Investičné sporenie pre deti v indexoch

lamonila
4. júl 2023

Prosim vas vedeli by ste mi poradit nejaké investične sporenie pre deti v indexových fondoch? Nepaci sa mi že veľa bank ponuka takéto sporenie v akciových fondoch alebo dlhopisoch . Vdaka za každú radu. Máte niekto skusenosti s Finaxom?

valer88
4. júl 2023

@lamonila Prečo konretne nechcete indexové fondy ak ide o akcie? Väčšinou je to preto že to majú ľudia zle pochopené a nerozumejú tomu, ako to funguje a preto sa do takých nástrojov boja investovať. Často to je dôvod taký že je tam príliš veľké riziko. Pravda je taká, že ak sa investuje dostatočne dlho (napriklad 20 rokov), tak to riziko sa blíži k nule v správne nastavenom portfóliu.

mell27
4. júl 2023

@lamonila ja mám peniaze v indexoch v rámci dôchodkového piliera 😊

lamonila
autor
4. júl 2023

@valer88 v prispevku som pisala ze chcem prave indexove fondy 🙂

lamonila
autor
4. júl 2023

@mell27 ano to mam aj ja 🙂

martinp288
5. júl 2023

@lamonila Chceš investovať sama, alebo cez niekoho kto ti peniaze bude spravovať? Podľa toho si vybrať buď brokera, alebo správcu.
Ak sama tak to bude samozrejme lacnejšie. ( Xtb, IB)
Ak cez správcu, tak treba rátať aj s poplatkom ( finax, babocky, iad, amundi ...)

lamonila
autor
5. júl 2023

@martinp288 chcem investovat cez spravcovsku spolocnost. Vklady nebudu nejak extra vysoke, ale pravidelne. Vzdy lepsie jak nic. Tak za 25 rokov sa hadam nieco naspori 🙂

kubole103
5. júl 2023

@lamonila Finax je super, ak plánuješ pravidelne ako si písala tak je to veľmi dobré 🙂. Vždy lepšie ako cez banku..

janulikt84
8. júl 2023

@lamonila mam finax - dva účty a sprostredkovatela ktory ma o všetkom informuje

lamonila
autor
9. júl 2023

@janulikt84 prosim vas dali by ste mi na nho kontakt ? 🙂

mell27
9. júl 2023

@janulikt84 finax si viete založiť aj bez poradcu...

lamonila
autor
9. júl 2023

@mell27 zakladali ste si ucet takto bez poradcu cez finax web stranku ? ak ano, mate s tym pozitivne skusenosti ?

valer88
9. júl 2023

@lamonila ja by som to riešila cez sprostredkovateľa/ poradcu. Pokial chcem mat správne portfólio vo fonde ktoré mi bude zarábať a oni sú od toho školení. Obyčajný človek laik na vlastnú päsť cez brokera by nemal investovať a ak tak by mal mat o investovaní dostatočne vedomosti, keďže tam treba ručne vkladať a posielať mesačne peniaze do fondu ktorého chcete( ako budete vedieť do ktorého áno a do ktorého nie ?) a pri sprostredkovaní je navolene široké portfólio verejne známych a prosperujucich firiem ktoré je navolene podľa miery vkladu a dĺžky vkladov hlavne. Mne to robil jeden pán s dlhoročnými skúsenosťami a tu má aj financnu poradňu s xy otázkami od širokej verejnosti. 🙂 a akurát tam je vstupný poplatok naviac ale minimálny. A Aj cez brokera máte nejaký ten poplatok.

mell27
9. júl 2023

@lamonila no áno, finax je o tom, že si ho viete aj bez poradcu urobiť... Nevidím dôvod načo by mi ho mal robiť. Osobne nepoznám nikoho, kto by ho robil cez sprostredkovateľa 😊. Mala som tam niečo málo uložené, ale v čase, keď akcie viac - menej nekolísali ... Nakoniec som si peniaze presunula do eic, ktoré má podobnú výkonnosť a trochu nižšie poplatky za správu...

janulikt84
9. júl 2023

@lamonila áno píšem do správy

janulikt84
9. júl 2023

@mell27 ja mam cez poradcu a informuje ma o vsetkom a je dobre mat niekoho kto Vam dokaze poradit aj v case ak potrebujete vybrat a rozumie sa do investicii

valer88
9. júl 2023

@janulikt84 presne tak 🙂

wikuska
9. júl 2023

@lamonila finax je OK. Ak sa trosku rozumiete, spravte si ho sama. Ak sa nevyznate a chcete mat podporu, chodte cez sprostredkovatela. Mozem pomoct, ked treba, tiez som sprostredkovatelka.

mell27
9. júl 2023

@janulikt84 aj ja mám poradcu, ale na finax ho nepotrebujem 😊

janulikt84
10. júl 2023

@mell27 ako píšem je ti uhol pohľadu - ja mu plne dôverujem a naozaj sa vyzna a informuje o všetkom nakolko doba sa ryxhlo meni a aj naše ciele ...