Hypotéka pre mladých

rasken10
9. jún 2024

Moja situácia je nasledovná. Chcem si kúpiť nehnuteľnosť.
Ak požiadam o hypotéku pre mladých tak sa posudzuje môj príjem za rok 2023. A tým pádom nespĺňam podmienky pre poberanie daňového bonusu, lebo môj príjem bol vyšší ako udavaný strop. Ale na 99% ho budem spĺňať za rok 2024. Ale tým pádom o hypotéku musím žiadať v roku 2025 a to už bude neskoro. Ako by ste to riešili?

butterflyeffect
9. jún 2024

@rasken10 vzala by som hypoteku aj bez uplatnenia bonusu🤷🏻‍♀️ ano, mozes danovym bonusom ziskat par stoviek za rok, ale otazne je ze ci sa ti to oplati cakat na dalsi rok, ked pojdu ceny zas hore…

rasken10
autor
9. jún 2024

@butterflyeffect Práveže to nieje pár stoviek... 1200€ ročne 5 rokov nieje suma ktorú môžeš ignorovať.

rasken10
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaroslav81
9. jún 2024

@butterflyeffect kde je tá istota, že pôjdu zas hore ? A čo ak by šli dolu ? Vysoké sadzby budú ešte pár rokov.
Ale samozrejme ak niekto potrebuje hneď bývať, nebude čakať rok, aby potom získal 1200€ ročne po dobu 5 rokov.

petamich
9. jún 2024

tak zbytocne polemizovat mas dve moznosti 🙂 pockat alebo nie, evidentne inklinujes k pockat

rasken10
autor
9. jún 2024

Mám kde bývať,ale chcem sa neskôr posunúť a postaviť dom. Zajtra zájdem do banky a spýtam sa tam.

lenkakravcova
9. jún 2024

@rasken10 teraz sa hypo neoplatí. Radšej investovať a nájom momentálne.

astronaut321
9. jún 2024

@rasken10 ECB začala znižovať ú.s. Rozumné riešenie je jednoznačne počkať. Ceny nehnuteľností su priamo úmerné výškam úrokových sadzieb. Pretože ponuka úverov ovplyvňuje dopyt po nehnuteľnostiach. Treba si pozrieť prognózou vývoja úrokových sadzieb priamo v komerčných bankách a podľa toho si určiť v celku presný termín kedy to bude najlepšie čerpať. Možno zistíš, že treba počkať 2 roky. Po Covide sa to zase vracia do normálu. Treba aj čítať články, čo sa deje v rámci EU.

rasken10
autor
9. jún 2024

Ďakujem za rady. Je to pozemok ktorí je jedinečný pre mňa,ďalší taký už nebude čakal som naňho skoro 10 rokov.. Mám prehľad o úrokoch ale možnosť mám teraz. Ale chcem si pomôcť s bonusom a zatiaľ neviem ako to spraviť.

astronaut321
9. jún 2024

Tak vytiahni iba na pozemok a potom navýšiš.

rasken10
autor
9. jún 2024

@astronaut321 Veď to chcem na pozemok, stojí 80 tisíc.

astronaut321
9. jún 2024

Tak kúpou pozemku nikdy nestratíš. Na 80-tisícoch, ani ten úrok nie je taký výrazný ako pri 300k za dom.

butterflyeffect
9. jún 2024

@rasken10 tak na kupu pozemku sa ti danovy bonus nevztahuje ani…

butterflyeffect
9. jún 2024
rasken10
autor
9. jún 2024

@butterflyeffect Je tam ešte malý domček ktorí chátra ale je tam. A druhý príspevok nemáš aktuálny.

butterflyeffect
9. jún 2024

@rasken10 ano teraz nie je obmedzena vyska ale stale plati byt alebo dom, ak je tam dom tak ok, je mozne vyuzit bonus v zavislosti od stavu (ked pises ze chatra) ci ho bude banka akceptuje do zbezpecenia, ci to bude posudzovat dom alebo iba ako pozemok. Kazdopadne zo sumy 80000 sa na vratku 1200 na urok dostanes len ak by si si dal riadne kratku dobu splacania… kazdopadne aj keby tam ten bonus bol tak aj tak zvaz ci je to pre teba natolko lukrativne aby sa to vyplatilo… chapane ze napriklad ze ak by si nedostal bonus ak by bol aj v plnej vyske 1200x5 rokov co mas 6000 ber to akoby si mal o tolko drahsi ten pozemok-za mna stale dobra cena… 🤷🏻‍♀️ rozhodnutie je na tebe stale