Je toto správny spôsob šetrenia?

22. aug 2023

Ahojte, chcela by som sa opytat na moj sposob setrenia, ci je to podla vas v pohode alebo to pozmenit.
Mam 24 rokov, plat v cistom okolo 1200+/- niekedy viac niekedy menej, nasetrenych mam 5000e
Ide o to, ze by som o cca 3 roky chcela riesit hypoteku, momentalne byvame s priatelom v najme.
Moje vydavky su 500e na najom + jedlo, 200 na nejake moje veci, aktivity, zaujmy, no a zvysnych 500 je sporenie.
O cca 3 roky by to malo stacit na zaklad na hypo, avsak potom mi uz nic neostane, minimalna rezerva, ak vobec. Je to podla vas v poriadku? Kedze stat sa moze vselico, alebo radsej rozdelit tych 500 na napr 400 a 100, 400 na hypo a 100 na rezervu, s tym, ze mozno Bude treba setrit dlhsie, kedze tych cca 20 000 na hypo je stale viac menej Len orientacne.
Pripadne ak mate este iny napad ako nasetrit na hypo co najskor a najlepsie, napiste, vdaka!

martinka13
22. aug 2023

No podla mňa šetriš viac než slušne. Uvidíš, ako vám vyjde hypotéka. Potom budeš riešiť ako šetriť, keď budeš vedieť mesačné náklady. Ťažko teraz urobíš viac. Snáď porozmýšľať, ako bezpečne aspoň trochu zhodnotiť úspory. Mne sa vždy vyplatili dlhopisy. 5-8 % úrok, primerané (podľa mňa nizke) riziko. Fixný dátum splatnosti.

zmrzlinka2021
22. aug 2023

Mne sa ten najom zda strasne drahy - 500 EUR. Ak byvas s priatelom v najme, to platite 1000 EUR?
Napr. v BA mas izbu za 250 EUR

midka
22. aug 2023

@martinka13 cez ktorú banku si investovala?

autor
22. aug 2023

@zmrzlinka2021 nie, v tych 500 je uz aj strava, teda moja polovica

zmrzlinka2021
22. aug 2023

Vies to prosím viac rozbiť?
- koľko presne platis najom z tych 500?

autor
22. aug 2023

@zmrzlinka2021 byvame v 2i byte v BA, najom je 700e cize 350 je moja polovica, z toho co ostane tak je zas moja polovica na stravu

martinka13
22. aug 2023

@midka Privatbanka. Už viac ako 15 rokov cca to riešim cez nich

miroslava2710
22. aug 2023

Ja som to riesila trosku inak nasetrene som mala menej ako 20% na hypo pretoze som nesetrila tak dlho a tie peniaze som potrebovala vyuzit aj na zariadenie atd. Ja som v mojom pripade ale dostala hypo 90% takze mi stacilo dolozit iba 10% z toho nieco malo bola rezervacka ktoru som vyplatila v hotovosti. Tak mi ostalo na doplatenie len par tisic a tie som riesila cez spotrebak. Do roku som spotrebak refinancovala spolu s hypo a mam uz iba hypoteku. Keby som to mala setrit tak byt asi stale nemam pretoze kazdy rok je tych 10-20% z ceny bytu viac. Ak by som mala kupovat znovu tak by som si vybrala tu istu cestu. Samozrejme velmi zalezi od situacie ja som kupovala dvojizbak par rokov spat v NR takze ten spotrebak bol do 10 tisic. Ak je to v Ba alebo na vacsi byt tak to urcite vychadza o dost viac a neviem ci by som na taku velku sumu brala spotrebak. Co sa tyka setrenia tak to podla mna ide dobre a uz ci sa rozhodnes si to rozdelit alebo nie je ns tebe. Ale tu rezervu si urcite nechaj pretoze uz budes zaviazana banke, keby si prisla o pracu tak z tej rezervy vies tu hypo platit 🙂

lucka_ke
22. aug 2023

riešila by som hypo čím skôr, teraz idú ceny bytov dole, budúci rok zase inflácia, našetrené peniaze stratia na hodnote

azzflo
22. aug 2023

Setris slusne, ale ak planujes kupit byt sama - budes mat cca 23000€ cash, tak si nemyslim ze je to uplne realne. Ak na to budete dvaja a bude mat hotovost aj priatel, tak by vam to malo vyjst, ale nejaku rezervu si nechajte aj tak.
40% usetrenej cistej mzdy je podla mna super. Ci by si vedela usetrit aj viac na ukor zaujimov uz musis vediet ty. Ale ides na to zodpovedne 🙂

autor
22. aug 2023

@miroslava2710 ano, brat 10-15 000 uverom na ten zaklad by dost navysilo uz aj tak pomerne vysoku hypoteku (ratam ze cca 800 by bola mesacna splatka cisto len hypo, k tomu uver, energie atd, to uz by isla polovica z vyplaty len na splatky)

Na druhej strane suhlasim aj s tym co tu bolo spomenute, ze ceny bytov mozu ist stale hore a hodnota penazi dole, cize to co sa teraz zda akurat, mozno o tie 3 roky nemusi stacit...

Hypo by bola s priatelom, sama by som si na to v BA urcite netrufala pri tych cenach

zmrzlinka2021
22. aug 2023

Podla mna setris celom OK. Ten najom je fakt dost, lebo co mam kamky v najmoch, za izbu vacsina z nich plati 220-250 eur a ty mas predsa len o 100 viac, co teda spravi 1200 eur rocne. Alebo by vam stacil 1 izbovy bytik, to je v BA okolo 500 EUR. Cize tu vidim priestor.

Aku mas predstavu o hypoteke? 800 eur je palka

miroslava2710
22. aug 2023

Neviem po akej nehnutelnosti sa pozerate ale mozno by som prehodnotila to. 800 eur iba hypo plus energie to mate jeden cely plat. Ak by jeden z vas prisiel o plat potom co? Pripadne ak planujete deti a sla by si na matersku. Samozrejme zalezi kolko zaraba priatel ak raz tolko tak to je v pohode ale ak ma plat podobny tak to by ma ta hypo trapila asi viac sko setrenie. V ba to je tazke a fakt vam to nezavidim ak mate sancu sa realokovat tak by som to zvazovala.

autor
22. aug 2023

@zmrzlinka2021 s priatelom mame obaja ciastocny home office, ten 2i je minimum - cize v pripade kupy by sme tiez pozerali hlavne 2i byty, ktorych cena v BA je okolo 200k.

Kazdy by teda na zaklad musel dat cca tych 20k, hypo teda zvysnych 160k a splatky mi kalkulacky vyhodili okolo tych 800eur. Na polovicu s energiami atd by to na jedneho bolo dajme tomu 500 + strava, cize cca 700 by kazdy mesiac islo na byvanie, co je o 200 viac ako teraz ked sme v najme.

Neviem ci to uz nie je trochu dost

zmrzlinka2021
22. aug 2023

Je to dost, ale hlavne urcite potom nepladte veci na polovicu ale prisposobte to vasim prijmom. A teda ak napr. priatel zarobi 2 tis, ty 1200, tak chodte pomerom.

Najlepsie by bolo aby ste do takychto zavazkov sli uz ako manzelia.

ropucha6
23. aug 2023

Podla mna na ten vek setris velmi slusne. A myslim, ze je u Vas aj predpoklad, ze platy sa vam obom budu zvysovat. Osobne by som nevybuchala vsetky peniaze a nechala si aj nejaku rezervu, ale to mas teraz aj tak predcasne riesit. Uvidis, aka bude situacia za par rokov, mozno sa vam podari dostat aj 90% hypo, tak nebude treba tolko vlastneho kapitalu.

guiseppinka
23. aug 2023

Podla moznosti zober hypo teraz, aj ked budete "na hrane", ale byt sa vam zhodnoti, lebo uspory sa za 3 roky zase znizia a budes stale setrit a setrit... A aj keby si zobrala spotrebak, tak ho rychlo splatis a potom uz budes riesit nejaku rezervu... Hod pokec s nejakym fin poradcom...