikdy rucit bez absolutneho presvedcenia, ze keby cokolvek, ze som naozaj ochotna a hlavne schopna splacat druheho dlh bez toho, aby to zasiahlo moj vlastny zivot. Aj ked praveho kamarata spoznas v nudzi, tak tym zavazkom si predstav, co by sa stalo keby a usti sa, ze by to bolo pre teba ok. Nie ze verit slubom kamarata, lebo stat sa moze fakt cokolvek. A ak je to dobry kamarat, tak aj nie pochopi.

simsalabim
3. feb 2022

Tu si koledujes o hrozne problemy. Nerob to!

bilancia
3. feb 2022

urcite nie

evaachesa
3. feb 2022

@mson keď si taký svojprávny a nemáme ti hovoriť že je to blbosť, tak si zavolaj do konkrétnej banky alebo si to zisti vo viacerých bankách. 🤦

mirkasmile
3. feb 2022

@liaka 15 000 je ešte "okej"
Kamarátkin švagor takto za kamarátku ručil, a splatil jej kompletne celý byt v hodnote asi 65tisic € 😀 (to bolo ešte 6-7rokov dozadu)