Hypotéka - navýšenie

9. máj 2023

Ahojte, teraz som len brala hypotéku, ale je možné ju v pohode navýšiť v prípade, že mi zvýšia v práci plat však? Teda tak si to predstavujem, že by to nemal byť problém.

autor
9. máj 2023

A percenta by zostali počas obdobia fixácie rovnaké alebo by sa menili?

petamich
9. máj 2023

nie 🙂 navysenie hypoteky nie je mozne (okrem vynimocnych pripadov, kedy ta oslovi banka vramci nejakej kampane napr. pri ukonceni fixacie a pod.), jediny sposob je interny refinanc (ak chces zostat v tej istej banke) a teda vezmes si hypoteku novu, vyssiu a z jej casti splatis tu povodnu

alebo ku koncu fixacie refinancujes hypoteku do inej banky a tam opat vezmes vyssiu sumu a povodnu hypoteku splatis (mozes to samozrejme urobit kedykolvek ale su tam rozne poplatky, ku dnu fixacie sa to oplati najviac)

autor
9. máj 2023

@petamich aha to som nevedela. Ďakujem 🙂

sasa1310
9. máj 2023

Môžeš navýšiť, ak nemáš hypotéku viac ako 80% z hodnoty nehnuteľnosti a ak máš na navýšenie príjem. Môžeš hocikedy, platíš pokutu keď navysujes mimo fixácie a samozrejme úrok ti dajú aktuálny. Samozrejme bavíme sa o výške hypotéky nižšej ako 80% z hodnoty nehnuteľnosti. Napr. kúpila si byt za 200 000€ a hypo máš 100 000€, tak áno, ešte to navýšenie vyjde, ak to vyjde aj príjem