Hypotéka na bývanie

vera1605
10. máj 2024

Dobrý deň chcela by som vedieť pár info ako sa rieši hypotéka na bývanie. Napríklad Ja si sama nájdem byt ktorý chcem ten ohodnotia a dajú mi len nejaku čiastku a ostatné musím mať našporene? Napríklad našla som si byt za 60tisic. Koľko by som dostala hypo?
Nedalo by sa stým nejak vybabrat kebyže sa dohovorim a dohodnem s majitelmi bytu že by sa to ohodnotilo na vyššiu sumu aby som dostala viac? Plus musím rátať splátky hypo a ceny energií atď... Asi by to bolo najlepšie riešiť z nejakým finančným poradcom. Viete nebaví ma už chodiť s podnajmu do podnajmu som zamestnana na dobu neurčito 8r. A ak by vyšiel najom cca v takej sume ako by som si ja platila energie a podnajom tak by to bolo lepsie. Lenže ja vtychto veciach som tupelo 🤣 ďakujem za každú radu

vev82
10. máj 2024

@vera1605 cenu bytu si urcia majitelia ALE ohodnoti ti to znalec, ktory sa musi drzat isteho postupu. Odrbkat sa to neda. A keby sa banke nepozdaval posudok, poslu svojho znalca 😉. Mas hypo kalkulacky online aspon pre predstavu. Musis ratat s hypo + poistením hypo + poistenie nehnutelnosti + samozrejme energie. Banky vacsinou schvália 80% hodnoty nehnutelnosti, ostatne si musis dofinacovat sama. A idealne si teda najst toho financneho poradcu

melanta
10. máj 2024

Musíš mať 20% vlastných. Ak nemáš, môžeš si tých 20% zobrať spotrebný úver, ak na to máš príjem. Ak nie, žiadny znalec ti byt neohodnotí o 20% vyššie. Ak by aj, banka vie, koľko byty stoja, zníži hodnotu pre účely hypotéky. Ak by si kupovala byt za 60 000, vlastných musíš mať 12 000, úver dostaneš 48 000. Teda samozrejme, výška úveru potom závisí aj od tvojho príjmu a ostatných výdavkov.

butterflyeffect
10. máj 2024

@vera1605 80% hodnoty nehnutelnosti ti poskytne banka zbytok financujes z vlastnych zdrojov. Vybabrat s tym nevybabres lebo nejde len o hodnotu urcenu znalcom, banke predkladas aj kupno predajnu zmluvu overenu notarom a teda ak by bola ohodnotena nehnutelnost na vyssiu sumu ako je suma v kupno predajnej zmluve aj tak banka vezme do uvahy tu nizsiu sumu.
Ak nemas nasporene je este moznost ze sa k nehnutelnosti co kupujes zalozi aj ina nehnutelnost-napriklad co vlastnia rodicia, vtedy sa hodnoty zrataju a vychadza banka z tejto sumy, casom ked uz budes mat urcitu sumu splatenu mozes tu druhu nehutelnost vypustit.

stephania0987
10. máj 2024

Nájdi si finančného poradcu,
Byt sa dá kúpiť cez makléra aj cez súkromnú osobu,
Predajna cena bytu verzus cena nacenena znalcom- banka vychádza z nižšej sumy a z tej ti poskytnú 80 percent, ale ti platíš predajnu cenu, takže niekedy ti treba aj viac ako 20 percent mať zvlast

petamich
10. máj 2024

ako ti tu uz pisu 80% z hodnoty akceptovanej bankou ti banka prefinancuje

takze nadhodnotit znalecky posudok ti nijako nepomoze, banka si to sama prehodnocuje a ak sa im hodnota stanovena znalcom nepozdava, tak ju okresu alebo poslu ohodnotit nehnutelnost internym znalcom

a na zvysnych 20% bud uspory alebo spotrebny uver na dofinancovanie ak ti prijem staci

finanporad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
10. máj 2024

@finanporad okrem toho, že porušuješ pravidlá MK, čo samo o sebe pôsobí nedôveryhodne, ešte ani písať poriadne nevieš. Nech dotyčnej pomôže niekto, kto neporušuje pravidlá a vie jednoduchých pár slov napísať správne. Bude mať väčšiu istotu.

krtko042
10. máj 2024

@vev82 s poistenim hypoteky urcite ratat netreba. To nie je nutne.