Hypotéka počas rozvodu

happymama_happykid
20. jan 2021

Prosím vás, riešili ste niektorá takú vec ze počas čakania na rozvod novú hypotéku pre seba?
Chcem si zobrať hypotéku na seba, aj keď s mužom mame jednu na byt momentálne.
Je to možné zobrať čisto na seba, keď budem mať ručiteľa normálne..? Mate skúsenosť? Ďakujem pekne

ivkazba
20. jan 2021

Kým ste manželia a nemáte rozdelené/zúžené BSM, musí manžel vstúpiť do hypotekárneho úveru.

aduskatt
20. jan 2021

@happymama_happykid môžeš, ale musíš mať notársky overené zúženie BSM. Ovšem na polovicu sumy splátok, ktoré budeš splácať na tú hypotéku ešte počas trvania manželstva bude mať zo zákona manžel nárok. (Ak o tom vie a bude to žiadať, pravdepodobne uspeje)

joannita
20. jan 2021

@happymama_happykid podla mna jedine odelit BSM sudnou cestou. V case rozvodu je to bezna prax, len musis zaziadat sud a budete mat normalne pojednavanie.
Vola sa to Žaloba na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov za trvania manželstva

joannita
20. jan 2021

@aduskatt preco by mal mat manzel narok na polovicu splatok?

ivkazba
20. jan 2021

@joannita pretože pokiaľ úver nebude splácať peniazmi, ktoré jej niekto daroval, alebo ktoré nadobudla pred manželstvom, tak to bude splácať spoločnými peniazmi.

joannita
20. jan 2021

@ivkazba ked ale ked si daju oddelit bsm ako pisem hore, tak uver bude splacat len zo svojich penazi, zo svojho platu. Treba si oddelit bsm celkom, nielen zuzit.

ivkazba
20. jan 2021

@joannita predstav si, že ja toto ovládam. Ak by aj ty, tak vieš, že na rozdelenie BSM je potrebný súd a ten na to potrebuje silný dôvod. Zväčša rozdelenie BSM súd schváli iba v prípadoch že jeden s manželov podniká (aby neručil rodinným majetkom za podnikanie) alebo ak jeden s manželov dokázateľné ohrozuje rodinu (napri. diagnostikovaný gambler, feťák, apod).

joannita
20. jan 2021

@ivkazba predstav si, ze to ovladam aj ja. Kedze mam s manzelom oddelene bsm. A hore pisem, ze je potrebny na to sud a aj pojednavanie, treba precitat co som pisala.
V case rozvodu, ked je uz na sude navrh na rozvod, sa bsm oddeluje bezne, ano treba na to dovod a preto je potrebne spisat riadnu zalobu a preukazat dovody, ale to by si mala vediet ked to tak ovladas.

aduskatt
20. jan 2021

@joannita lebo sú stále manželia

joannita
20. jan 2021

@aduskatt aj ked su manzelia, ale maju oddelene bsm, tak kazdy ma svoj vlastny prijem a svoje vlastne dlhy.

aduskatt
20. jan 2021

@joannita píšem ale o zúžení. Samozrejme, ak sa oddelí úplne, tak nárok mať nebude

aduskatt
20. jan 2021

@joannita oddelené a zúžené je rozdiel....autorka sa pýtala čisto na možnosť zobrať hypotéku sama na seba, nie na komplet oddelenie majetku

joannita
20. jan 2021

@aduskatt ano viem ze je to rozdiel, ale prave preto pisem, ze v jej pripade by pomohlo rozdelenie bsm.

aduskatt
20. jan 2021

@joannita iste, ja som len napísala, že ak by išlo o zúženie, tak manžel má nárok na polovicu splátok. Zasa nevieme, či sa rozchádzajú v zlom, v dobrom, či je im vhodná tá alebo tá varianta🙂

joannita
20. jan 2021

@aduskatt jasne, ved dali sme jej navrhy a nech si vyberie 😉 nepozname ich konkretny pripad...