Kam by ste každý mesiac investovali zvyšných 400 eur?

23. jún 2023

Mám peniaze "navyše" , ktoré by som chcela niekam odkladať, šetriť. Chcela by som si ich prerozdeliť, že napríklad 100€ investovanie, 50€ sporenie, stavebné sporenie atď. (V budúcnosti si chcem vziať hypotéku) Finančnú rezervu mám 6500€ , takže teoreticky si aj tú môžem navyšovať. Ako to máte vy? (Nemusí byť presne táto suma, stačí mi to v percentách) Máte nejaké tipy ako to efektívne rozdeliť? Doma hotovosť držať nechcem kvôli inflácii.

zmrzlinka2021
23. jún 2023

STavebne sporenie urcite nie.

Treba investovat , napr. ETF fondy - je to dlhodobé investovanie

autor
23. jún 2023

@zmrzlinka2021 prečo stavebné sporenie nie? Investovanie do fondov určite áno, ale neviem koľko by som tam mala posielať. Ide o to, že tam nechcem dávať všetko. Rada by som to nejak rozumne prerozdelila. Ale možno sa tam oplatí dávať aj väčšinu 🤷

lauriik
23. jún 2023

Ja som sa poradila v banke a mam nejake dlhodobe fondy kam posielam peniaze. Mozes si vybrat take co sa ti vyplatia na 20 rokov, aj take co sa oplati vybrat za 5 rokov. Alebo mozes este cosi dosetrit a kupit si ten byt na hypo. Jedine co urcite nerob je nedrz peniaze na beznom ucte. Ked tak to hod aspon na sporiaci 😉 Inak najlepsie v tomto pripade je poradit sa s financnym poradcom (nejakym kvalitnym)

mell27
23. jún 2023

Stavebné sporenie už dávno nie je výhodný produkt a čo sa týka investovania, závisí od plánov, ktoré máš. ETF sú super na dlhodobé investovanie (15-20 rokov), ale ak budeš potrebovať peniaze v priebehu pár rokov 3-4, tak potom treba zvoliť niečo konzervatívnejšie. 😊

evkamotka
23. jún 2023

Finax

aviska
23. jún 2023

Suhlasim s @zmrzlinka2021 najlepsie je pasivne in estovanie do ETF. Najlepsie najst dobreho brokera co poradi.

mamina7070
23. jún 2023

zvysuj si financnu rezervu na hypoteku sa ti zide

yellow28
23. jún 2023

@zmrzlinka2021 ....a prečo nie? Teraz majú dobry produkt na zhodnotenie financií...nejde len o štátnu prémiu, ale treba sledovať ponuky...

kim2028
24. jún 2023

Tak ja mám len termínovaný vklad. Mne tie peniaze, čo dostávam z neho každé 3 roky stačia a som spokojný. Riziko nulové a peniaze super... Zhodnotenie za 3 roky len zhruba 10% z vkladu (po odpočítaní dane), ale netreba s tým nič už robiť a trápiť sa potom, či sa podarí byť úspešným, ako pri investovaní. Za mňa jasná voľba termínovaný vklad len ta musí ísť slušná hotovosť, aby malo to dobrý efekt...

pieksamaki
24. jún 2023

@kim2028 ma to vyznam aj pri 10 000eur? 10 % je 1000 za 3 roky vsak.hm....nemozu sa vopred vybrat

kim2028
24. jún 2023

@pieksamaki veľmi asi nie. tam musia ísť väčšie peniaze, ako som písal. Napr. 50 tisíc a dostaneš už skoro 5000 eur. Zase nie je to až tak málo vtedy. Ja dávam ešte o dosť viac... Je otázne, či dá sa z malej hotovosti niečo zarobiť aj pri iných produktoch. Každý by chcel veľa, ale neviem, či dá sa to povedzme zo 6500 eur ako má autorka urobiť za krátky čas napr. 7500 eur. Navyše riziko je tam veľké aj to, že o to príde pri krátkom čase a bude to ešte horšie. To si musí každý zvážiť, či stojí mu za to. Mne stačí aj to, čo mám...

sweet20
24. jún 2023

ak chces tak mi napis a Ti vysvetlim na grafoch preco stavebne nie.. a ETF fondy ano.. ale nikdy nie cez banku.. potom Ti malo ostane

pieksamaki
24. jún 2023

@kim2028 hm, hej, chapem, taku jotovost ale nemam a keby som mala neviem ci radsej by som nesla do malej nehnutelnosti s prepojenim hypo, napr ked nehnutelnost stoji 90 000 , a tak.

mell27
24. jún 2023

@kim2028 škoda dávať toľké peniaze na termínované vklady.... 🙄

sweet20
24. jún 2023

@kim2028 etf fondy su bez dane

matus_ik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
xmulder
24. jún 2023

@mell27 Plne súhlasím, že stavebko je už zbytočné a nevýhodné

matus_ik
24. jún 2023

Pekný deň prajem, na vašom mieste by som uvažoval nad spomínanými ETF fondami(pozor, nie cez banku!)s priemerným výnosom 8-10% p.a. .Odporúčal by som preto EIC aj kvôli nižším poplatkom. V prípade, že uvažujete v najbližších rokoch aj nad hypotekárnym úverom, tak časť by som uložil do konverzatívnejších fondov - napr IAD má prvý realitný fond - tam je priemerný výnos 4-5% p.a., čiže tam si zvyknú klienti tvoriť rezervu napr na dofinancovanie hypotéky alebo ako ochrana pred infláciou. V súčasnosti by som vôbec neuvažoval nad termínovanými vkladmi alebo stavebným sporením, nakoľko už to nie je také výhodné ako v minulosti. Kľudne mi napíšte správu a vieme sa na tento váš prípad pozrieť aj konkrétnejšie, nakoľko pracujem v tejto oblasti.

martinka13
24. jún 2023

My dávame aj do rôznych dlhopisov.

kim2028
24. jún 2023

@mell27 Možno áno, možno nie. Ja nechcem riskovať. Mne stačí napr. za 9 rokov, aby som mohol mať zhodnotenie majetku na termínovaných vkladoch v čistom 24000-27000 eur.... Som s týmto úplne spokojný. Veď to sú krásne peniaze a človek sa nenamaká s tým ani...

mell27
24. jún 2023

@kim2028 investovanie nie je o riskovaní (riziko môže byť mizivé) pokiaľ nejde o špekulácie... Ale chápem, že veľa ľudí v tom ešte žije, keďže sme tu mali podvodníkov z bmg INVEST a horizontu ... Aj finančný systém môže krachnuť, môže prísť inflácia 40%.... To podľa vás nie je riziko? 😊

mell27
24. jún 2023

@kim2028 ja mám podobne stabilné zhodnotenia s vyšším ziskom bez akejkoľvek viazanosti... Môžem vybrať kedy chcem 😊

mell27
24. jún 2023

@matus_ik k 4-5% treba odpočítať 19% poplatok ako daň 😃

sasa1310
24. jún 2023

máš malú finančnú rezervu, treba všetko šetriť, aby si si mohla hypotéku vziať

autor
24. jún 2023

@sasa1310 ja mám tú rezervu na to keby sa mi niečo stalo. Nemám to na hypotéku

martinp288
24. jún 2023

Predtým ako by som začal strieľať čísla do vzduchu. Tá rezerva 6500€ ti pokrýva aké časové obdobie? Je to 2, 3, 5 mesiacov tvojich príjmov? V akom časovom období chceš brať hypo ? Koľko na to máš pripravené ? Tie voľne prostriedky, ktoré chceš investovať, akú dobu nebudeš potrebovať? Chceš ich investovať strednodobo, alebo budovať majetok dlhodobo?
Viem otázok kopa, ale ak to chceš mať nastavené poriadne, tak sú potrebné.

autor
24. jún 2023

@martinp288 tá rezerva je na cca 7-8 mesiacov. Momentálne som ešte rok na rodičáku, takže hypotéka možno za dva tri roky (podľa toho ako sa to celé vyvinie- úroky, ceny nehnuteľností). Odkladať si chcem dlhodobo to znamená na dôchodok. Mám ešte druhý pilier. Niečo by som možno odkladala na dovolenku , alebo na niečo "užitočné". Včera som sa ešte rozhodla, že si dám poistenie seba aj detí

jaroslav81
24. jún 2023

ETF SP500 cez EIC... Kľudne aj 400€ mesačne, ja, dávam 300€. O 20 rokov budeš veľmi prekvapená, aká tam bude suma... Kľudne aj 5x viac než si vložila

martinp288
24. jún 2023

Super. Rezerva je dostatočná. Ak máš 2-3 roky do hypotéky, tak by som sa snažil nahromadiť čo najviac prostriedkov, aby hypotéka bola čo najnižšia. Teraz zaujímavo vyzerajú aj niektoré dlhopisy so splatnosťou 2-3 roky ( úrok cca 4%) to by som využil na prípravu pre hypo.
Poistenie, tam hlavne myslieť riziká ( úraz, choroba, inavalidita, úmrtie) BEZ investície.
Poistenie pre deti - choroba, úraz.
Zvyšok už na dlhodobé zhodnotenie ( akcie, etf)

laskonka80
27. jún 2023

@kim2028 ahoj v akej inštitúcii máš termínovaný vklad?