Indexový negarantovaný fond verzus PIS

21. feb 2023

Ahojte, prišiel mi email z Generali, že je možnosť presunúť si dôchodkové sporenie do tzv PIS (predvolená investičná stratégia). Ja mám teraz 100% sporenia v indexovom negarantovanom fonde, mám 36 rokov takže do dôchodku ďaleko. Akosi som nepochopila rozdiel medzi týmto PIS a indexovým fondom, ktorý momentálne mám. Oplatí sa mi o to požiadať ? Ďakujem

katarinaba
21. feb 2023

tiez ma zaujima 🙂

martinp288
21. feb 2023

Ahojte.
PIS - predvolená investičná stratégia:

Hlavným cieľom predvolenej investičnej stratégie je umožniť sporiteľovi dosiahnuť čo najvyšší výnos so zabezpečením ochrany úspor pred výraznými trhovými výkyvmi v čase pred jeho odchodom do dôchodku. A to bez toho, aby sporiteľ musel v priebehu sporenia aktívne meniť rozloženie svojich úspor v jednotlivých dôchodkových fondoch.

Sporiteľ si do stanoveného veku (pre rok 2023 - 50 rokov) sporí 100 % majetku v indexovom negarantovanom d.f.. Ustanovený vek sa môže neskôr meniť v závislosti od strednej dĺžky života.
Keď sporiteľ dosiahne stanovený vek, automaticky sa mu každoročne presúvajú 4 % jeho majetku do dlhopisového garantovaného d.f.
Presun majetku do dlhopisového garantovaného d.f. od stanoveného veku sa uplatňuje povinne aj na sporiteľov, ktorí nie sú v PIS.
Sporiteľ má možnosť kedykoľvek z PIS vystúpiť a opätovne do nej vstúpiť.
Každý sporiteľ môže požiadať DSS o zníženie výšky presunov majetku do dlhopisového garantovaného d.f. na polovicu. Znamená to však vyviazanie sa z PIS. Napr. ak sporiteľ požiada o zníženie vo veku 53 rokov, znížené percento majetku bude aplikované až pri ďalších narodeninách.

martinp288
21. feb 2023

A teraz do ľudskej reči 😀

Od 50 roku života sporiteľa sa budú prostriedky každý rok presúvať z negarantovaného do garantovaného
vek 49r 100% negarantovaný 0% garantovaný
vek 50r 96% negarantovaný 4% garantovaný
vek 51R 92% negarantovaný 8% garantovaný

autor
21. feb 2023

@martinp288 ďakujem za odpoveď. a nie je to teda to isté, ako pri indexovom negarantovanom , ktorý mám aj teraz? Aj pri tomto fonde sa po tom 50.roku postupne sporenie presúva do garantovaného fondu,takže tam nie je nijaký rozdiel a nemusím teda prestupovať ?

martinp288
21. feb 2023

Prestupovať nemusíš. Od toho 50r života to sa to začína presúvať automaticky. Ide tam vlastne o to aby človek, ktorý má už menej rokov do dôchodku mal úspory v bezpečnejšom garantovanom fonde.
PS. chválim tvoje rozhodnutie ostať v indexovom fonde. Ja som na tom vekom podobne ako ty a tiež mám 100% v indexe..

samuel_jurgos
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mirka8105
11. máj 2023

@martinp288 môžem sa opýtať ak mám 40 rokov a mam 2 pilier v 365 fond dlhopisovy garantovaný, automatický mi to prevedú do tej predvolelenej investičnej stratégii alebo sa o to musí požiadať? Je to povinné vstúpiť do PIS. Ak s tým nic neurobím do 31.5 ostané mi tak ako mám v dlhopisovom garantovanom alebo automatický PIS
Ďakujem

martinp288
12. máj 2023

@mirka8105
Predvolená investičná stratégia povinná nieje. To či budete automaticky presunutá do PIS záleží v ktorej skupine sporiteľov ste.
1. Aktívni sporitelia

Aktívny sporiteľ je ten, ktorý po roku 2013:
vstúpil do II. piliera alebo
urobil aspoň jedno z nasledovných aktívnych rozhodnutí:
zmenil pomer sporenia pre nové príspevky,
zmenil rozloženie úspor alebo
prestúpil z jednej dôchodkovej správcovskej spoločnosti do druhej.
Aktívny sporiteľ nebude automaticky zaradený do PIS.
Ak bude chcieť mať úspory presunuté v súlade s PIS, musí dôchodkovej správcovskej spoločnosti povedať „áno, chcem aby ste mi rozložili úspory v súlade s PIS“. V realite to bude tak, že bude musieť svojej správcovskej spoločnosti poslať informáciu (návratku), že súhlasí s tým, aby mu správcovská spoločnosť podľa plánu zosúladila rozloženie úspor s PIS.
2. Pasívni sporitelia mladší ako 54 rokov

Pasívny sporiteľ je sporiteľ, ktorého úspory boli v roku 2013 presunuté do dlhopisového fondu a od tohto momentu neurobili ani jeden aktívny úkon uvedený v 1. bode.
Úspory sporiteľa budú automaticky presunuté a rozložené podľa PIS za predpokladu, že sporiteľ medzi februárom a májom 2023 nepovie svojej dôchodkovej spoločnosti „nie, nechcem mať svoje úspory rozložené v súlade s PIS“. Inak povedané, sporiteľ má plné právo aktívne povedať, že nechce, aby mu boli úspory zosúladené s rozložením úspor podľa PIS.

mirka8105
13. máj 2023

@martinp288 Ďakujem krásne za odpoveď.
Ako zistím ci som aktívny alebo pasívny sporiteľ? Myslím ze som žiadne zmeny nerobila a fond mam ten dlhopisovy. Tak zrejme budem pasívny sporiteľ.
Co je lepšie ostať v tom dlhopisovom a povedať nie PIS nechcem alebo nerobiť a tym nic a automaticky to pojde PIS.

mirka8105
13. máj 2023

@martinp288 žiadne návratky som neposiela, ked sa niekedy nieco menilo, čiže všetko sa mi zmenilo podľa toho kde ma presunuli automaticky, ked som neposlala návratku na zmenu. Takže aj od toho 2013 som automaticky mala presunute do dlhopisoveho v ktorom som do dnes.

martinp288
13. máj 2023

@mirka8105 Podľa toho čo píšeš si zrejme pasívny sporiteľ. Ja by som na tvojom mieste šiel do PIS. Záleží ale od tvojho vzťahu ku volatilite ( výkyvom na trhu), nakoľko pri indexe je to výraznejšie oproti dlhopisom. To aký máš vzťah k riziku sa dá ľahko zistiť vyplnením investičného dotazníka. Trvá to 5 minút a ľahšie sa rozhodneš. Tento dotazník by teoreticky mohol byť aj voľne dostupný na nete. Ak by si ho nenašla viem ho stebou vyplniť hoc aj cez telefón.

mirka8105
13. máj 2023

@martinp288 ďakujem krásne 😉 skúsim pozrieť.
Ešte ak sa môžem opýtať syn má 19 rokov má brigádu uz asi 2 roky ale zatiaľ ešte nemá 2 pilier.
Je to povinné od 1.5 mať druhý pilier?
Poprípade ktorú spoločnosť by ste mu odporučili na uzavretie 2 piliera
Ďakujem

martinp288
13. máj 2023

@mirka8105 Povinnosť vstúpiť do 2.piliera nieje. Vstup je od 1.5 automatický, ale iba pre osoby, ktoré vstupujú na trh práce prvý krát. Keďže syn už je na trhu práce, tak sa ho to netýka. Vstúpiť do 2. piliera samozrejme môže.
Pokiaľ ide o výber správcovskej spoločnosti. Je to individuálne, tiež záleží od typu sporiteľa. Dlhodobo sú najlepšie NN, UNIQUA a dobre čísla má aj VÚB Generali.
Robím pre jednu z týchto spoločností a viem aj čo sa chystá pre klientov, no takto verejne to napísať nemôžem. Ak, tak mi napíšte súkromne

lucy1111233123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucy1111233123
17. máj 2023

@martinp288 Ahoj. Prosím vás poradíte mi? V roku 2006 som uzatvorila dôchodkový fond PROGRES, v roku 2013 mi bol zriadený GARANT. Všetky úspory mám v GARANTE. Moja otázka znie: Mam využiť PIS? Moc sa tomu nerozumiem. Ďakujem

martinp288
18. máj 2023

@lucy1111233123
PIS je podľa môjho názoru dobré riešenie pre ľudí, ktorí si nevedia spravovať svoje fondy sami a nemajú ani záujem ich počas celej doby sporenia meniť.
Záleží však od toho aký typ investora ste. Aký máte vzťah k riziku ?
Podobne ako som písal pár príspevkov vyššie. Je dobre si vyplniť investičný dotazník, kde zistíte aký typ investora ste. Dotazník vám viem v prípade záujmu poslať a nájsť spolu možnosti nastavenia vášho účtu tak, aby vám to prinieslo lepší dôchodok.

danko74
19. máj 2023

@martinp288 v podstate s Vašimi odpoveďami súhlasím, možno by som len pri II.pilieri nedávala taký veľký dôraz na "typ investora" ... Ak bol doteraz investor pasívny a už 10 rokov neriešil, že mu dôchodkové úspory v garantovanom fonde nezarábajú, tak by bolo vhodnejšie nechať jeho úspory ďalších 10 rokov zarábať v PIS naďalej bez jeho asistencie - snáď nebudú ani konzervatívni investori "neštastní" zo zvyšovania úspor na ich dôchodkových účtoch.

mirka8105
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mirka8105
6. jún 2023

@martinp288 Ak som pasívny sporiteľ, nic som od februára do mája neriešila, žiadnu zmenu, tak sa mi teraz automatický presunu moje úspory do PIS? Dobre som to pochopila ?

martinp288
7. jún 2023

@mirka8105 Áno pochopila si to správne.