III. pilier

20. mar 2022

Ahojte prosím niekto kto sa tomu naozaj rozumie. Mám od roku 2015 založený III. Pilier kvôli tomu že v tej dobe som vykonávala rizikovú prácu a musela som si to založiť. Zaplatila som si tam poplatok len 1 krát keďže som tam pracovala len 1 mesiac na zástup odvtedy neplatim nič lebo som buď na to zabudla alebo som nepracovala a bola na úrade práce. Momentálne som dlhodobo nezamestnaná a chcem sa spýtať či sa to dá nejako zrušiť že by som tam už nemala tú zmluvu keďže tam vôbec neposielam peniaze a je to pre mňa zbytočne? Výpis mi chodí každý rok mám tam nejakých 55€ iba a našla som na internete že je možnosť zrušenia po jednorazovom vyplatení. Jedná sa o DDS Tatra banky. Pripadne je možné mať tam založené sporenie a vôbec tam neprispievať keďže na to nemám? Pretože výpisy mi chodia a nikdy tam nebolo nič o Tom že neplatim a na nete som našla že platenie je možno prerušiť kedykoľvek ale neviem na ako dlho .Ďakujem

mogaa
20. mar 2022

III.dôchodkový pilier je dobrovolný, takže prispievať tam určite nemusíš....či sa dá zrušiť, to si treba pozrieť v konkrétnej zmluve, prípadne si zavolaj do DDS tam ti presne povedia za akých podmienok.....A treba si dať pozor na to či si si to neuplatila v Daňovom priznaní v tom roku keď si tam vložila peniaze ako odpočítateľnú položku....

autor
20. mar 2022

@mogaa nie to nie ja som vtedy daňové priznanie nerobila keďže som bola prvý krát zamestnaná a nepresiahla som príjem keď sa muselo podávať...to by som si musela ja nahlásiť že si to chcem uplatniť však? Ide mi hlavne o to či nevadí že tam neplatím nič ale asi nie keď mi chodia normálne výpisy a nikto nič nepýta 😄

janai1
20. mar 2022

Však je to dobrovoľne tak k čomu a ako ťa majú nútiť?

autor
20. mar 2022

@janai1 len sa pýtam že keď už to mám založené tak dlho že či nevadí že tam neplatím nič?...ja viem možno blbá otázka ale zaujímalo ma to

kitycat
20. mar 2022

Nevies citat? Ved ti pisevyssie, ze je zo dobrovolne 😉

autor
20. mar 2022

@kitycat ja som to chápala tak že založenie toho sporenia je dobrovoľné nevedela som ako je to potom s platením keď hej už mám... ďakujem 🙂

ildiko36
20. mar 2022

Ja mam 3pilier, nahovorili ma v robote, mam tam okolo 6000euro a ročne z toho ubúda, a neda sa to zrušit, už nerobim na slovensku vyše 10r, je mi to na nič ale mam pocit je tie peniaze nikdy nedostanem späť.
Nechcú to vyplatiť!

marci77
21. mar 2022

ja tiez tak mam
podpisovala som az po roku 2013, takze zrusit sa pravdepodobne neda .....tie zmluvy uzatvorene pred tymto terminom sa dali s pokutou 20%

a moj prvy zamestnavatel prispieval do 3.piliera, tak som ho mala zalozeny, potom som nastupila do ineho zamestnania, kde zamestnavatel neprispieval do 3.piliera, tak ja som si tam tiez nic neposielala ......ale mam tam viac ako v case, ked som koncila u toho 1.zamestnavatela ....takze zhodnocuje sa to, aj ked tam nic neprispievam za posledne roky

mam taky dojem, ze moju cast penazi, co som si tam poslala, tak po 10rokoch sa da vybrat ....a tu cast, co poslal zamestnavatel bude vyplatena az na dochodku.
Kto sa dochodku nedozije, tak bude to predmetom dedenia

simca06022011
21. mar 2022

Nevadí ze si tam nič neplatis a nevadi ani ak to pôjdeš zrušit. Lenže kto vie co z toho dostanes, presne ti povedia v TB. Chod kludne tam sa poradiť.
Hocikedy si vies založiť ine. Inak treti pilier sa povinne v rizikovych prácach zakladá? Vie niekto, to som este nepočula....

simca06022011
21. mar 2022

@janai1 ďakujem ☺️ hanbím sa, fakt som nevedela, nemam rizikovych ludi žiadnych 🤦🏻‍♀️

marci77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jones895
23. mar 2022

@ildiko36 keby ste to mali na indexovom alebo vyváženom fonde, tak ste určite vo väčšom pluse a zhodnocuje sa ti to, aj keď neprispievate. Osobne považujem III. pilier za lepší než II. pilier. Taktiež závisí v akej správcovskej spoločnosti máte ten III. pilier. A pokiaľ viem, tak peniaze sa odtiaľ dajú vybrať raz za 10 rokov

marci77
23. mar 2022

@jones895 ale iba tu cast penazi, co je prispevkom zamestnanca, nie prispevok zamestnavatela (to az na dochodku), ci?

marci77
23. mar 2022

@jones895
ja zase zhodnotenie v 2.pilieri povazujem za vyrazne lepsie ako je to v 3.pilieri
napr. indexovy v NN 2.pilier za minuly rok bol 28%, 3.pilier v DDS tatrabanky 12%

ildiko36
23. mar 2022

@jones895 ďakujem za správu, musim sa poinformovať

bety2222
10. mar 2023

@ildiko36 viem vám pomocť,treba mať dobre nastavené fondy, aby bol výnos