Jeden účet a dve živnosti

27. feb 2024

Ahojte, neviete náhodou niekto, prosím, poradiť, či môžu mať manželia, obaja živnostníci jeden účet vo VÚB banke? Ja mám účet na živnosť a manžel si ju práve zakladá, či môže teda použiť môj účet aj na jeho živnosť. Na infolinke mi povedať nevedela a na pobočku sa dostaneme až v piatok.

Ak máte skúsenosť, budem vďačná za info 😊

annmari
27. feb 2024

Banke je to jedno, toto treba riešiť hlavne na daňovom úrade, treba pozrieť zákon.

lenkakravcova
27. feb 2024

Nekomplikujte si to takto. Keď vám príde kontrola budete mať s tým len opletačky.
Ako do Fio banky a zaloz si tam účet zdarma. To je najjednoduchšie riešenie.
Nechcela by som byť živnostníkom čo mu príde kontrola a on musí dokazovať ktoré príjmy mu 7r dozadu na spoločnom účte patrili a ktoré nie.
Popravde si myslím že by ťa s tým daňový úrad poslal aj dokelu. 😀

autor
27. feb 2024

@annmari aha myslíš, že to nedovoľuje? Ako hlavne by to bolo zložité pre účtovníčku..

autor
27. feb 2024

@lenkakravcova áno, to je pravda, takto som sa na to nepozerala a aj z pohľadu účtovníctva..

lenicka298
27. feb 2024

Spoločný účet môžete mať. Pokiaľ máte pár faktúr, a z účtu odchádzajú len odvody, tak v tom nevidím problém. Ale musíte si naozaj 10 rokov spätne potom poznačit, ktorý príjem bol koho, ktoré odvody sa platili za koho. Predpokladám, že pôjdete na paušálne výdavky. Lebo pri skutočných a pri platbe kartou, v tom budete mať riadny chaos. Mam takých dvoch klientov, ktory používajú spoločný účet, no musia mi vždy vyznačiť komu čo "patrí ". Lebo hrabať sa v 5-6 stranovom vypise za každý mesiac, a lúštiť, komu čo patrí ako účtovníčka v tomto prípade nerobím 😁

lenicka298
27. feb 2024

Keď robím daňové priznanie, nezaujíma ma, komu patrí účet. Dôležité je, aby bol každý príjem zdokladovany, odvody rovnako. Pri daňovej kontrole chcú danovaci tak tiež doklady o úhrade faktúr. Takže pokiaľ máš jednu faktúru mesačne, ZP a SP, tak sa to dá. Ak máte obaja viac faktur do mesiaca, tak by som volila 2 účty 😊

maranta_leuconeura
27. feb 2024

Pri zivnosti mozes mat aj svoj bezny ucet, nemusis to mat ani oddelene, zakon nic take neprikazuje. Ale preco by to niekto robil v dnesnej dobe uctov zadarmo??? Hocico budes potrebovat do uctovnictva/danovej evidencie, stokrat lahsie je poztiet sa na ucet, kde su len prijmy a vydavky tykajuce sa jednej zivnosti.

egonsk
27. feb 2024

Aj keby to bolo povolene, urcite je lepsie mat zvlast ucet pre rozne pripady:

- do nakladov si davas poplatky, ako by si zdovodnila, ze preco davas/nedavas?
- platbu poistovniam davas z uctu, ako budes identifikovat v pripade chyby, ze to bolo za teba, alebo manzela?
- ludia niekey uhradzaju so zlymi symbolmi, budes detektiv?
- dane platis z uctu
- preplatky dani a poisteni ti idu na ucet z ktoreho prisli.
- ak ti exekutor zablokuje ucet, budete mat problem obaja.
- uctovnik bude saliet pri identifikaciach platieb a sukromnych prevodov.

A to je sumar len zakladnych nevyhod, ktore by boli u spolocneho podnikatelskeho uctu.