Invalidný dôchodok - diabetik

28. feb 2024

Ahojte, idem sa opýtať je tu niekto kto ma cukrovku 1.typu pichá si inzulín 4 krát denne a berie invalidný dôchodok? 🙂 Zaujíma ma len či takýto človek má nárok, od okolia počúvam vraj áno a už dávno to malo byť poriesene... tak chcem aj iné názory po prípade ľudí ktorí samí majú skúsenosť vďaka 🙂

nikdenikto
28. feb 2024

Moja mamina má cukrovku ale nepicha si inzulín. Keď si chcela vybaviť invalidny dôchodok (lebo ma aj vysoká tlak, štítnu žľazu rieši) tak jej dr povedal že diagnózu síce má, ale nemá žiadne pridružené komplikácie takže jej to zamietnu, aj zamietli.

alenah31
28. feb 2024

čo sa cukrovky týka - za invalidného môže byť uznaný iba pacient trpiaci ťažko kompenzovateľným diabetom s komplikáciami alebo pacient, ktorému diabetes výrazne sťažuje výkon doterajšej práce a súčasne trpí aj inými ochoreniami, za ktoré možno percento invalidity zvýšiť aspoň na 41.
Pri určovaní závažnosti postihnutia (konkrétneho percenta poklesu) sa prihliada na dôsledky ochorenia na celkový zdravotný stav a výkonnosť. Je preto veľmi dôležité, aby v lekárskych správach, ktoré pacient prikladá k žiadosti o invalidný dôchodok, boli všetky komplikácie, ktoré mu ochorenie spôsobuje, opísané čo najpodrobnejšie.

autor
28. feb 2024

@nikdenikto Jasné rozumiem manžel si pichá inzulín. Uvidíme sama som zvedavá, osobne poznám aj dievča ktoré si pichá inzulín a berie invalidný dôchodok s tým že komplikácie nemala žiadne. Preto som zvedavá

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
28. feb 2024

@taynee Zvykne mať kolísanie hodnôt glykémie, má to aj zaznamenané u lekárky riešili to...

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gaaaa
28. feb 2024

@taynee Brat si pichá inzulín vyše 20r.Očerneli mu prsty na nohách. Prvý krát mu neschválili až na druhý krát a aj to mu bolo povedané,že prizmuria obidve oči a že keď si nebude kupovať malé topánky tak mu nebudú černať prsty. Ledva mu priznali polovičný. Pred 4r.mu amputovali nohu podal si o celý a zasa mu povedali,že aj bez nohy môže robiť.

alenah31
28. feb 2024

pokiaľ má tie problémy, ktoré opisuješ - nárok mu nevznikne. Cukrovka nie je jediné ochorenie kedy človek musí denne užívať lieky či pichať inj., aby nebol ohrozený na živote - napr. štítna žľaza - užívanie hormónov na dennom poriadku, chronické choroby srdca či pľúc kedy je nutné riediť krv a pod. A každý z nich chodí na kontroly a dávky liečiv sa upravujú nakoľko im hodnoty kolíšu. Každý piaty človek by tým pádom mal nárok na ČID - pokiaľ je len pod dohľadom diabetológa bez liečených komplikácii u iných odborných lekárov - neviem čo chcete riešiť. @taynee ti napísala čo znamená a kto rieši pridružené komplikácie. Buďte radi, že je to "iba cukrovka". Moja ex švagriná má DM2 - až pri strate zraku na 70% jej konečne priznali ČID - pred rokom a pol oslepla úplne. Má 44 rokov.

autor
28. feb 2024

@alenah31 Ja som sa iba pýtala nakoľko okolie tvrdí že nárok má, cukrovku má 13 rokov a teraz prvý krát sme sa nad tým zamysleli preto som len položila otázku ako to vlastne je, nakoľko sama viem že nejaké vážne komplikácie nemá stav ma dobrý je pod kontrolou akurát občasné výkyvy hodnôt. Lekárka mu povedala že to treba vyskúšať podať žiadosť a uvidí sa. Ale ďakujem za odpoveď 🙂

alickapusinka
28. feb 2024

Ak je inzulín davajú ID.

alenah31
28. feb 2024

@alickapusinka Podľa § 71 ZSP je občan invalidný, ak má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou. Sociálna poisťovňa a posudkový lekár pracuje s oficiálnou tabuľkou Dg. s uvedenými Dg. a percentuálnou mierou poklesu schopnosti zárobkovej činnosti. Manžel autorky patrí do kapitoly IV. položka 1a.)cukrovka kompenzovateľná s diétou alebo diétou a perorálnymi antidiabetikami bez komplikácii - čiže inzulín bez komplikácií - čiže žiadne pridružené Dg. ako zasiahnutý zrak, černenie končatín a pod., nemá nárok na ID. Percentuálnu mieru poklesu schopnosti zárobkovej činnosti je u neho max. 20% - môže si vybaviť preukaz ZPS, môže žiadať o kompenzáciu nákladov na špeci stravu cez ÚPSVaR, ale nemá nárok na výplatu ID. Nárok by mu vznikol až pri 1c.)
https://www.naturalminevita.sk/portal/wp-conten...

simca06022011
28. feb 2024

@gaaaa strašné, niekedy mam pocit, ze niektorí fakt majú poz námestí idcka pochvaľovane a ti ktorí by ho mali mat, ho nedostanú.

autor
28. feb 2024

@alickapusinka a poznáš niekoho kto to takto ma? a nemá žiadne komplikácie? 🙂 lebo ako píše @alenah31 tak pravdepodobne musí byť nejaká vážnejšia komplikácia, i keď poznám osobu ktorá ma priaznivý zdravotný stav a poberá ID len na inzulíne...sama som zvedavá ako to dopadne, manžel fakt roky nad tým ani neuvažoval len nám to akosi prišlo do uší a aj jeho lekárka povedala že vyskúšať to môže.. ono to nieje len o vyciciavani štátu aby to niekto nechápal zle ale cukrovka ma aj určité výdavky a jediný príspevok ktorý manžel dostáva je na stravu ale to sú smiešne peniaze a jeho strava musí byť pestrá, dokonca si dopláca aj za inzulín... čiže peniaze sa samozrejme zídu aj na samotnú liečbu cukrovky po prípade taky ten komfort aby mal všetko a to nehovorím o tom koľko stoja tie naplaste na meranie glykémie ak. to chce mať pod kontrolou a poisťovňa prepláca minimum a mení sa to každé dva týždne... tak sme si teda povedali že prečo to ne vyskúšať? ak to nevyjde aspoň budeme mať skúsenosť ktorú môžeme potom posunúť ďalej 🙂

gaaaa
28. feb 2024

@simca06022011 Presne tak. Poznám veľa takých. Bola som tam s nim a počula som to na vlastné uši že veď môžte robiť SBS v obchode. A otázka času je kedy príde už aj o druhú nohu.

chrtan
24. máj 2024

Ja mam tiež cukrovku aj vysoký krvný tlak ale liečim si aj cukrovku aj tlak a chcel by som sa tiež informovať ci mam nárok na invalidný dochodok

lucinkaboz
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucinkaboz
8. júl 2024

@alenah31 co to su sa hluposti, nie nemusi mat diabretik cernenie noh, palenie noh bez potvrdenia neuropatie, 14 r cukrovka a uznany id

lucinkaboz
8. júl 2024

@taynee nie....nie

lucinkaboz
8. júl 2024

@alenah31 strasne hluposti pisete, kazdy piaty clovek si picha nejake injekcie na to aby zachoval zivot? Prosim Vas neradte ludom a neodradzajte ich. Diabetes musi mat clovek aspon rok, potom moze poziadat SP.

mamina7070
8. júl 2024

musia byt komplikacie popri inzuline a nie subjektivne ale potvrdene vysetreniami a laboratornymi hodnotami

lucinkaboz
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamina7070
8. júl 2024

@lucinkaboz tak by to ale nemalo byt 😉

autor
9. júl 2024

Manželovi nakoniec invalidný neuznali , je diabetik 1 typu , 4 krát denne inzulín ale nemá žiadne pridružené ťažkosti takže neprešiel … poznám ľudí čo nemajú pridružené ťažkosti normálne pracujú a poberajú invalidný , mne ani tak nejde o to že to nebude poberať ale o tu pointu a nespravodlivosť že niekto si berie peniaze od štátu a nič mu nieje a niekto ma v podstate celý život nemenný stav a nikdy nevieme kedy sa pohorší ale odpovedať ruky nohy máte ste mladý pracujte …. Uniká mi pointa tohto štátu ale veď kto ma známosti ma všetko …..

lucinkaboz
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucinkaboz
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamina7070
9. júl 2024

@lucinkaboz ja mam diabetes na inzuline s diabetickou polyneuropatiou potvrdenou EMG a dalsimi komplikaciami (srdce oci cievy…) mam 65% ID dlhodobo a ZTPS bez kontroly pracujem na TPP
takze predstavit si to urcite viem

atika7
30. júl 2024

Ahojte, je tu niekto kto používa Ozempic ?. Potrebujem poradiť. Vopred ďakujem.