Hypotéka na dom

kiki149
3. apr 2022

Ahojte môže priateľ zobrať hypotéku na dom, ktorý budem ja dediť bez toho aby bol dom na neho predpísaný? Hypotéku potrebujeme na rekonštrukciu.

sisa_s
3. apr 2022

To ktory clovek si zoberie hypo na nieco, co nikdy vlastnit nebude? 🙈

kitycat
3. apr 2022

Kym si to nezdedila nic do toho neinvestuj. Ked to zdedis potom si to zafinancuj ty. Tvoj priatel aj ty ste dost velke naivky 💁‍♀️

adalmba
3. apr 2022

@kiki149 jasné že nie. Nik mu nedá hypotéku na niečo, čo nevlastní. Veď keď to nebude splácať, nebudú mu mať čo zobrať. Možno jedine ak bude ručiť inou, svojou nehnuteľnosťou.

zalka
3. apr 2022

@kiki149 a ked priateľ prestane splácať hypotéku, tak ty o dom prídeš, lebo bude zaťažený priateľovou hypotékou. To ste dáko zle vymysleli.
Predaj mu polovičku alebo štvrtinu domu, a z toho čo ti vyplatí tak zrekonštrujete dom.

petamich
3. apr 2022

@adalmba samozrejme, ze mozne to je 🤷‍♀️ bezne sa to robi, ze ludia zakladaju napr. dom/byt rodicov atd. majitel nehnutelnosti musi suhlasit so zapisanim zalozneho prava na nehnutelnost a vec vybavena, banke je jedno, kde bude tarcha ak nehnutelnost pokryva vysku hypoteky a ano budu mu "mat co zobrat" tu jej nehnutelnost predsa, kedze ona bude suhlasit s tarchou v prospech banky, to ze nie je na LV alebo vlastnik je irelevantne

adalmba
3. apr 2022

@petamich áno veď som napísala ak bude ručiť svojou nehnuteľnosťou. Autor iných ľudí nespomína.

petamich
3. apr 2022

@adalmba nebude rucit svojou nehnutelnostou, bude rucit jej nehnutelnostou - ty mozes zalozit koho nehnutelnost chces ak s tym vlastnik suhlasi (maminu, sesternicinu, susedinu)

zmrzlinka2021
3. apr 2022

@kiki149 Moze ale ked prestane splacat, ty alebo tvoji rodicia pridete o dom.

adalmba
3. apr 2022

@petamich no lenže, ona ten dom ešte nezdedila, veď to je jedno, v banke im poradia 🙂

mirka2405
3. apr 2022

@adalmba …je mozne rucit nehnutelnostou, ktora nie he vo vlastnictve ziadatela, ak vlastnik podpise zaloznu zmluvu😉

jaga18
3. apr 2022

Môže založiť cudziu nehnuteľnosť, potrebuje súhlas vlastníka. Ale keď tu hypo prestane po x rokoch splácať a už nebudete náhodou spolu, hádaj, kto na to doplatí...

petamich
3. apr 2022

@jaga18 cele zle tento napad z kazdej strany 🙈 ist rekonstruovat nieco co som este nezdedila alebo zalozit nehnutelnost v prospech cudzej osoby (aj ked aktualne je to partner) alebo poziadat o uver a investovat peniaze do niecoho co nikdy nebude moje 🤷‍♀️ nechapem

jakubvojcik
3. apr 2022

@kiki149 áno vie. Odporúčam ísť do hypotéky spolu aj keď vy by ste nemali príjem/dostatočný príjem - predpokladám že preto by hypo bral on. V tom prípade by trebalo skontrolovať či vám hypotéka vychádza aj pri zmene maximálnej mesačnej splátky vplyvom pridania životného minima na vás. Takisto odporúčam si potom rozumne rozvoliť aj vlastníctvo na danej nehnuteľnosti. Nechcem vyvolávať negatívne myšlienky, ale ak vy založíte v prospech jeho hypotéky nehnuteľnosť a potom by ste sa náhodou rozišli a už by to nechcel splácať, nastal by celkom veľký problém.

sasa1310
3. apr 2022

@kiki149 môže zobrať hypotéku na dom ktorý nevlastní, pokiaľ majiteľ bude súhlasiť, že bude mať založený dom.

sasa1310
3. apr 2022

@adalmba si málo znalá

adalmba
3. apr 2022

@sasa1310 možno áno. Len neviem odkiaľ máte veštecké gule. Veď autorka nikde nespomína ručenie tou nehnuteľnosťou. Alebo niekoho kto je majiteľ a podpíše ručenie svoju nehnuteľnosťou. Ona sa pýta či mu dajú hypotéku, na niečo čo nie je jeho dokonca ani jej. Domýšľate veci ktoré v príspevku vôbec nie sú spomenuté.

petamich
3. apr 2022

@adalmba ved to tam jasne pise, ci jej priatel moze zobrat hypoteku na dom, ktory buda ona dedit - a odpoved je ano moze ak ten, kto aktualne vlastni danu nehnutelnost bude suhlasit so zaloznym pravom a ano jej priatel nemusi byt na liste vlastnictva k danej nehnutelnosti - ak by predsa bral hypoteku a rucil inou nehnutelnostou, tak by sa autorka nepytala ci moze zobrat hypoteku na dom co bude ona dedit, v tom pripade jej buduce dedicstvo by bolo v celom pribehu nepodstatne 🤷‍♀️

ty si v komentari uviedla, ze "nik mu neda hypoteku na to co nevlastni" a to nie je pravda - kazdy ti da hypoteku na to co nevlastnis ak s tym ten co ju vlastni suhlasi - cize zbytocne tu teraz fabulujeme ako to autorka myslela a nemyslela, to co si ty v komentari uviedla je v praxi inak a na to som reagovala ja aj dalsi komentujuci, to je cele