Hypotekárny úver, keď je manžel v registri neplatičov

tiwyna
25. jún 2014

Moj manzel, sme spolu 3 roky, si pred sobasom este vzal pozicku.Rucitelkou mu je jeho mama, ale tu nesplacal.Je teda asi v registry neplaticov. Teraz chceme hypoteku na byt, vsetko je super, ziadam ju ja, na svoje meno, ja nemam problem v registry, vsetko splacam pravidelne, ale manzel bude ako posudzovana osoba. Bojim sa, ze nam to neuznaju.Ake mate skusenosti, alebo vedomosti?

popelka5000
25. jún 2014

Viem,ze nas upozornovali v banke ,ze ak je nieco taketo ,mame to cimskor povedat a oni to zapisu .... vraj skor moze uskodit ,ak by ste to tajili ,oni na to aj tak pridu .

katy1979
25. jún 2014

opytaj sa priamo v banke kde ziadate o uver. Vsade je ina doba ktora im vadi. 3 roky si myslim ze je dost dlha doba aby to brali do uvahy.

tiwyna
autor
26. jún 2014

@popelka5000 a ked sa prizname, tak to banka moze schvalit? akoze je tam aspon sanca, kedze uver neberieme velmi vysoky, len 12000 eur

bosoriak
26. jún 2014

@tiwyna Myslim si, ze ziadna banka neda uver cloveku, ktory ma zaznam v uverovom registri. Hypoteku si beriete obaja, to nie je len ze posudzovana osoba, kym nemate obmedzene bezpodielove spoluvlastnictvo. Kontaktujte banku a skuste sa s nimi dohodnut. A uver uz je splateny?

popelka5000
26. jún 2014

@tiwyna ak je uz vyplateny ,tak je tam sanca.

tiwyna
autor
26. jún 2014

@bosoriak :presne nad obmedzenym bezpodielovym uvazujeme, uver splateny nie je, splaca sa ale uz pravidelne.

christina123456
26. jún 2014

Manžel musí mať 6rokov čistý register na centrále. A vôbec pokiaľ máte nejaké pôžičky čo i len jeden z Vás, alebo paušál, alebo leasing, alebo nedajboh ste mali v posledných 2rokoch dlh na zdravotne, alebo sociálnej poisťovni, alebo ste niekomu ručili pri pôžičke, či hypotéke, tak nemáte šancu dostať nič. A na výške v tomto prípade vôbec nezáleží. Aj keby ste si dali spraviť BSM, tak ak s manželom žijete v spoločnej domácnosti a máte spoločné trvalé bydlisko stále sa bude brať ako spoluposudzovaná osoba. Všetky tieto faktory toto ovplyvňujú. A ešte ak máte detí, tak by ste museli mať veľmi vysoký príjem, aby Vám to schválili. Z príjmov sa odpočítavajú výdavky. A dôležité je mať pracovnú zmluvu na neurčitú dobu.

bosoriak
26. jún 2014

@tiwyna tak ti uprimne poviem, ze si nemyslim, ze nieco dostanete. zalezi aj od prijmov, ale ta historia je dost zla. mozno nejaky dobry financny poradca by vedel nieco posunut. ved sa chodte spytat do banky, tam sa dozvies najpresnejsie.

tiwyna
autor
26. jún 2014

@bosoriak uz to riesime cez fin.poradcu, vsetko sa dnes da, ked sa chce :D

dada1212
26. jún 2014

@tiwyna potom napíš ako sa mu to podarí vyriešiť. podľa mňa jedine spotrebný úver kde by banka riešila len teba alebo keby sa našla taká banka, čo by pri takej nízkej sume hypotekárneho úveru oproti hodnote založenej nehnuteľnosti posudzovala len teba.

ammellia
26. jún 2014

@tiwyna kolko splatok bol v omeskani?

@christina123456 neprehanaj, kazda banka ma ine podmienky posudzovania historie v uverovom registri.

flower72
26. jún 2014

Poznam par, ktory je na tom podobne a dostali ovela vyssiu hypo 🙂 vsetko priznat dopredu treba.

tiwyna
autor
26. jún 2014

@christina123456 :to urcite prehanas, to uz aj ja poznam ludi z okolia co nemali ani tretinu z toho co hovoris a dostali uvery 🙂

tiwyna
autor
26. jún 2014

@dada1212 :no ved budu posudzovat len mna.

martina2001
26. jún 2014

Je ta původná nesplácaná půžička už splatená?
@tiwyna

christina123456
28. jún 2014

@tiwyna Nech sa páči, však nech :D Ja som napísala všetky podmienky a faktory ovplyvňujúce zamietnutie hypo všeobecne, ktoré platia v bankách.

andreah25
28. jún 2014

@christina123456 register sa posudzuje 5 rokov do zadu, potom sa údaje mažú (5 rokov po ukončení záväzku aby bolo správne chápané, existujúce stále) - takto je to v zákone.
Ak má niekto paušál - je to lepšie pre posúdenie ako napr. ak má niekto mobil na kredit.
Ak má niekto lízing a spláca ho bez omeškaní, nie je to nič, čo by negatívne posudzovalo bonitu klienta. Vstupuje to iba do výdavkov a teda ak má lízing v takej splátke, ktorá nerujnuje rodinný rozpočet, tak samozrejme môže bez problémov dostať klient úver. Môže mať aj 10 lízingov a 5 hypoték ak má to príjem, vôbec nie je pravda, že ak má niekto lízing, tak v banke nič nedostane - to kde si počula.
Ak si manželia rozdelia BSM, tak do úverového vzťahu vstupuje iba jeden z manželov, posudzuje sa iba jeden príjem a teda aj bonita schopnosti na splácanie sa posudzuje z jedného príjmu - druhý partner potom banku vôbec nezaujíma takže zase to nie je pravda, že ak sú v spoločnej domácnosti tak ich oboch posudzujú. To by potom museli spoločne posudzovať napr. aj prípady, kedy v spoločnej domácnosti žijú mladí s rodičmi a nebodaj ešte aj súrodenci mladých a teraz im nikto nedá úver, lebo berú do úvahy všetkých členov domácnosti a zarábajú v nej trebárs len tí mladí, čo si chcú brať úver - takže riadny blud - rozdelením BSM sa teda berie do úvahy iba jeden partner.
Ručiť taktiež môžeš aj desiatim ľuďom, ak máš dostatočný príjem, dostaneš úver aj sama - dostatočný príjem znamená v tomto prípade to, že ak by aj všetkých desať ľudí, ktorým ručíš prestali splácať, tak musíš zarábať toľko, aby si dokázala splácať tých 10 úverov vrátane toho svojho.
A tie príjmy a deti - poznám prípad, kedy muž zarába 750 eur, žena je na rodičovskom, majú dve deti a hypotéku dostali 70tis. eur.
Tiež doba neurčitá v práci tiež nie je podmienkou. Podmienka je, že v čase podania žiadosti nesmie byť v skúšobnej a ani vo výpovednej lehote a žiadosť musí byť podaná najneskôr 3-4 mesiace pred koncom doby určitej. Alebo sú banky, ktoré majú podmienku, že stačí, ak bola tá doba určitá aspoň raz predĺžená i keď znova na dobu určitú.
A dlhy na sociálke či zdravotke - to môže mať ktokoľvek z nás a ani to nemusí vedieť - ak si zamestnanec, zodpovedá za to Tvoj zamestnávateľ a Teba banka za to neschválením úveru trestať nebude. A keby aj niečo také vzniklo z iného dôvodu, stačí banke vysvetliť, alebo priniesť doklad o vyplatení a v pohode sa úver dá získať.

Ak je ale niekto skutočne v úverovom registri ako neplatiť, tak vtedy nezíska v banke nič.

christina123456
28. jún 2014

@andreah25 Nehnevajte sa, nechce sa mi to čítať. Možno ste si pomýlili adresáta. Otázku ohľadom hypo kládol niekto iný, ja som sa nič nepýtala :D Ďakujem

andreah25
28. jún 2014

@christina123456 adresáta som si nepomýlila, Vy ste písali o zvláštnych podmienkach toho, že ak čosi človek má (paušál, lízing a pod.) - tak nemá šancu dostať úver, tak som Vám napísala, že to nie je pravda a teda nie je potrebné Vašim skeptickým názorom odrádzať ľudí od úveru v banke a takto človeka v podstate poslať do nebankovky, i keď to často nie je potrebné.

christina123456
28. jún 2014

@tiwyna Tak keď myslíš, tak choďte do toho, len až sa vám nestane, že zaplatíte znalecký a ďalšie poplatky a nič z toho nebude... Napokon pýtali ste sa, tak som napísala na vašu otázku.-

christina123456
28. jún 2014

@andreah25 ale neviem odkiaľ máte mylné, vymyslené informácie, že niekoho posielam do nebankovky :D sama by som tam nikdy nešla :D Pani sa pýtala, ja som jej odpovedala, aké podmienky v banke sú a s vami ja nepotrebujem konverzovať. Vy môžete jej odpísať na otázku a vyjadriť svoj názor, resp. vaše skúsenosti a informácie. Mne to vysvetľovať nemusíte :D Pekný večer prajem a Dovi :D

andreah25
28. jún 2014

@christina123456 no asi vysvetľovať musím, keďže podávate zlé informácie o tom ako to v bankách funguje. Tak ako ste to napísali, tak to vôbec nie je a len som Vám napísala, aká je realita, nič viac, nič menej. A neviem, čo zlé sa Vám v spojitosti s bankou stalo, ale asi to nebolo nič príjemné, pretože pôsobíte v príspevkoch zatrpknuto a nahnevane a je teda pochopiteľné, že odmietate na túto tému konverzovať a nechcete počuť iný názor, ako ten, o ktorom ste presvedčená. Takže teda dovi....

tiwyna
autor
29. jún 2014

@andreah25 :dakujem ti za informacie, velmi si mi to pomohla ozrejmit a Christina nejeduj sa, mysliet si nieco este neznamena vediet to. Ja, ak nieco neviem na sto percent, radsej mlcim, alebo sa spytam, ale davat taketo info a este sa aj urazat, ked ta upozornia, ze nehovoris pravdu, je ako v skolke....

sufo
29. jún 2014

@tiwyna ahoj, pracovala som v banke a musim napisat, ze slecna or pani @christina123456 na v tom jeden velky chaos. Drz sa rady @andreah25, i ked som zaznsmenala 1-2 body s ktorymi sa nestotoznujem. 🙂

tiwyna
autor
29. jún 2014

@sufo dakujem, ja som sa uz nakontaktovala na viacerych financnych poradcov, ktori mi jednoznacne odporucili BSM a kedze nechcem brat velmi vysoky uver, mohlo by to vyjst.Su to ludia, ktori s tym pracuju, riesili uz podobne pripady, takze si myslim, ze sa tomu aj rozumeju.Kazda banka ma vlastne kriteria na posudzovanie, su banky, ktore posudzuju kazdeho klienta individualne, takze treba verit a zariskovat. 🙂

christina123456
29. jún 2014

@andreah25 Ja v banke robím, preto tieto informácie milá moja, nie preto, že by som mala zlé skúsenosti, práve naopak. S manželom máme hypo a vybavili sme ju na prvý krát, nakoľko sme si dali pozor na všetky podmienky a nemuseli nám to zamietať na centrále a tohto chcem vyvarovať aj iných na čo si majú dávať pozor a čo majú spĺňať. :D Ja dávam rady a skúsenosti z praxe, vy možno vaše domienky, ktoré sú mylné. Iné je povzbudiť, ale iné je klamať. A pani pýtala radu a nie žiadosť o povzbudenie. Majte sa krásne. Dovidenia. AK budete mať aj vy nejakú otázku, rada Vám na ňu odpoviem. Nie podľa môjho názoru a domienok, ale podľa skutočného stavu a podmienok bánk. PA

christina123456
29. jún 2014

@sufo vy ste možno pracovali v banke, no ja pracujem :D a už vôbec minulý čas, že ste pracovali, nejdem riešiť. Láskavo ma tu neosočujte. Vy si vyjadrite svoje rady a nekritizujte ostatné. Nepresadzujte za každú cenu svoj názor, ktorý je podstatný ROVNAKO ako príspevky iných. Tak ma vo fóre už nespomínajte. Ďakujem. Peknú nedeľu.

sufo
29. jún 2014

@christina123456 nutne potrebujes odbornu pomoc..

sufo
29. jún 2014

@tiwyna mozem ti len napisat, ze kazda banka je specificka, kazda urcite podmienky, VOPky atd. Nedaj sa odradit. Niektore banky maju tzv.skrateny uverovy reg. Atd.je kopec moznosti..drzim palce. A rypalky si nevsimaj. Tie zvacsa byvaju "najmudrejsie" 😀 😉

andreah25
29. jún 2014

@christina123456 ále aké prekpavenie - tak pracovník banky 😀 . A napr. tá zákonná podmienka 5 rokov vedenia záznamu úverového registra Vám asi ušla? Alebo ako bežní bankoví pracovníci nemusíte ovládať zákony? Vlastne nemusíte, tie nás na školeniach neučia - schválne používam ,,nás" - pretože som z banky a tak ako Vy, tak i ja viem svoje veci z praxe a poviem to takto - ak by sa pri posudzovaní úveru/hypotéky bralo do úvahy to, či má klient paušál, lízing, počet všetkých členov domácnosti (vrátane rodičov, svokrovcov, súrodencov a neviem koho ešte) a ručiteľské záväzky a neviem čo ešte - tak by úver či hypotéku nedostal v SR nikto, iba pár vyvolených.
Takže neviem v akej banke robíte, ale ako som povedala, musíte mať veľmi zlé skúsenosti s úvermi a to sa i potvrdilo, pretože asi vo Vašej banke zamietajú všetko....
Peknú nedeľu 😀