Je to slušný rozpočet?

linda144
26. máj 2014

Mile maminky, rada by som vedela vas nazor na jednu vec. Tyka sa to mojho brata a vpodstate viacej mojej svagrinej. Hned na zaciatok chcem povedat, ze sa navzajom do sukromnych veci nemiesame, respektujeme sa. Len mi ide neskutocne na nervy neustale stenanie svagrinej ohladom toho, ze maju malo financii. Ale k veci. Obaja zarabaju, maju jedno 5 rocne dieta, chcu dalsie. Brat plati seky, najom, benzin, veci ktore maju na splatky. Ona plati potraviny,drogeriu, dietatu skolku,kruzky. Po odratani vsetkych poloziek jemu zostane cca 200 eur, jej 100-200, cize dokopy maju okolo 300-400 eur, ked uz maju vsetko povyplacane. Svagrina sa neustale stazuje, ze je to malo, ze aj tak to za ten mesiac minu na ,,neocakavane vydavky,, ako oblecenie,vylety, darceky... . Ja som k tomu povedala len tolko, ze myslim, zesa maju este celkom pekne a slusne. Na to mi povedala nieco v style, ze som jednoducha a nenarocna. 🙂 Viac sa nestaram, je toich vec. Len by ma zaujimal vas nestranny nazor, ci je to ozaj malo penazi alebo som ja naozaj "jednoducha"🙂 dakujem a pekny den zelam.

gagik
26. máj 2014

podla mna je to málo pre troch ludí, verím že ked im do toho príde nieco neocakavane maju co robit aby vyzili.Nehovoriac o tom, že ked chcu ist niekam na vylet , dovolenkuj atď....tak si to vobec neviem predstavit, tých 300euro staci tak mozno na potraviny.

vefi89
26. máj 2014

@gagik ak správne čítam, tak potraviny už majú zaplatené

billam
26. máj 2014

@linda144 zartujes???? 300eur pre 3 clennu rodinu je skutočne veľmi malo!!! Svagrina má pravdu!

vefi89
26. máj 2014

@linda144 a čo má povedať chudák rodina, čo má dokopy 400€? ja koľkokrát neviem ani šeky zaplatiť, nieto dovolenku a výlety 😕

elienka
26. máj 2014

@gagik no predpokladám, že zakladateľka témy myslela, že im zostane 300 e po vyplatení aj potravín či nie?

@linda144 ak im naozaj po vyplatení nevyhnutných výdavkov toľko zostane, tak mne by to stačilo skoro na čokoľvek, ale nároky sú rôzne

vefi89
26. máj 2014

@linda144 takže kľudne si to s nimi vymením, pre mňa je to slušné 😉

luuckka
26. máj 2014

@linda144 podla mna sa da pekne vyzit ved im tych 300 eur ostava uz len na rozflakanie nepovedala by som ze si nenarocna skor svagrina je privelmi narocna 🙂

linda144
autor
26. máj 2014

@gagik
@billam
@vefi89 alevtom nie su potraviny. To ona si na potraviny hned odlozi po vyplate kolko asipotrebuje na mesiac. Tych 300-400 im zostane len tak, ked maju vsetko zaplatene

billam
26. máj 2014

A co je to "mat zaplatené potraviny"...ved tie sa kupujú v priebehu mesiaca stale, nie na začiatku a koniec, vybavené...za ďalšie, ak chcu ísť na nejaky výlet, aquapark, kino, zoo, tak pri takejto sume mozu o tom len snívať

tilly
26. máj 2014

je to strasne malo, kde su vylety, kino, zabava, zmrzlina, cukraren, kruzky, sporty,...

ariesi
26. máj 2014

po vyplateni vsetkoho ked zostane este aspon 300 €, to je velmi slusne. nam nezostane ani 3.

viera112
26. máj 2014

Neboj sa,neni si skromna.Vo vacsine mladych rodin je 300-400 eur na necakane vydavky ako oblecenie,vydavky,atd len snom a hlavne v dnesnej dobe,ak si este aj vlastne byvanie musis splacat pomaly do dochodku.A to uz ani nehovorim,ak je zena na MD.

gagik
26. máj 2014

@linda144 tak potom to nie je take zlé.

mimikas
26. máj 2014

Tak zalezi co vsetko ocakavas a chces robit. 300 eur nie je tak strasne malo, ale ak zaplatis neake oblecenie, topanky tak ti naozaj na dovolenku nezostane. Plus neaka choroba, lieky a pod. a si v minuse ani nevies ako ☹
Pre nas je 300 eur. malo, len na naftu zaplatime cca 150 mesacne a maleho lieky a mlieko dalsich 100 a hned si na nule ani nevies ako ☹

monicm
26. máj 2014

@linda144 aby som v tom mala jasno,po zaplatení všetkých účtov,škôlky,potravín,drogérie a proste tohto všetkého im zostane 300€? tak potom si myslím,že je to naviac až-až a väčšina rodín môže o tom len snívať.je pravda,že je možno náročná ale to je potom jej problém.možno by sa mala trošku spamätať.ja viem,že jej sa to môže zdať málo,ale sú rodiny,kde nemajú tých 300 € mesačne naviac a občas nemajú ani na základné veci.

rakywanda
26. máj 2014

všetko je to o uhle pohľadu...
čo by niektoré ženy dali za to, aby mali po vyplatení povinného takýto balík.

kitty88
26. máj 2014

Co by som ja dala za to, keby nam ostalo 300 eur na "neocakavane vydavky" 😅 ak v tom teda nie su zaratane potraviny a tych 300 eciek je len tak bokom, tak je to uplne super, nam kolkokrat ostane 300-400 eur len na potraviny a zakladne veci...

adeala
26. máj 2014

@billam píše, že si odloží na začiatku mesiaca koľko cca potrebuje (to sa dá dosť dobre odhadnúť), takže im zostane 300 eur mesačne na kultúru, výlety..
@linda144 je to viac, než dosť peňazí, neviem si predstaviť, že by som mesačne preflákala 300-400 eur len tak na nič 😕 ale zase ja dokážem vymyslieť super výlety, ktoré nič nestoja, prípadne nejaké 2 eurá a nemám pocit, že som o niečo ukrátená

lorela
26. máj 2014

@linda144 300 - 400 eur trojčlenná rodina. Hm. V prvom rade je podstatné, v akom meste žijú. Pokiaľ v menšom, výlet, oblečenie aj pizza nestojí toľko, čo tieto "voľnočasové" výdavky vo veľkomeste. Čisto teoreticky, 400 eur im na "žitie" v malom meste stačiť môže. Vo veľkom je to len tak - tak, skôr skromných 400 eur.

Ďalej treba zobrať do úvahy, že každý (každá rodinka) má svoje priority, svoje predstavy a názory... Jedny sa neostýchajú kúpiť darček za 5 eur a niekto iný by sa zas taký dar "neodvážil" dať. Pre iného je priorita kvalitná strava, kvalitné oblečenie, ktoré stojí podstatne viac. Ďalší má drahého koníčka.
Preto by som sa neodvážila zasahovať a hodnotiť cudzie výdaje ... Každý má právo svoje peniaze míňať tak, ako uzná za vhodné. Niekto žije skromne a šetrí a niekto proste "žije" tu a teraz.
Avšak každý nech skáče do výšky svojho príjmu.

linda144
autor
26. máj 2014

@kitty88
@adeala
@monicm ja som to asi napisala ako magor, kedze nerozumiete viacere, moja chyba. Skusim este raz, ano tych 300-400 im zostane po vsetkom povinnom. Ona si hned po vyplate odlozina potraviny a drogeriu istu cast, nevien aku, ale taku, ze jej to vyda. Benzin plati on. A toto im zostane naozaj len na neplanovane veci. Jasne ze tonie je kazdy mesiac rovnaka suma, ale cca tych 400 eur proste maju k dobru.

monicm
26. máj 2014

@linda144 ja som si to chcela len ujasniť,pre istotu,lebo odpovede začali byť typu,že to je málo,ked má z toho platiť aj stravu 😉 400 € k dobru je veľa,viac ako dosť a osobne si myslím,že je jedno,kde kto býva,ide o to,že ľudia nevedia vyžiť,ani keby mali k dobru 1000 či aj 5000 €

dai
26. máj 2014

@linda144 podla mna je to malo, samozrejme zalezi ale natom ako chcu a su zvyknuti travit volny cas...
Ak su zvyknuti ist za mesiac dajme tomu 2-3x do restauracie, spravit si cez vikend nejaky ten vylet samozrejme so stravou mimo domova, raz zacas si chcu kupit nieco nadstandartne tak za 300 euro to urcite neda... ( priklad - nasa navsteva Bojnic a strasidiel - benzin, vstupenky, nejake somariny na mieste, plus obed po ceste - no, mam pocit ze sme sa vosli do tych 300 euro🙂 to pisem o 1dnovom vylete😉 )

ak samozrejme niekto travi vsetky vikendy doma na zahradke, na obliekanie seba ci dietata je nenarocny, kozmetika mu tiez staci z dm, deti nebyvaju chorlave ( mna teda len posledny zapal stredneho ucha a hnacka mojho najmladsieho vysla cez 100 euro🙂 a to teda nebola ziadna vynimocna choroba...) - tak sa mu zda asi 300 euro dost...

ak niekto ledva preziva na suchych rozkoch tak je to pre neho kralovska suma...
cize velmi relativna otazka a aj odpovede budu asi velmi subjektivne😉

zuzkalujza
26. máj 2014

Je to strašne málo. My keď všetko zaplatíme - myslím tým šeky, škôlku, školu, benzín, potraviny, vreckové.... potrebujeme ešte minimálne 1000 eur na ostatné veci ako výlety, oblečenie, kultúru, lieky... Sme štvorčlenná rodina. A to nemám vôbec pocit, že si žijeme nejak nadštandardne.... žijeme tak ako sme si žili my keď sme boli deťmi. Tiež sme chodili na dovolenky a výlety a keď sme niečo potrebovali tak nám rodičia kúpili... Nevravím ale že to nejde aj skromnejšie, no život je len jeden, tak si ho chceme užiť zakiaľ sa dá 😀

vierka0
26. máj 2014

myslim si, ze za svoje prijmy a vydavky su zodpovední oni sami..nechapem, preco sa vyplakava vam, osobne by som taketo vylevy stopla, proste v zmysle, ze nema zmysel sa o tom bavit (a ani ta to nemusi zaujimat) ja inak neznasam, jak to sa ludia vedia vyplakavat, bo maju malo penazi, bo penazi niet (pritom na somariny peniaze furt najdu), ja o svojej financnej situacii nerozpravam nikomu (resp. velmi vynimocne), myslim si totiz, ze je len na mne (a mojom manzelovi) aky zivotny standard chceme a ci sme schopni ho dosiahnut..nie si spokojny s prijmami ? tak zmen pracu, kto ta tam drzi ? ze nie je poblizku robota ? ludia chodia robit aj do zahranicia..vzdy je to o zvazeni plusov a minusov..

rakywanda
26. máj 2014

tak vyslovene preflákať 300-400 eur je nad môj zdravý rozum. Výlety sa dajú zorganizovať aj za symbolickú cenu, či len tie drahé sú dobré??? Do zoo sa tiež nechodí každý deň, neviem koľko zmrzliny, či zákuskov by museli pojesť aby to minuli.

@linda144 a keď bola predtým na rodičáku, tak ako žili? nechýbalo jej?

lorela
26. máj 2014

@monicm Nie je to jedno, kde žiješ, ba práve naopak, veľmi podstatné, kde žiješ. Koľko stojí 3-izbový byt napr. v Poprade, či Martine, a koľko v BA? Na koľko xy rokov sa rodina zadĺži v prípade úveru a aké sú jej mesačné splátky v PP a v BA? Koľko stojí nákup pred víkendom v tom istom obchodnom reťazci rodinku v PP a koľko v BA? Atď. atď.

A čo sa týka ľudí, ktorým by nestačilo vreckové ani 1000 eur, tí žijú ako v PP tak aj v BA 😀 😉.

adeala
26. máj 2014

@dai hmm.. boli sme v Bojniciach min. rok. Cesta bola z Nitry 2 dospelí+ 2 deti. Išli sme vlakom, pretože ho decká zbožňujú, jedli sme normálne v reštaurácií, kúpili deckám nejaké balóny a vyšlo nás to asi 70eur? Takže to veľmi, veľmi záleží na postoji človeka k peniazom.

rakywanda
26. máj 2014

@dai ono každý rozmýšľa ináč, ja osobne by som 300 e za jednodňový výlet do Bojníc nedala, pretože za tú sumu máme dovolenku na týždeň v Tatrách

billam
26. máj 2014

My žijeme v BA, sme 4 clenna rodina a ak by nam zostalo 300eur, tak by to bolo malo...žijeme dost aktívny športový, kultúrny zivot a s takouto sumou by sme to veru nezvládli.

billam
26. máj 2014

@rakywanda 300eur na tyzden v Tatrach? Cela rodina? Máš v tom zaratane ubytovanie, strava, benzín, vstupy - lanovky, atrakcie? Nemožné!!!