Inflácia a platy

4. okt 2022

Ahojte, prosim vás zaujima ma v reáli o či a o kolko % vám zdvihli platy. Mne manžel povedal, že nakoľko inflácia je 20% , tak o toľko mi majú zdvihnúť aj plat. Zdvihli mi ho iba o 10% . Pracujem v školstve. Je to podľa vás v poriadku či mám si radšej hľadať niečo iné? Ďakujem.

dori2
4. okt 2022

vacsine ludi zdvihli o 0%, tes sa z toho co mas 🙂

stanulienkat
4. okt 2022

Manžel je zrejme rojko a romantik.🙂

zmrzlinka2021
4. okt 2022

Asi o 100 EUR.. ale tak ja som mala minuly rok podstatne zvysenie platu...

Ono plat nie je vsetko, dolezite su aj ine veci - aby ta praca naplnala, aby si mala dobry pracovny kolektiv, dobre pracovne podmienky, moznosti karierneho rastu, komunikacia v praci, atd....

A hlavne treba si uvedomit, ze ak taky pekar ma zdvihnut teraz platy 20 % (inflacia medzirocna je 14 %), tak LOGICKY zdvihne ceny aj svojich produktov....

liljana
4. okt 2022

Z hladiska makra, ak je inflacia a zacnu dvihat platy, tak inflacia bude bud dalej rast alebo nezmizne. A v naslednej recesii bud ponechaju platy tam kde su(najlepsia moznost), alebo horsia - znizia platy, alebo najhorsia - zacnu prepustat ludi. Preto nezvysovanie platov, ale zachovanie prac.miest nemusi byt ta zla vec.

petronellla87
4. okt 2022

O nula cela nula nic😆

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikuska412
4. okt 2022

Mne sa plat zvýšil ešte začiatkom roka - ale to len vďaka vyššej prac.pozícii. Odvtedy nič. Takže buď rada aj za tých 10% 🙂

ninapat
4. okt 2022

O tom len snivam, ze by sa aj u nas platy zvysovali. Kazde euro by potesilo.

bluka2
4. okt 2022

Nám zdvihli o 1,8% 😂

petamich
4. okt 2022

je naivne si mysliet, ze zamestnavatel na svoje plecia prenesie inflacne zatazenie, obzvlast ak aj on moze mat zvysene naklady suvisiace so situaciou na trhu, zvysovanim cien atd. cize teoria pekna ale prax je niekde uplne inde, cisto hypoteticky, ked sme mali par rokov dozadu sice jemnu ale deflaciu, tak ti asi plat neznizili 🙂 pripadne, ked bude inflacia 100% (co je dufam hovadina), tak asi nikde nikto nezvysi plat o 100% a ak ano chcem tam ist pracovat

doriiis
4. okt 2022

Teraz v septembri mi zdvihli plat...o 100 eur

kukuk29
4. okt 2022

a tvoj manžel keď je taký mudry by nemohol obvolať firmy a povedať im ze nám majú navýšiť o 20% 🤔 Niekomu nepridali ani percento...😔

lesana25
4. okt 2022

A manželovi o tých 20% zdvihli?

tessa2299
4. okt 2022

Zdvihli ti IBA o 10%??? Chodte zase strajkovat ucitelia, ze vam zdvihli IBA o 10%. A mate male platy.
Kolkym ludom nezdvihli nic, pripadne prisli kvoli krachu o pracu? 🤦‍♀️

stanulienkat
4. okt 2022

@bluka2 bude na zuvačky😁

diewcatqoo
4. okt 2022

Nie je povinnostou zamestnavatela zdvihnut zamestnancom platy pocas inflacie. Nastastie, u nas sa to zamestnavatel snazi kompenzovat, takze o cca 20% sme dostali pridane + nam rozsiril benefity, zdvihol rozne prispevky na stravu, kulturu, a pod. Manzel tiez dostal pridane priblizne o tolko.

janai1
4. okt 2022

Jasne, totálna nehoráznosť že ti zvýšili len o 10% okamžite si hľadaj inú prácu 😁

lucia7933
4. okt 2022

mne napriklad zvysili o tych 20% , stacilo sa ozvat a o mesiac uz bola vyplata vyssia 🙂 asi mam len stastie no viem ze nie vsade to tak je

marca12
4. okt 2022

Nam nezdvihli plat a zrejme to ani nemaju v plane.

melanta
4. okt 2022

Čiže tvoj manžel zamestnáva veľa ľudí a všetkým dvihol mzdy o 20%? Keď má takýto názor. Skvelé. 👍🏻

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zmrzlinka2021
4. okt 2022

@mamula20 A co by si teda navrhla zamestnavatelovi ty? Ak chces niekomu pridat - musis najst na to zdroje. Nikto proste este nevie tie peniaze vycarovat. Treba si uveodmit, ze sli hore suroviny, energie, zamestnavatel plati zamestnnaca za cas dovolenky, za vsetky mozne paragrafy....

mandzula
4. okt 2022

Kedze sa "samozamestnavam", zvysila som cenu sluzby, ktoru poskytujem.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anesim
4. okt 2022

Kde v skolstve zdvihli o 10 % ? Teraz? Ma sa zdvihnut, ale az od januara

zmrzlinka2021
4. okt 2022

@mamula20 @mamula20 To nie je odrbanie - to je uplne zakladna matematika. Uz tu pise @mandzula ako to riesila - zdvihla ceny sluzby. A jednoducho - zdvihnu sa platy, zdvihnu sa opatovne ceny, je to ako spirala, proste ten clovek zvysenim platu si nekupi automaticky toho viac a dokonca moze to byt aj menej, kedze sa zvysuju aj ceny inych komodit.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
judar
4. okt 2022

Vsetci by chceli pozvysovat platy kedze vsetko islo hore ...to je sice pekne ale v realite to je inak kedze su pracovne miesta kde ked si teraz niekto zaumieni zaziadat zvysit plat radsej dostane skor hrozbu vypovede a to sa staci pozret kolko znamych podnikov poprepustalo stovky az tisicky ludi kedze stym plynom a elektrinou to teda sranda nieje a od januara ani nebude duplom este ak Putin alebo ekonomicky tazisti z konfliktu zas zauraduju v niecom

samuelson35
4. okt 2022

Zvyšovať by mali všade, žiaľ, nie je tomu tak🤷☹️
Ak pracuješ v školstve ako pedagogický pracovník, môžeš si gratulovat. Neviem, či si zaregistrovala, ale je schvalené v kolektívnej zmluve, že od 1.1.2023 sa Vám zvyšuje mzda o 10% a od 1.9.2023 o ďalších 12% teda to je okrem toho, čo ti už zvýšili

bimbambom
4. okt 2022

Mne to nevycházda . Zdvihli teraz v sept. o 3 % .... Kde si vzala 10% ?