Je dom môj, alebo je v BSM?

4. aug 2022

Kupili sme pred svadbou dom. Kvoli hypo som ho kupivala iba ja. Papiere kupnu zmluvu aj hypo som podpisovala iba ja. Vsetko sa to udialo pred svadbou aj odovzdanie nehnutelnosti. Teraz sa budeme rozvadzat a pozeram ako puk ze vklad na LV je povoleny datumovo nejake 2 tyzdne po svadbe. Vobec som si to predtym nevsimla. Je dom moj alebo spolocny v BSM? Splatky hypo aj vsetky platby isli z mojho uctu. S manzelom sa chceme vysporiadat pol na pol len som citala ze BSM odporucaju vysporiadat az po rozvode nakolko ak by sme si teraz kazdy kupili novu nehnutelnost stale by bola v BSM.

pieksamaki
4. aug 2022

Je dolezite kto je na LV....myslim ze iba ty.

autor
4. aug 2022

@pieksamaki ano iba ja

pieksamaki
4. aug 2022

Tak je iba tvoj...to je iba datum kedy na LV urobili vklad.

patka06
4. aug 2022

tu sa pridám zaujíma ma čo ti odpovedia,
podľa mňa nadobúdaš nehnuteľnosť zápisom do katastra a teda dom patrí do BSM. Podstatný je dátum nadobudnutia a aj keď si na LV sama.
Hypotéku si si brala sama, ale splácali ste ju zo spoločného. splátky tiež patria do BSM.

deti95060810
4. aug 2022

vlastník je ten kto je zapísaný na LV

siska1313
4. aug 2022

@patka06 presne tak, dom bude patriť do BSM

emily_666
4. aug 2022

Ja sa pripojim s nazorom len k poslednej otazke autorky. Ano, najskor rozvod a potom nadobudajte nehnutelnosti.

dori2
4. aug 2022

spytaj sa v skupine pravne poradenstvo. ale toez si myslim ze patri do bsm, nakolko je dolezity datum vkladu…

loginexistuje
4. aug 2022

ak si na LV iba ty dom je tvoj ale manzel ma narok na polovicu penazi z hypoteky ktoru ste zaplatili pocas trvania manzelstva

roja01
4. aug 2022

Občiansky zakonnik paragraf 133 bod (2) hovori, ze nehnutelnost ziskanu na zaklade kupnej zmluvy ziskas do vlastnictva dnom vkladu do katastra. Takze patri do BSM.

autor
4. aug 2022

Ono to je potom dost svinstvo od toho katastralneho uradu ze takto si clovek mysli ze ma dom nadobudnuty do vylucneho vlastnictva a kvoli ich pomalosti to tak vobec nie je.

roja01
4. aug 2022

Je to jedno, kedze sa chcete spravodlivo vyrovnat.

zmrzlinka2021
4. aug 2022

@roja01
Nie je to jedno. Prečo?
- ak vyplacas iba zo splatok, das dotycnemu 1/2 splatok, neriesis to, ze cena domu za roky sa napr. zdvojnasobila - je to take odrbanie, ten druhy splaca dom, ale jeho hodnota nie je v tom zohladnena. Dom si kupis za 200 tis a za 10 rokov je hodnota 400 tis eur. V manzelstve hypo sa splaca v sume 180 tis napr., cize z vyplatenej sumy das muzovi polku - 90 tis eur
- ked dom si kupite v bsm, napr. za 200 tis eur a za 10 rokov hodnota je 400 tis, na polovicu ide suma 400 tis, cize aj zhodnotenie

emily_666
4. aug 2022

Nuz ale to je tak vzdy, ze kataser ma cca mesiac na vyriesenie. Nezapisuje sa v case online.

ivuska027
4. aug 2022

Spýtaj sa v skupine Právne poradenstvo. Tam odpovedajú len právnici. @draik 🙂

draik
4. aug 2022

Dom je len Váš, exmanžel bude mať nárok na polovicu splátok hypo uhradených za trvania manželstva z prostriedkov v BSM.

kaktusik007
4. aug 2022

@draik viem ze si pravnik, avsak vlastnictvo sa nadobuda az zapisom povolenia vkladu nehnutelnosti -- to sa stalo preukazatelne az po svadbe... zmluvy su iba na nu, avsak naozaj nema manzel moznost namietat, ze dom patri do BSM, kedze zapis prebehol az ked BSM uz bolo?

zmrzlinka2021
4. aug 2022

@kaktusik007
ak sa mozem ja spytat, co znamena "vklad"? Poziadavka na vklad alebo ked teta na urade to odklepne?

patka06
4. aug 2022

@zmrzlinka2021 Vklad znamená, že kataster zapíše na LV nového majiteľa. Podáva sa návrh na vklad a kataster má 30 dní, aby vklad povolil - teda, že je predložená zmluva v poriadku a mení sa majiteľ nehnuteľnosti.
Vlastníkom nehnuteľnosti si až po povolení vkladu = zápisom na LV.

kaktusik007
4. aug 2022

@zmrzlinka2021 ked kupujes nehnutelnost, na kataster davas tlacivo co sa vola -- ziadost o povolenie vkladu vlastnickeho prava ---- a ked kataster tento vklad povoli, az vtedy sa stanes vlastnikom -- dnom povolenia vkladu vlastnickeho prava.

zmrzlinka2021
4. aug 2022

@patka06
@kaktusik007 díky baby

roja01
4. aug 2022

@zmrzlinka2021 no ale rozdelenie terajsej trhovej hodnoty domu je spravodlive. Samozrejme ak dom kupovali kedysi spolocne a spolocne cele roky splacali.

zmrzlinka2021
4. aug 2022

@roja01 no ved to je ten rozdiel. Ak je byt kupovany spolocne alebo v manzelstve ako bsm, ide sa z trhovej hodnoty. V opacnom pripade dostanes par šupov

roja01
4. aug 2022

@zmrzlinka2021 no a autorka pise, ze dom kupili spolocne. Takze manzel ma narok na 1/2 trhovej hodnoty. Ja som myslela tak, ze nakolko sa autorka chce spravodlivo rozdelit, tak jej moze byt jedno kedy povolili vklad.

chiara_elle
4. aug 2022

@roja01 autorka pise "Kvoli hypo som ho kupivala iba ja."

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oblecenie99
4. aug 2022

Aká je dátum právoplatného rozhodnutia o povolení vkladu? Ten je smerodajný. Pozor na to. Zápis na LV sa nemusí rovnať skutočnému stavu.

draik
4. aug 2022

@kaktusik007
Podstatné je, že zadávateľka kupovala nehnuteľnosť z vlastných prostriedkov (hoc aj z pôžičky, ktorú získala ešte pred uzatvorením manželstva).
Existencia manželstva je len jednou (aj keď obvykle hlavnou) podmienkou pre nadobudnutie veci do BSM.

kaktusik007
4. aug 2022

@draik dakujem ❤️

autor
4. aug 2022

Manzel vtedy nedostal hypoteku ani nebol spoludlznik tak som o nu ziadala ja. Dohoda bola ze ja kupim dom a on ho zrekonstruuje (hotovost + spotrebny uver). Tak aj bolo. Hodnota domu a rekonstrukcie bola priblizne rovnaka. Navrh na vklad vlastnickeho prava bol povoleny 12 dni po svadbe ale trvalo im to urcite viac ako mesiac nakolko nam raz vratili papiere na prerobenie. Vtedy som si to neuvedomila ze to moze byt problem. Potom ked sa uz dalo sme jeho spotrebny uver skonsolidovali a navysili hypo. Tam uz bol spoludlznik lebo bol manzel a musel to podpisat aj on. Ak by sme isli podla toho ze dostane len polovicu zo splatok to by dostal ozaj smiesnu sumu. Hodnota nehnutelnosti aj medzitym narastla. Chcem byt v tomto spravodliva a rozdelit to na polovicu ale chcem aj poznat skutkovy stav ze na co mam narok. Prepnut nam moze este obidvom do rozvodu. pisem to preto nech je to ponaucenim niekomu inemu ze aj toto sa moze stat. Ak by som bola svina dostane par tisic podla zakona a cau.