Je úspora 4500 EUR na dnešnú dobu postačujúca?

2. mar 2024

Ahojte, čo hovoríte na úsporu 4500€ ..je to dosť v dnesnej dobe mat aspoň toto ušetrené ? ..mám pocit že všetko je drahé nafta, potraviny ..na stravu ide veľa peňazí ,ako šetrite vy ,pripadne koľko sa vám podarilo odložiť …

martul
2. mar 2024

Aj si sama tak áno. Ak je to rezerva pre 4 clennu rodinu tak neviem, asi áno, veď mnoho ľudí nemá nič. A závisí od príjmu. Ak máš min.mzdu tak je to super. Ak máš príjem 2000 a si sama tak je to málo.
Proste z týchto tvojich informácií sa to povedať nedá.

barka1
2. mar 2024

Niekde som počula, že základ je mať rezervu na 6m. Tzn.ak by si zostala bez prijmu, mala by si byť schopná fungovat pol roka s rezervou.

egonsk
2. mar 2024

opytaj sa tej, co tu nedavno sa pytala na 10tisicovu usporu ci dostacuje.

7miriam77
2. mar 2024

Ono záleží pre koľkých ľudí tá rezerva je a koľko máte výdavkov na mesiac, myslim nutných výdajov, na ktorých sa nedá ušetriť. Ak nemáte hypotéku a tých 4500 máš ako rezervu na platenie nájmu a potravín, tak ok...no ak máš hypotéku plus iné splátky...tak je to málo.

sasa1310
2. mar 2024

ja nerozumiem týmto otázkam. To ako máš 4 500 eur a už viac nešetríš lebo si myslíš, že ti to stačí či ako. veď máš teraz toľko, tak hádam šetríš ďalej. A koľko majú ostatní je pre teba fakt dôležité? aký to je relevantný údaj pre teba, keď ti napíšem koľko máme my.

@7miriam77 no za mňa skôr opačne. Ak nemá hypotéku, tak je to žalostne málo, ak má tak ešte OK. S hypotékou sa ťažšie šetrí. Ale chápem ako si to myslela, z dôvodu neočakávanej situácie, ale ja to beriem z dôvodu šetrenia z príjmu

majlo1234
2. mar 2024

Ak uz mas 4500 odlozenych, je to v pohode za mna, pretoze mas na nejake nepredvidatelne situacie, nestane sa ti, ze ta navsteva zubara alebo pokazene auto odkaze na spotrebak. Ale ako jedina rezerva je to malo, zvladt ak zijes sama a nemas este zabezpecene byvanie

denisah6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzka1117
2. mar 2024

Zalezi ake máš mesačné výdavky, ideálna rezerva je aspoň 6 mesačných platov.

daniela2202
2. mar 2024

Ja mám 45 000 , tetičky mi poumierali , tak som v balíku 👉

domkakvet
2. mar 2024

Kolko mas rokov, zalezi aj od toho.

7miriam77
2. mar 2024

@sasa1310 asi sme sa nepochopili😉, napríklad ja nemám žiadnu hypotéku, bývam vo svojom,takže náklady na život mám nižšie,keďže vlastne mi ostáva celá výplata a banke nedlzim ani cent. No ak by som mala banke platiť mesačné 300-400euro, tak sa mi mesačné náklady riadne navýšia. Mne osobne by vystačilo 4500 euro na 6 mesiacov úplne v pohode, mne a dcérke, ešte by som z toho dokázala usetrit

martul
2. mar 2024

@daniela2202 no chvalabohu ,už si sa pochválila, že ti teticky umreli? Ako toto pomohlo autorke? Ona sa pýta niečo iné.
Ja by som mohla napísať inú sumu ako ty a načo, tak otázka neznie.

maminkadeticiek
2. mar 2024

Take stupidne otazky toto ze nechapem co majubtie zeny v hlave.

marsmykkok
2. mar 2024

@7miriam77 určite by si z toho aj ušetrila? Sa mi nechce veriť... Sme tiež dvaja bez hypotéky, ale nezdá sa mi to. Však len okolo 150 náklady na bývanie )kúrenie, voda, elektrina) , ak máš internet, tv, telefon dalších 50, nejakých 300 strava, 50 benzín alebo doprava, 30 nejaká základná drogéria, do toho nejaké lieky, topánky ak sa rozpadnú, podľa mňa pod 1000 eur mesačne sa ťažko dostať aj bez hypotéky na 2 osoby. Však napíš aké máš výdavky. Ale mne sa zdá, že si to myslíš len tak "z brucha" , ale realita je iná.

daniela2202
2. mar 2024

@martul odpoveď pod mojou to vystihuje.... ja sa iba smejem 😂👉

jamimo
2. mar 2024

záleží od situácie a ako pre koho... Ja som napríklad takú sumu nechala len u zubára počas dvoch rokov 🤷‍♀️

sasa1310
2. mar 2024

@7miriam77 a keby si mala hypo 400 eur tak možno nenašetríš nič. A presne na to som myslela, že pokiaľ nemá hypo, tak určite má našetriť viac ako keď má hypo. A pokiaľ šetrí na to, že raz bude mať hypo, tak tiež to nie je výhra a tiež potrebuje viac šetriť ako ten, kto už hypo má a kto tu hypo má v prípade potreby poistenú. To je len uhol pohľadu. Za mňa človek, ktorý nemá hypo by mal mať viac našetrené ako ten, kto hypo má. Už len z príjmu. Každý kto nemá hypo, by mal v podstate ušetriť mesačne minimálne takú sumu, akú by splácal hypo + niečo viac.

lakebabe
2. mar 2024

Záleží od tvojich výdavkov. Ak to je rezerva jedného človeka ktorý žije napr u rodičov je neporovnatelne keby išlo o slobodnú matku s deťmi príp rodinu. Ci mate úvery hypo deti alebo treba platiť nájom leasing atd

7miriam77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
7miriam77
2. mar 2024

@sasa1310 presne,tak sme sa len nepochopili,no takto nejak som to myslela v prvom príspevku 👍

marsmykkok
2. mar 2024

@7miriam77 no čo si napísala je okolo 600 eur mesačne a nemáš tam oblečenie alebo obuv, plus také blbosti v domácnosti, že budeš musieť kúpiť žiarovku lebo sa vypáli alebo napríklad ti začne tiecť vodovodná batéria a bude treba vymeniť, čo je dosť vyššia položka. Alebo ťa začne bolieť zub a pôjde von čo je 30-50 eur za vytrhnutie. Teda mi prišlo odvážne tvrdenie, že z toho ešte ušetríš, podľa mňa by si mala čo robiť aby ti to vyšlo len tak tak a ušetriť neušetríš moc. Ono euro k euro a nazbiera sa to... Samozrejme v tvojom prípade by tá rezerva okolo 5000 eur bola fajn, je to iné ako keby máš k tomu aj splátky hypo 400 eur a za polroka potrebuješ ešte 2400 eur len na splátky. Teda v tom máš pravdu, že potrebuješ menej, ale zase aj tie bežné výdavky na bývanie, stravu a život sú dosť.

7miriam77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
7miriam77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zafir01
2. mar 2024

Absolútne sa nedá paušalizovať ,či áno ,alebo nie . Vstupuje do toho veľa premenných .

-Aké máte mesačné výdavky
-Aké máte prijimy ( a teda od toho odvijajuce sa PN , OCR ,invalidné dôchodky a pod )
-Máte okrem finančných ,aj iné zdroje ( zlato, cenné veci , nehnuteľnosti , prírodné zdroje )

Napr takmer takú sumu mám ja na bočnom veľmi nízko úročenom účte ,avšak k dispozícii ihneď . A máme 3 deti .
No viem ,aké máme výdavky ,na aké minimum by sme ich v nutnom prípade vedeli skresať ( lebo v čase nejakej rodinnej finančnej krízi nebudem platiť dvom deťom plavecké tréningy ,tréningy v posilňovni , nepôjdem na predĺžení víkend , nebudem chodiť jesť po restikach prípadne pozastavim sporenia , a platené členstva ,bez ktorých viem stále spokojne žiť )

Takže tvojich 4500€ môže byť slušná suma ,ale aj nemusí . Sama si skús vypočítať ,koľko z nej dokážeš žiť ,ak by ste boli napr obaja s mužom na PN ( hoci veľa ľudí ,napr aj my doma ,máme toto kryté v poistke ,a už sme to neraz využili )
Prípadne na čo tie peniaze majú slúžiť . Bývate v dome ? Odíde ti kotol a ta suma je hneď prec.. jazdis na starom aute ,ktoré môže byť nepojazdné ...
Každopádne , je super , že máš niečo bokom , a zaujímas sa o vaše financie ,už tym si oproti mnohých napred ( myslím že väčšia polovica mk žien nemá ani 500€ rezervu , a v horšom prípade žijú ešte s rodičmi ,len sa neozyvaju ,lebo to nie je vec ,ktorou by sa chválili )

7miriam77
2. mar 2024

@marsmykkok zmazala som moje príspevky, nepotrebujem aby tu všetci čítali o mojich výdavkoch😅😅😅pekný deň

slavomira236
2. mar 2024

Ja mam o dost viac a stresujem ze mam malo. Som bez prace ale zatial som nemusela na nu siahnut. Nastasie nemam ziadnu hypo . Tak 4500 by na polroka vydrzalo

alickapusinka
2. mar 2024

@daniela2202 koľko by si mala ak by tetičky nepoumierali. Ak si sa chcela pochváliť nič moc. TY by si mala sama koľko ušetrených.

hellwant
2. mar 2024

@daniela2202 Trápne, ale aky požičaj, taký vráť. Poumierali ti tetky a ty máš iba 45000 eur? To je skôr hanba, že tak málo.

daniela2202
2. mar 2024

@hellwant boli chudobnejšie, možno tebe zanechajú iba dlhy 😂😂😂👉👉👉

daniela2202
2. mar 2024

@alickapusinka vieš, že som si to vymyslela? Ste tu dobre je.... poniektoré....keď tu predkladáte osobné veci 😂👉