Hypotéka - PN a materská

7. aug 2021

Ahoj baby. Taky vykrik do tmy. Vcera som ostala v "depkach",ked som zistila situaciu na realitnom trhu. S partnerom(od oktobra snad manzelom) hladame vlastne byvanie. Byvame v hlavnom meste, obaja 29r, dobre VS, stabilne prace. Cisty spolocny prijem 4500e. ALE! Chceli by sme 3i byt v nejakej prijemnej lokalite s dobrou dostupnostou do mesta. Tie ceny za taketo nehnutelnosti su od 300tisic eur. Nas strop za byt je 370tis. Hypo by nam sice dali az do 450tisic. Ale mesacna splatka 1200-1500eur je nemyslitelna. Co ak sa nam nieco stane,zostaneme na PN,materska? Dalsia vec, nasetrene mame cca 45tis.eur. To bohuzial nepokryje tych 20%,kedze hypo dostaneme 80%. Nejake rady? PS:Pisem anonymne,mam tu dlho ucet. Dakujem.

zuvelyn
7. aug 2021

Tak máte reálny strop 375tisic tak ja neviem že akú splátku ste čakali ? 300eur?🙄🤦🏼‍♀️ Pri príjme 4500eur dokopy, uskromniť sa, tri roky odkladať 3 tisícky a máte 100 tisíc. Ja sa skôr čuduje ze ak máte dlhodobo taky príjem že nemáte našetrené viac no. Mimochodom predpokladaná že máte kvalitnu životnú poistku,takze okrem materskej (na ktorú predpokladám aj tak budete mať rezervu) potom nemusíš riešiť "co ak niečo"...

veronice
7. aug 2021

Nuz, mas dve moznosti (teda podla mna). Zmenit trochu lokalitu aby ste trochu usetrili alebo si na dofinancovanie od niekoho pozicat alebo zobrat spotrebny uver. Tie ceny tu v BA su naozaj sialene. O ktorych lokalitach rozmyslate?

autor
7. aug 2021

@zuvelyn Priatel je 3 roky po skole a ja 2 roky. Takze viac sme nasetrit fakt nemohli.

marysa21
7. aug 2021

Byt by som kúpila v inom meste a lacnejší (možno aj 2 byty ) prenajala by som ho a z prenájmu by som si v Ba platila prenájom a mohla by som bývanie meniť ,kedy sa mi bude chcieť a aj by som mala svoje bývanie aj by som bývala .

zuvelyn
7. aug 2021

No tak potom šetrite dalej ked nechcete splácať 1200eur (btw by sme mali necelých 300 pred 5 rokmi ked boli uroky raz také vysoké a splátka bola necelých 900 cize neviem co za výpočet si našla). Pri takom príjme fakt nevdim problém sa na tie dva tri roky maximálne obmedziť a nasestrit na 30-50% takej nehnuteľnosti. Alebo si hľadať niečo lacnejsie, mne osobne to príde clekom nezmysel dávať 400tisisc za byt (hoc aj v hlavnom meste)

michaela0309
7. aug 2021

mne sa tiez zda ze pri takom prijme mate velmi malo nasetrene, aj ked setrite on 3 roky a ty 2 roky, ste sami bez zavazkov...bolo treba premyslat skor na zadne vratka... ked zacala korona ceny vybehli aj ked hovorili opacne prognozy zial nie je to tak.....

autor
7. aug 2021

@michaela0309 Takyto prijem nemame od zaciatku. Postupne nam ho navysovali...

michaela0309
7. aug 2021

ved ano ale tak za 2-3r, navysovanie predpokladam ze je raz za rok a nenavysia ti asi o tisicku....tak ci tak ste dvaja, ja ked porovnam vydavky mojej rodiny kde uz su deti cize vydavky uplne ine a vacsie, prijem uplne inde dole a este aj usetrim.....je to o prioritach...lebo naozaj ked pojdes na matersku a prijem bude nizsi....treba hladat teda iny byt za mensiu cenu...mozno inu lokalitu....

surama
7. aug 2021

Podla mna mate krasne nasetrene. Co by dali ludia na vychode za take platy a za tolko nasetrene 3 roky po skole. Tu je to nerealne. Inak masaker ceny bytov...a to v KE za posledny rok stupli o 20%...

A k veci. Zrataj si vsetky vase vydavky + kolko by asi vysla hypo a posud ci by to tvoj manzel dokazal sam potiahnut pocas napr. tvojej materskej. Ak ano, chod do toho, ak nie, tak potom budes musiet hladat inu lokalitu. My sme boli v podobbnej situaci, len teda ovela mensie platy, ale aj ovela mensia hypo. Ale tiez sme to riesili ci to pocas materskej utiahneme. Ked sme kupovali byt, tak na vynimku davali este 90%. Skus sa teraz popytat. Ak mate dobru bonitu, mozno dostanete aj vy vynimku a daju vam 90 %.

vahcaac
7. aug 2021

Nechápem, prečo tu niekto vôbec rieši koľko máš našetrené, to je vaša vec a nie je to málo, každý má iný štandard a je to úplne v poriadku. No pokiaľ nemáte tých 20 %, tak tam moc možností nie je. Jedine ak by ste chceli ísť do spotrebného, ale to nie je asi úplne najšťastnejšie. Poradca v banke vám nedal iné možnosti ? Budem ti držať palce🙂

stanulienkat
7. aug 2021

Tak zmeňte lokalitu, je tu kopec lokalít, kde sú nižšie ceny bytov a spoločný čistý príjem máte super mega. To sa mnohým bratislavčanom ani z rýchlika nemôže snívať o tom.

hviera81
7. aug 2021

po 11 rokoch prace som nemala nasetrene 45 tisic....
ak nemate po com srdce tuzi, treba zlavit z narokov. kompromisy. kazdy to tak robi.... tak si pozrite alternativnu lokalitu, zas 370 tisic je dost vysoky limit aj v ba. da sa kupit aj lacnejsie.

sonnenshein
7. aug 2021

Mam 3i v Ruzinove, aktualna hodnota cca 180tisic. Odporucam skusit sa obzriet po byte do 200tisic, 40tisic je 20%, 5tisic Vam ostane na vybavenie, a budete postupne dokupovat, pripadne prerabat. Urcite by som necakala, lebo lepsie to nebude, radsej kupte hned, aj ked s kompromismi, a neskor predate a kupite nieco naozaj podla svojich predstav.
Z mojich skusenosti - ine potreby ma rodina s malymi detmi, ine s teenagermi.
160tisicova hypo bude mat splatku do 500e pri 30r, takze mozete splacat rychlejsie kym budete pracovat, a zaroven byt aj pocas materskej uplne v pohode.

ivkazba
7. aug 2021

Ak sa ti zdá hypotéka na vyše 300 tisícový byť drahá, tak nekupujte novostavbu v slušnej lokalite. Pozeraj sa po starších bytoch. Alebo pozrite novostavbu okolo 300 a nie 400. Okrem toho pri hypotéke 300 000 budete mať splátku pár desiatok eur pod 1000, tak prečo píšeš o 1500. Ak máte príjem 4500 eur, tak pri splátke 1000 môžete každý mesiac ďalšiu tisícku odkladať. Navyše ak máte prácu s takýmto príjmom, tak je vysoko pravdepodobné, že v prípade straty zamestnania si skôr či neskôr nájdete tiež dobre platenú prácu.

autor
7. aug 2021

Dakujem za odpovede. Nechcela som tu riesit kolko mame nasetrene,ale skor celkovu situaciu. Tj zostat v podnajme a este setrit alebo riesit lacnejsi byt. Okrem toho 45tis mame vyslovene na byvanie,mame dalsich par tisic vo fondoch a akciach,dalsie peniaze v sekcii cestovanie, rozne sporenia atd. Myslim si,ze setrit vieme,jedine kde nesetrime je jedlo. Ale o tom vieme a obmedzovat v tomto smere sa nechceme.

mogaa
7. aug 2021

nuž bez uskromnenia to nepôjde....neviem akú radu čakáš, jednoducho ak ide žena na materskú a následne rodičovskú a rodina platí hypotéku, tak bez uskromnenia to nejde...okrem výpadku jedného príjmu sa môže ľahko stať že o príjem príde aj partner, či ty sa už po rodičovskej do danej práce nevrátiš.....

mogaa
7. aug 2021

ale možností máš viac - lacnejší byt, či už menší alebo ho kúpiť mimo BA a dochádzať, či dočasne kúpiť byt/dom v nejakej dedine s možnosťou neskôr bývanie vymeniť, natiahnuť hypotéku na dlhšie obdobie.....je fajn že peniaze máte odložené aj v iných "sekciách" napr.dovolenky, lebo tie v prípade potreby môžete presunúť na splácanie hypotéky....

sasa1310
7. aug 2021

čo riešiš vlastne? Ti je ľúto vycalovať za splátku 1500 eur alebo čo vlastne. veď pri príjme 4500 eur ti ešte stále ostane 3000 eur. Lebo stále nerozumiem celej tejto diskusii.

lucka_ke
7. aug 2021

tretina príjmu na splátku hypo sa ešte dá zvládnuť, len si to riadne poistite

stanzi
7. aug 2021

Autorka, nechcem ťa uraziť, ale tiež veľmi nerozumiem tejto diskusii 🙂Pri čistom prijme 4500 nevidím problém v splátke hypo 1500 eur. To, či si môžete dovoliť takúto hypo dlhodobo, už musíte vedieť vy sami (či sú vaše práce stabilné, aký je dopyt po vašich profesiách - tj či by ste si vedeli nájsť prácu s obdobnými platmi v prípade straty zamestnania, tiež kedy plánujete dieťa a ako dlho chceš byť na MD/RD atď...).
Rovnako vy musíte vedieť, či máte ako vykryť tých 20 percent vlastných prostriedkov - či vám má kto z rodiny pomôcť, alebo ste ochotní ísť do spotrebáku atď...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
solange7
7. aug 2021

Slušný 3 izbový byt v Ružinove kúpiš aj za 200-270K a to nehovorím o žiadnych krcálkoch v pôvodnom stave. Drahšie sú skôr rychlopečené novostavby, ktoré sú ukrátené o m2. Dá sa kúpiť trojizbák, ktorý má 50m2 v novostavbe za 300K. Ale to nepovažujem za rozumné.

ibajaanikiny
7. aug 2021

Tak toto je mega riziko! Ja som nastupila teraz na matersku a “hryziem” si nechty,aby partner neostal PN alebo nieco,aby sme utiahli hypo,poplatky,auta atd…a to nemam hypo taku,aku chcete vziat Vy…ked vidim tu sumu,normalne az nechapem,ze ozaj sa stale najdu ludia,co kupia byt za 350tisic…dnes mate super pracu,zajtra ju uz mat nemusite…mojim kamosom ochorela dcerka tak,ze na 6 rokov vypadol zenin prijem a to teda padali na pusu…si myslim,ze netreba pozerat len na to,ze dnes na to mame,ale zratat vsetky rizika a pozerat do buducna…

mogaa
7. aug 2021

@ibajaanikiny presne to je problém dnešných "mladých".....chcem žiž na úrovni a to hned a nepozerajú do budúcnosti...taká hypo je na cca 30rokov - treba si naozaj zvážiť že čo keď dočasne vypadne príjem či žena RD alebo muž príde o prácu a druhú bude mať problém zohnať....splátka 1500eur - čisté šialenstvo bez fin.rezervy....

autor
7. aug 2021

@veronice lokalitou by vyhovoval Ruzinov

malva123
7. aug 2021

A co este mste,ake peniaze ake dary...chces sa tu pochvalit? Osobne mi je fuk kolko mas,zarabas..a co chces kupit...

autor
7. aug 2021

@vahcaac zatial sme osobne s nikym nehovorili...vsetko len cez online "kalkulacky"

autor
7. aug 2021

@malva123 ano chcem sa pochvalit a preto idem na forum a pisem prispevok,ako nemam na byt...logika N.1

euie
7. aug 2021

Ahoj, keby bolo uplne najhorsie, vzdy vies predat..
rady ze este xyz rokov odkladat by boli rozumne, ak by boli ceny nehnutelnosti pevne a nerastli. Ale za tych xyz rokov to aj pri super odkladani moze dopadnut tak, ze bude chybat este viac.
Prijem mate nadstandardny, aj odlozeny slusny balik... tiez som z Ba, s manzelom sme zacinali kupou 2i, bol to kompromis ale pekne za tie roky kopiroval narast cien na trhu, bolo dobre ze sme necakali na idealny byt. Btw, ak ste ITckari, corona priniesla novy celosvetovy hiring. Napr manzel teraz prechadza kolami US spolocnosti, ktora ma "tabulkovy" plat na danu IT poziciu, bez ohladu na lokaciu. - je to este moznost ako navysit rodinny rozpocet.

autor
7. aug 2021

@euie Dakujem za odpoved. IT oblast sa okolo nas ani nemihla. Sme v uplne inej sfere.