Invalidný dôchodok

lucia11kob
14. sep 2024

Už 6 mesiacov mám žiadosť na invalidný dôchodok. U posudkoveho doktora som bola pred mesiacom. Už som z tejto situácie zúfalá. Keď človek ochorie a nemôže pracovať, keď nemá rodinu, ktorá mu pomôže, tak môže ísť bývať na charitu! Posudkovy doktor uznal 60 percent invalidity, ale už som z toho čakania na nervy 🫣🫣

kaktusik007
14. sep 2024

@lucia11kob tak nie ze 6 mesiacov mas ziadost a tolko to trva, ale iba pred mesiacom ti ten invalidny lekar priznal -- a socialna poistovna ma 60 dni - bud rozhodnu, alebo ti napisu preco este nerozhodli o jeho vyplate.

gabika99
14. sep 2024

@lucia11kob posudkovych lekárov je malo, preto sa čas takto naťahuje. Ak si bola už na komisii, tak najneskôr do 2 dni bola tvoja žiadosť poslaná do BA, kde ti vypočítaju dôchodok. Lehota je 2 mesiace. Takže ešte chvíľu výdrž a pošlú ti rozhodnutie. Ak si robila aj v zahraničí, tak ta lehota sa ešte predĺži.

lucia11kob
autor
14. sep 2024

@gabika99 chápem, ale už som z toho zúfalá, ako na slovensku je na všetko čas..ale nikoho nezaujíma, že človek nemôže pracovať a je bez príjmu..

bublinka1426
14. sep 2024

@lucia11kob pocitaju s tym ze ludia maju daco nasetrene

melanta
14. sep 2024

@lucia11kob ale štát nemôže za to, že nemáš platenú PN, že nemáš našetrenú rezervu, že si si neplatila životné poistenie, ktoré by ti túto situáciu finančne pokrylo. Nie je namieste nadávať na Slovensko. Pretože Slovensko je veľmi sociálne na rozdiel od iných európskych krajín.

bublinka1426
14. sep 2024

@melanta az moc socialne co sa tyka niektorych prispevkov, nepisem o platoch.

kacena4
14. sep 2024

@lucia11kob prepac, dostanes od statu zadara peniaze a este si aj stazujes ze ti to nedali hned??!! bud rada ze ti vobec priznali. v inych krajinach, ktore nie su tak socialne zalozene, by si si musela poradit sama...

marsmykkok
14. sep 2024

@melanta väčšinou radíš dobre a si rozumná, tak nesúd a nenechaj sa strhnúť davom čo tu nakladá. Nie každý má "úrazovú" invaliditu že napríklad má autonehodu a po nehode je PN a ostane na vozíčku a počas PN požiada o ID. Niekto má dlhodobo ochorenie čo sa mu zhorší alebo pribudnú dalšie a príde kvôli tomu o prácu a ked sa mu stav nezlepší alebo ešte zhorší požiada o ID ako nezamestnaný. Rovnako nie každý vie si uzavrieť životnú poistku ak napríklad v minulosti prekonal už rakovinu alebo má nejaké ochorenie už, s ktorým síce ešte pracuje a je funkčný, ale je predpoklad, že raz sa zhorší čo môže byť aj autorkin prípad. Ešte chápem, že možno posudkových je málo, že to trvá pár mesiacov, ale že Bratislava má na rozhodnutie kde len prepočitáva výšku dôchodku 2 mesiace a dalšie 2mesiace si lehotu môže predlžiť, teda dokopy 4 mesiace je choré.

zefyra
14. sep 2024

@lucia11kob ja ti to verím, čakala som 7 mesiacov a potom ešte ďalšie dva, čiže 9 mesiacov bez príjmu. O ID som si požiadala až po 25 rokoch neúspešnej liečby po roku PN. Nikto mi nepovedal že nemusím ten rok čakať a lekári u nás mi tvrdili že na ID nemám nárok. Až som po rokoch zmenila dr, povedala mi že som mohla byť na ID celé roky. Pracovala som striedavo s evidenciou na UP ako to išlo, väčšinou len na 4 hod, viac som nevládala. Takže nič našetrené a ID pár eur. Takže aj takéto prípady sa stávajú, keby som nemala manžela, som dávno pod mostom. Nerob si nič zo žien tu, nechápem kde sa v niektorých berie toľko zla a to nie len v tejto téme. Drž sa.

bublinka1426
14. sep 2024

@marsmykkok ale zase naozaj ruku na srdce, normalny clovek si setri. a ano stat sa moze hocico. preco je ona zrazu zla? ze napise ze clovek si nesetri? ja si setrim od 15 r. napriklad. nie preto zeby som musela ale proste zmyslam dopredu. a tento stat nezaujima ci si ID lebo poznam ID co museli makat aby prezili. tento stat toto neriesi. ona nie je zla za to co napisala.

bublinka1426
14. sep 2024

@zefyra len tento stat nezaujima ze nemas nasetrene

lucia11kob
autor
14. sep 2024

@kacena4 zadara peniaze????!!!! Celý život som si platila odvody!!!! Aké zadarmo peniaze?

lucia11kob
autor
14. sep 2024

@zefyra ja som mala dlhodoby zdravotné problémy, ale v januári sa mi veľmi zhoršil zdravotný stav a pribudli ďalšie diagnózy. V marci som si podala žiadosť o invalidný dôchodok. Žiadali ešte doplniť kontrolné vyšetrenia, čo som doplnila a čakala som na termín u posudkoveho doktora. Začiatkom augusta som bola pre komisou, kde mi bolo 60 percent invalidity priznané.

mamina7070
14. sep 2024

@lucia11kob a nie si na platenej PN
minimalne sa caka 60 dni od komisie ale
skor sa to este predlzuje a zasa pri ciastocnom invalidnom si treba najst aj pracuu co sa da zvladat lebo to nebude suma na prezitie

bublinka1426
14. sep 2024

@lucia11kob ved teraz ci oktober by ti mali prist peniaze nie?

mamina7070
14. sep 2024

@bublinka1426 urcite nie najskor v novembri realnejsi je december (ak ma vsetko v poriadku emala zamestnavatela mimo svk a ma v poriadku vsetko)

lucia11kob
autor
14. sep 2024

@bublinka1426 ešte nemám rozhodnutie

bublinka1426
14. sep 2024

@lucia11kob kamaratovi dosli peniaze a az potom rozhodnutie. no drzim palce nech to mas cim skor. oni sa nikdy nikam, neponahlaju

lucia11kob
autor
14. sep 2024

@bublinka1426 ďakujem 🥰🥰

oli18
14. sep 2024

@zefyra to pravda je u teba zlo?

melanta
15. sep 2024

@marsmykkok ja som pred časom takmer 2 roky nepracovala, pretože som bola onko pacient. Viem, aké je to byť zo dňa na deň bez príjmu. Ale nebrala som sa za samozrejmosť, že ma má živiť štát. Takže ja tu nie som tá zlá. Sme sociálny štát ako máloktorý iný a aj to sa ľuďom máli.