Invalidný dôchodok

vanulinka99
16. feb 2024

Dobrý deň prosím vás chcem sa spýtať či mi viete niekto poradiť ako je toto možné
Mám 19 rokov od minulého roka som si podala o inavlidny kvôli velmi slabému zraku a psychickým problémom problémom a zo štítnou žľazou najprv mi žiadosť zamietli odvolala som sa a bol mi doručení papier po niekoľkých mesiacoch že som prehodnotili môj zdravotný stav na základe odvolania a že som bola uznana invalidnou na 45% tak som čakala na ďalšie papiere ohľadom výmeru peňazí keď dlho nechodili niekoľko krát som volala po dobu 7 mesiacov na SP kde mi bolo stále povedané buď že v príbehu druhého mesiaca mi príde papier atd… naposledy mi bolo povedané ze sa na to zabudlo a ze sa ospravedlňujú a do 2 týždňov mi prídu papiere o výmere dnes mi prišiel zasa ten istý papier ze som uznana za invalidnú na 45% tak som tam volala a bolo mi povedané ze som uznana za invalidnú ale nemám nárok na peňažnú výplatu ze si musím niečo doplatiť ale čo si mám doplatiť keď som chodila do školy po základnej som išla ma strednú tam som bola rok kde som musela po roku prerušiť štúdium kvoli zdravotným problémom a hneď som išla na úrad práce sa zaevidovať tak čo si mám prosím vás zaplatiť?

matus_ik
16. feb 2024

@vanulinka99 pokiaľ som správne pozeral, tak do 20.roku máš nárok na invalidný dôchodok, avšak podmienka je mať odrobený 1rok. Keďže si študentka, tak si myslím, že keď si doplatíš sociálku za 1rok, tak budeš spĺňať podmienku.

vanulinka99
autor
16. feb 2024

@matus_ik ďakujem

mogaa
16. feb 2024

@vanulinka99 nestačí mať len priznané percentá, ale ak nejde o dôchodok z mladosti, tak musí byť vždy odrobené určité a to závisí od tvojho veku.....

chvostik1
16. feb 2024

Pre tvoje dobro ti radím, ten jeden rok si odrob alebo doplať lebo dôchodok z mladosti, respektíve jeho výška (vyplaca sa tuším od 50%) je smiešna. Ale, že naozaj smiešna. To sú len drobné na zalepenie oci aby sa nepovedalo. Z toho sa nedá vyžiť ani na pol mesiaca