Invalidný dôchodok + príspevok v núdzi

zemko99
28. sep 2021

Dobrý večer prajem, bratovi schválili invalidný dôchodok, alw iba polovičný 177 eur. To je akurát tak na zaplatenie bytu, internetu atď...schcalili mu len polovičný, aj keď on nie je schopný pracovať. Ma schizofréniu. Dá sa pri tejto sume ešte žiadať o príspevok v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie? Alebo aspoň jedno z toho, viem ze ten príspevok je nejakých 63 eur a príspevok na bývanie neviem koľko. Býva sám. Ďakujem

pelopeia
29. sep 2021

@zemko99 pomoc v hmotnej núdzi pre jednotlivca je 67,80 €, príspevok na bývanie je 58,50 € (musí ale spĺňať podmienky, t.j. musí byť vlastník alebo nájomca nehnuteľnosti). Nároky spolu sú 126,30€. Do príjmu za započítava 75% z invalidného dôchodku, t.j. v tomto prípade 132,75€. Takže suma nárokov je nižšia ako príjem pre účely zákona, čo znamená že brat nemá nárok na pomoc v hmotnej núdzi ani na príspevok na bývanie. Pokiaľ by mal vystavenú PN-ku, ktorá by trvala viac ako 30 dní, vznikol by nárok na ochranný príspevok v sume 38,10€. Potom by boli nároky spolu 164,40 € mínus príjem 132,75 € = vyšla by pomoc v hmotnej núdzi 31,68 € mesačne. Po 3 mesiacoch by bol ale zdravotný stav prehodnotený posudkovým lekárom úradu a bolo by na jeho posudku, či by mu bol ochranný príspevok vyplácaný aj naďalej (maximálne však 12 mesiacov).

zemko99
autor
2. okt 2021

@pelopeia ďakujem, no to je všetko krásne tie tabuľkové výpočty. Ale neviem ako ma jedna osoba vyžiť zo 177 eur..a nárok na tých 132 ani nemá.

pelopeia
3. okt 2021

@zemko99 no bohuzial, tak su nastavene podmienky naroku na hmotnu nudzu. Stat nezaujima, ake ma clovek vydavky, sleduje len prijmy. Hmotna nudza sluzi na zabezpecenie jedneho tepleho jedla denne, nevyhnutneho osatenia a pristresia. Dalsia vec je posudok, podla ktoreho uznali brata invalidneho na menej ako 71%. Lekar asi vie, preco tak spravil, videl diagnozu a prognozu, takze pokial bude spravne nastavena liecba, brat moze zit plnohodnotny zivot a bez vacsich problemov sa dokaze zaradit do pracovneho zivota.