Invalidný dôchodok na Slovensku aj v Čechách

ferenco22
20. aug 2024

Dobrý deň chcel by som sa spýtať aké skúsenosti máte s invalidným dôchodkom na slovensku dostavam invalidny dôchodok a planujem že sa prestahujem do česka a chcem si on požiadať aj v Česku ide to aj invalidym dôchodkom Z mladosti

aurelia2000
20. aug 2024

A potom sa presťahujes do Rakúska a aj tam požiadas o invalidný dôchodok z mladosti... perfektný dzob si si vymyslel 😊

maranco
20. aug 2024

@ferenco22 dôchodok si daj posielať na účet v banke a môžeš si ho vyberať z bankomatu v ľubovolnej krajine

aurelia2000
20. aug 2024

@maranco on sa nepýta na posielanie dôchodku, on chce požiadať o ďalší invalidný dôchodok z mladosti v Česku - aspoň ja tam vidím slovo požiadať

markusrasford
20. aug 2024

@ferenco22 v Česku si môžeš požiadať keď tam máš odrobene roky a tak isto platené odvody

aurelia2000
20. aug 2024

@markusrasford Asi nemá odrobene, keď ma invaliditu z mladosti.

zuzinabila
20. aug 2024

@aurelia2000 asi nikde mu nevyplatia invalidny dochodok bez predchadzajuceho platenia nemocenskeho poistenia v danej krajine.

aurelia2000
20. aug 2024

@zuzinabila Tak ale on si to myslí 😊 že objavil zlatú baňu

jasminka548
20. aug 2024

Presne tak ,dôchodok môže poberať ,len tam,kde má odpracované roky.Ja žijem v ČR a dôchodok poberám zo SK,pretože tam som predtým pracovala..ČR nemá dôvod mi vyplácať dôchodok,keďže som tu nepracovala.

aurelia2000
20. aug 2024

@jasminka548 Invalidný z mladosti dostaneš, aj keď si nikdy nepracovala. Ale len v tom štáte, kde si štátnym občanom. Nie v každom štáte, do ktorého sa postupne presťahujes.

ferenco22
autor
22. aug 2024

To čo mi tu píšete na Slovensku dostávam 120 € z toho sa žiť nedá mám praktickú slepotu oboch očí chcel som aspoň 300 € z toho žiť keby som mal možnosť pracovať tak pracujem no čo je na tom zle že som chcel mať 2 príjmy málo ale trošku by som si z toho Vyžil ste fakt hrozný ľudia🥺

aurelia2000
22. aug 2024

@ferenco22 Ale invalidný dôchodok z mladosti byva oveľa oveľa vyšší, to máš nejako zle vybavené. Kolko % máš?

aurelia2000
22. aug 2024

Chod do skupiny ZTP tam je @dominikakoll ona sa velmi dobre vyzná v tejto problematike
. A prepáč, ale tak ako si napísal svoj príspevok, to vyzeralo velmi vychcano. Ak máš tazku slepotu od detstva, chodil si zrejme na špeciálnu skolu a tam vam určite radili, ako sa vybavuje invalidita.

dominikakoll
22. aug 2024

@aurelia2000 ďakujem za označenie. V Česku nevznikne nárok na dôchodok. Ale ak človek získa jeden rok, rozumej 365 dní dôchodkového poistenia, je možné požiadať. Nakoľko však ide o diagnózu z mladosti, nemusí byť uznaný, nakoľko doba poistenia je získaná až po vzniku invalidity. To určuje posudkový lekár.