Hypotéku nedostanem, úver nezvládnem. Asi skončím na ulici

12. mar 2024

Ahojte. Hypotéku mi nedajú samej , nemá mi kto ručiť a nemám šancu nasporiť toľko peňazí tých 10-20% . A úver by som nezvládala. Som úplne v prdeli. Doteraz som platila veľké peniaze za prenajmy, teraz som išla do zdielaneho bytu žiť a je to jeden otras tí ľudia. Ja už neviem čo robiť.

daniela1911
12. mar 2024

A keby si šla do zahraničia, keď ta tu nič nedrží? Aj by si zarobila, aj pocestovala, spoznala nových ľudí. A potom uvidíš

simona20201309
12. mar 2024

Aký máš príjem? A koľko máš rokov?

simona20201309
12. mar 2024

Hlavne nemysli negatívne! Nejak bolo, nejak bude 😉
Určite sa to vyrieši. Skus zmeniť bývanie ak sa to s týmito nedá vydržať. Skus zahraničie ako ti poradila Danielka vyššie.
Hlavne hlavu hore. Večer bývajú najťažšie myšlienky. Ráno bude lepšie. Kľudne mi napíš ss ak sa potrebujes vykecat.

domi2425
13. mar 2024

tych 20% vies vykryt aj spotrebnym napriklad, vsetko zavisi od tvojho prijmu a chod sa najskor popytat do banky ze ake mas vlastne moznosti

nwnw
13. mar 2024

Skus pozriet vacsi okruh, s tym ze budes dochadzat do prace. Alebo vazne ist prec zo SR

hellwant
13. mar 2024

@domi2425 Píše, ze úver by nezvladla-to bude ten popri Hypotèke myslené na tych 20%, keďže spomína, že ich nema ako našetriť. Ťažká situacia.

domi2425
13. mar 2024

@hellwant sorry som to nejako prehliadla
hmm tak jedine vydrzat v zdielanom byte alebo zahranicie ako uz vyssie radili

hellwant
13. mar 2024

@domi2425 veru tak, rodicia asi uz nebudu, kedze tuto moznost nespomenula. 😢

tttbb
13. mar 2024

Na nejaku garzonku / 1 izbak ti nevyda? Aj to je lepsie ako nic.

domi2425
13. mar 2024

@hellwant aj ked su rodicia, tak nepomozu - z vlastnej skusenosti, nech nie je malo tak este pritazia.. tazko to je dnes, este mi napadlo zatat sa a zvysit prijem, len autorka nepise ani aku ma pracu, ci by stihala druhu a ine okolnosti

jana_eyre_2
13. mar 2024

No myslím že určite je lepšie nájsť si iný zdieľaný prenájom ako skončiť na ulici.. skús to ešte raz, možno budeš mať väčšie šťastie na spolubývajúcich.. a neskôr sa môže situácia zmeniť a hypotéka ti vyjde.. aj plat môžeš mať neskôr lepší, aj podmienky môžu opäť byť ľahšie keď sa upokojí celková situácia..

lelelienka
13. mar 2024

Kolko mas rokov, pracujes, studujes?? Ake mas vydavky, nedaju sa zoskrtat niektore polozky? Prilis malo info na to, aby sme poradili…

koniarova
13. mar 2024

Potrebuješ zväčšiť príjem. Zmeniť prácu, prípadne určitú dobu mať ešte aj brigádu. V zahraničí tiež nepadajú holuby do huby. Takže rady odísť von by som sa moc nedržala. Aké máš zamestnanie?

hellwant
13. mar 2024

@domi2425 myslel som, ze by isty cas byvala u nich, nie ze by peniaze dali, nech si nasetri rychlejsie rezervu aby aspon ten podnajom davala lepsie ked v zdielanom trpi,možno jej stupne plat. Jasne, tych 20% je pre mladeho cloveka tazko splnitelnych pri tych cenach bytov a brat dalsi uver ako sa to robi, no hrôza. Je smutne ak rodicia skôr pritazia, to by som synovi neurobil. Moja mama(keby zila) a manzelkiny rodicia by to tiez neurobili a pomohli by. Som rad, ze teraz nemam 19, neviem tiez ako by som to riesil, ak by som mal to iste, ze zijem iba s mamou(otec zomrel ked som mal rok) a mala byt vďaka praci, po smrti som ho musel opustit, no v prdeli by som bol.

egonsk
13. mar 2024

no ked nemas dobrych spolubyvajucich, tak zmen podnajom. A ked si najdes partnera, najdite si spolocne byvanie, hoci v prenajme.

macekovam
13. mar 2024

S odchod do zahraničia?

veselo_neveselo
13. mar 2024

Nechapem preco taka drama, ved chod do prenajmu tak ako doteraz, alebo najdi nove zdielane a pomedzi to setri.
Velmi tomu nerozumiem ze dnes ludia co maju 20 uz pomaly chcu mat na domy, byty, cestovanie, dlhe materske s detmi. Ved chvilu pracuj, dovzdelaj sa, aspon zacni nejaku karieru, a tie peniaze potom pridu.

ibrunova
13. mar 2024

Možno obecný byt by bola varianta.

judrpravnik
13. mar 2024

Mrzí ma tvoja situácia ale vo všetkom treba hľadať pozitíva. Napríklad ak skončíš na ulici už je celkom teplo a bude ti stačiť stan. A budeš mať cca 6 mesiacov na doriešenie tvojej situácie. Plus za stan nemusíš nič platiť takže aj dosť ušetríš.

nelka93
13. mar 2024

Ja som bývala 3 roky v podnájme, kým som si vzala hypo, a áno nešla som do toho sama, ale nepíšeš koľko máš rokov ani koľko zarábas. Neviem prečo každý očakáva, že si kúpi hneď veľký byt alebo dom, keď ma sotva 20. Zmeň podnájom, skus si nájsť lepšiu pracu alebo si privyrobiť a netlac na to. Aj tak sú príšerne vysoké úroky teraz. My sme byt kupovali, keď sme mali 28 a vedeli sme, že to zvladneme. Píšeš, že platíš vysoke nájomné stále, ale pri hypotéke by si to mala momentálne podobne, lebo to nie je len hypo, ale aj elektrina, plyn, voda, a všetko ďalšie.

mamamasama
13. mar 2024

Kolko mas rokov? Si po škole? Co rodina? Rodicia? Kamarati? Ak si sama samucicka, tak sa zober a chod do zahranicia. Mnoho zamestnani ponuka aj ubytovanie.

saxana000
13. mar 2024

Ostava vymenit zdielacku alebo bytovna alebo praca v zahranici so zabezpecenym ubytovanim

geby007
13. mar 2024

Nemyslím si, že je to až také tragicke ako píšete. Všetko sa dá vyriešiť, ako už písali dámy vyššie. Odkiaľ ste? Môžte dať aj súkromnú správu.

jaroslav81
13. mar 2024

Poďakuj sa ľuďom, ktorý si spravili z bytov investičnú komoditu a vyhnali ich ceny behom 5 rokov na dvojnásobok. Nepomohlo ani zvýšenie úrokov k 5%, pretože väčšina z nich kupuje za hotové. Takže buď odídeš do zahraničia alebo do konca života budeš platiť v podnájme hypotéku niekom cudziemu. Alebo sa dobre vydáš. Slovenská realita.

kubkovan
13. mar 2024

Nevieme odkial si, ani nič bližšie, ako si na tom finančné, alebo časť Slovenska kde žiješ. Prvé riešenie je ísť za robotou do zahraničia, tam sa dá dobre zarobiť. Druhé riešenie vydržať v podnájme kým nenašetriš tych 10-20%. Alebo za tretie, ak by ti to vychadzalo mesačne splácať, tak zobrať hypotéku a spotrebným úverom dofinancovať, na garzónku by ti to mohlo vyjsť. A možno by bolo dobre hodiť reč s finančným poradcom, ťažko radiť keď v podstate nič nevieme. Ak ti to nevyjde ani na garzonku, tak jedine to zahraničie alebo podnajom s niekym čo si rozumieš, alebo sa dako zmierit z tym ako si teraz na tom. Jednoznačne prajem veľa šťastia.

tttbb
13. mar 2024

@jaroslav81 Byty /nehnutelnosti boli investicna komodita odjakziva. Za meciara stali byty 10 krat menej ako teraz. A dnes stoja 5 krat menej ako budu stat v roku 2050. Cize ktorym ludom teraz budeme dakovat? Tym za Meciara, ci nam, ci nasim detom? :D Treba proste zamakat a to je cele. Ano je to tazke, ale treba kupit hned ako na to clovek dosiahne. Potom sa uz dycha lahsie.

jaroslav81
13. mar 2024

@tttbb To nikdy nevieš, koľko budú stáť v roku 2050, len odhaduješ na základe histórie. Pozri si radšej demografickú tabuľku Slovenska, ak nám nebudú chodiť migranti, počet obyvateľov môže aj klesať a zo Slovenska sa stane v 2050 krajina dôchodcov

kristiii
13. mar 2024

@jaroslav81 neprotirečíš si tak trošku náhodou? V jednom príspevku píšeš, že väčšina kupuje investičné byty za hotovosť a zároveň, že autorka bude do konca života platiť hypo niekomu inému..🤔..ty už raz nevieš ako by si tie prenájmy a prenajímateľov pozhadzoval.
Autorka-ak tu nemáš žiadne záväzky, smer zahraničie. Ale teda čo sa týka bývania, ak nechceš platiť sama nájom len pre seba, vždy to bude o kompromisoch. Aj v zahraničí.

tttbb
13. mar 2024

@jaroslav81 Ja sa o to nebojim, ze by stali v roku 2050 menej, pretoze inflacia, cena prace pojde vzdy nahor. S tym pojdu nahor aj nehnutelnosti samozrejme. A nemyslim si ze v mestach kde je praca (cize krajske + hlavne mesto) bude nieco klesat. Klesat mozu maximalne niektore nehnutelnosti na dedinach ktore sa budu vyludnovat a ludia si ich budu kupovat ako vikendove, alebo vobec ak budu v nezaujimavej lokalite.

domi2425
13. mar 2024

@hellwant niekedy sa ani byvat neda u rodicov🤷🏻‍♀️ja som sa odstahovala ked som mala 19, partner to iste a presne tym spotrebnym sa to muselo vyriesit, lebo inak bez sance na nieco svoje ked clovek nechce roky platit najmy a hypoteky inym😆.. zalezi aj ake ma vzdelanie, kde sa moze zamestnat, v akom meste pracuje, ako je na tom casovo.. uvidime ci este napise, ale vzdy sa da len treba zatat zuby a upratat priority