Hypotéka a rozvod

12. jún 2024

Dobrý deň nemáte niekto skúsenosť s tým že sme si s manželom zobrali hypotéku na dom a ideme sa rozvádzať a dom predať dalo by sa rozdeliť čiastka z predaného domu na polovicu s tým že by som chcela viac o cca 10000 čo mi rodičia poziciali

melanta
12. jún 2024

Požičali? A vrátila si im to ako, kedy? Zo spoločných peňazí? Pretože ak by ti tie peniaze darovali, boli by celé tvoje a rozdeľoval by sa medzi teba a manželka zostatok. Ale ak ti ich požičali, podstatné je, z akých peňazí si ich vrátila. Či z tvojich alebo spoločných. Tvoje by boli ak si ich usporila pred manželstvom. Ak si ich vracala s výplaty počas manželstva, tak si ich vracala zo spoločných a teda aj mužových.

autor
12. jún 2024

@melanta ešte sme ich nevrátili preto sa pýtam či po predaji domu je možnosť sumy rozdeliť napr predame ho za 200000 ja dostanem 110000 a on 90000 alebo ja 100000 aj on

patka06
12. jún 2024

Hlavne počítaj s tým, že z predaného domu sa splatí hypotéka a deliť si budete zvyšok.

melanta
12. jún 2024

Ako prvé sa pri predaji vyplatí hypotéka. Zvyšok sa rozdelí podľa toho, ako sa dohodnete. Na to slúži dohoda o vyporiadaní BSM. Ak sa viete dohodnúť, že muž si je vedomý toho, že tých 10 000 vám požičali tvoji rodičia, tak sa tak dohodnete, že tebe pôjde o 10 000 viac zo zostatkovej sumy. Ak sa viete dohodnúť, tak sa dohodnete tak, ako chcete vy dvaja. Ak sa nedohodnete a muž bude chcieť vyplatiť polovicu, tak budete musieť riešiť vyporiadanie súdnou cestou, tam súdu doložíš doklady preukazujúce pôžičku od tvojich rodičov.

purple_wolf
12. jún 2024

tak ako pise vyssie melanta s tym ze nejak si nemyslim ze mate na to papier a aj keby odmietol tak vyfasujete len polovicu od neho kedze ste boli manzelia a polovica ide za teba a polovica za neho... rozhodne sa s nim skus na tom dohodnut

princezna_bosorka
13. jún 2024

nepytaj si radu od laikov na mk, oslov advokata