Hypotéka a práca na polovičný úväzok

kiki149
2. feb 2022

Ahojte,

Chcem sa spýtať či vám niekomu schválili hypo aj keď pracujete na polovičný úväzok. Poprípade či by ste mi vedeli poradiť či je to možné a koľko by mi vedeli schváliť, keď mám príjem cca 500 v čistom. Ide o manažérsku pozíciu. Na polovičný úväzok pracujem pretože si ešte dokončujem inžinierske štúdium.

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivkazba
2. feb 2022

500 eur sama bez detí a bez iných záväzkov a úverov, ak počítam, že 20% z nehnuteľnosti máš vlastné zdroje, tak hypo teoreticky vieš dostať do výšky cca 48 000.

petrad15
2. feb 2022

Myslím, si, že to nebude také jednoduché, no ak potrebuješ, tak si nájdi nejakého finančného poradcu, ten ak má dobré vzťahy s bankami, by možno vedel niečo dobrého vymyslieť a vyjednať

kiki149
autor
2. feb 2022

@cocolino234 deti nemám a som bez dlhov okolo tých 40 000 by mi stačilo zvyšok mám našetrené... Len ide o to či by teda bola šanca tú hypo dostať... Každopádne vám ďakujem za rady ❤️

jakubvojcik
2. feb 2022

@kiki149
@ivkazba no mne akurát vyšlo že limit by bol 40.000€ nie viac. Rátal som aj DTSI podmienku a vyšlo to veľmi natesno. DTI je v poriadku. Jedine je nutné zobrať hypotéku na tých 30 rokov, čiže ak ste starší klient pre banku (nad 40), treba si preveriť ktorá banka vám dá hypotéku na 30 rokov.

kiki149
autor
2. feb 2022

@jakubvojcik mam 24 a ak sa smiem spýtať čo je DTSI?

jakubvojcik
2. feb 2022

@kiki149 DTSI (debt to service income) slúži na výpočet maximálnej mesačnej splátky, ktorú môže klient na úveroch mať. DTI (debt to income) slúži na výpočet maximálneho úverového zaťaženia - to skôr budete poznať.

Štandardné DTI sa vypočítava ako 8-násobok čistého ročného príjmu - vo vašom prípade 8x12x500=48.000€.

Štandardné DTSI sa vypočítava tak, že z mesačného príjmu sa odrátajú životné minimá, vo vašom prípade iba vaše (500€ - 220€ približne = 280€. Z toho sa potom odpočíta finančná rezerva 40%, čiže 280€ - 40% = 168€/mes. Z toho sa odrátajú aktuálne úverové splátky, ak nemáte žiadne úvery, povolené prečerpania, kreditné karty atď tak toto je splátka, ktorú môžete mať na novom úvere. Splátka pri úvere 40.000€ na 30 rokov pri úroku 1% by bola 128€ aj niečo, čiže to by vám vyšlo, ale banky k tomu úroku rátajú aj stres-test 2% (rátajú úrok 2% vyšší, čím zisťujú či klient bude mať na to hypotéku splácať aj keď sa časom zvýšia úrokové sadzby. Po zarátaní stres-testu vám vychádza splátka pri 40.000€ úvere 168€, čo je akurát váš limit. Čiže viac vás ani nepustí zobrať.

selena_luna
2. feb 2022

@kiki149 moja skusenost je ist rovno do banky a riesit to tam. U mna prva hypo s poradcom, refinanc uz banke. su zbytocny clanok, casove zdrzanie. Nieco slubia ale ake da podmienky banka vie len ona 🙂 A zbytocnym clankom a casovym zdrzanim sme pre teba aj my tu na koni. 🙂

kiki149
autor
3. feb 2022

@jakubvojcik ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie ... Ešte mám príjem z osobnej asistencie to vychádza cca 400€ mesačne, ale neviem či sa teda počíta aj s takýmto príjmom... Asistenciu však nemám vyplácanú na účet ale priamo na ruku... V sociálnej poisťovni by to však mali viesť ak to cez nich banka skontroluje

jakubvojcik
3. feb 2022

@kiki149 áno rozumiem, osobná asistencia sa avšak ako príjem neakceptuje