Hypotéka a kúpa bytu pred svadbou

30kvietok30
16. aug 2021

Dobrý deň,
prosím Vás o radu ohľadom hypotéky s priateľom. Rozhodli sme sa vziať si spoločnú hypotéku a kúpiť si byt bez toho, aby sme boli manželia. Obaja chceme byt spoluvlastníci bytu. Mám na Vás pár otázok:
1. Jeden musí byt žiadateľ hypotéky a druhý spoludlžník? Ak áno, tak aké výhody q nevýhody sú v tom?
2. Ako sa byt a hypotéka vysporiada v prípade rozchodu?
3. Ak by som ostala tehotná a hypotéku by splácal priateľ, malo by to vplyv na prípadne rozdelenie bytu a hypotéky?
Ak by mi vedel niekto poradiť, tak budem veľmi vďačná

predavamknihy
16. aug 2021

Na to vsetko ti odpovedia v banke, ked hypo budete riesit 🙂

aduskatt
16. aug 2021

Ak chcete brať hypotéku spolu, tak budete spoludlžníci - rovnocenní - neviem teraz, čo myslíš výhodami - či má prvý dlžník výhody, alebo či sú výhody, keby si bral úver iba jeden z Vás. 2. V prípade rozchodu je možností viac - predať byt, vyplatiť hypo a ostatok peňazí si rozdeliť, alebo hypo bude plácať jeden z vás a druhého vyplatí tak, ako sa dohodnete, aby ste boli obaja spokojní. 3 Myslíš to tak, že budeš tehotná a rozídete sa a budete si deliť byt? Kľudne možeš napísať aj správu, ak chceš konkrétne info a nechceš ich tu zverejňovať

chadkroeger
16. aug 2021

1) výhody žiadne. Ak jeden prestane splácať, nastupuje druhý.
2) byt nebude v BZM, byt predáte, rozdelíte si peniaze v pomere po dohode
3) myslím, že nie.

sonicka96
16. aug 2021

My to tak máme s manželom 🙂 hypo a byt sme brali ešte pred manželstvom,no mali sme už v tedy jedno dieťa.
1. Áno jeden je žiadateľ a druhý spoludlžník. Ten čo je hlavný žiadateľ platí mesačne splátky inak žiadne výhody nevýhody 🙂
A 2,3. Ešte neviem keďže sme sa nerozviedli :D

emilius03
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
30kvietok30
autor
16. aug 2021

@aduskatt ďakujem pekne. Tu 3 otázku som myslela tak, ze ak by som bola na materskej, tak hypo by splacal priateľ. No ak by sa niekedy v budúcnosti nedajboh niečo udialo a museli by sme sa medzi sebou vysporiadať, tak ci by som nebola v nevýhode tým, ze za tie roky na MD by som nesplacala peniaze. Ci by väčší nárok na vlastníctvo nemal partner pri rozdeľovaní

30kvietok30
autor
16. aug 2021

Ďakujem vám za rady a názory 😊

aduskatt
16. aug 2021

@30kvietok30 byt budete mať na polovicu podľa LV, takže budeš mať nárok na polovicu bytu.

30kvietok30
autor
16. aug 2021

@aduskatt ďakujem. A ešte jedna otázka. Aké sú výhody a nevýhody medzi podielovym a bezpodielovym spoluvlastníctvom?

aduskatt
16. aug 2021

@30kvietok30 myslíš z hľadiska hypotéky, predpokladám.......

30kvietok30
autor
16. aug 2021

@aduskatt ano, aj z hľadiska vlastníctva nehnuteľnosti

aduskatt
16. aug 2021

@30kvietok30 no, tak najskôr musíte byť manželmi, aby ste mohli zužovať BSM - bezpodielové spoluvlastníctvo manželov....

draik
16. aug 2021

@30kvietok30
1. V podstate žiadne, obaja ste zaviazaní spoločne a nerozdielne, teda od každého z Vás môže banka požadovať celé plnenie
2. Podľa dohody (bez dohody rozhodnutím súdu), samotný rozchod však nemení nič na Vašich vlastníckych právach či povinností ako dlžníkov
3. Ak medzi Vami nebude žiadna dohoda, tak medzi sebou sa vyporiadate tak, aby na každého pripadla polovica splátky. Teda ak niektorý z vás uhrádza z vlastných prostriedkov celú splátku, má právo vyžadovať od druhého polovicu splátky

kitycat
16. aug 2021

Nirlen v banke, ale aj priatela by sinsa mala pytat na tieto veci. Ci preco mas pochybnosti a riesis rozchod?

30kvietok30
autor
16. aug 2021

@draik ďakujem

30kvietok30
autor
16. aug 2021

@aduskatt to viem, ale nehnuteľnosť pred svadbou potom neprechádza do bezpodieloveho

30kvietok30
autor
16. aug 2021

@kitycat práveže zatiaľ nemám pochybnosti, v budúcnosti aj plánujeme svadbu. Ale človek nikdy nevie co sa môže pi rokoch štát a chcem mať v týchto veciach jasno, ze ako to funguje

sarinka2012
16. aug 2021

@30kvietok30 ahoj, ja ti poviem moju skusenost ako sme riešili hypo pri rozchode my - mali sme hypo v slsp, rozišli sme sa, ja som si dom chcela nechať a priatel s tým suhlasil kedže sa sťahoval spať na stredné Slovensko, nakolko mám slušný plat mohla som si vziať hypo sama na seba bez ručitela ( ručim iba danou nehnutelnostou) ALE take jednoduché to uplne nebolo, v slsp som nepochodila, musela som refinancovat hypo v inej v banke spolu ešte s jedným uverom ktorý som mala, aby som na to percentualne dosiahla a ten refinanc musel podstupiť priatel so mnou ( refinancovali sme do prima banky tam boli najlepšie podmienky v tom čase) a až nasledne po tom ( museli sme čakať ešte 6 mesiacov v novej banke) som ho mohla vypísať z hypoteky ako spoludlžnika a hypo ostala na mňa v plnom rozsahu a nasledne som to riešila ešte na katastri kde som odniesla rozhodnutie z banky a oni ho a zaklade toho vypisali aj z nehnutenosti ( to tiež trvalo a musela som to nahaňat). Trvalo to cele asi rok a chcelo to obrovskú ochotu a veľku davku spolupráce a dovery nas oboch, čo po rozchode nie je uplne jednoduché. Poviem ti uprimne už by som do toho nešla, kebyže možem vratiť čas poviem predajme to - aj keď ani to by nebolo jednoduché. A samozrejme celý refinanc a potrebné kroky sme riešli s finančnym poradcom ( po znamosti, perfektným, ktorý vedel čo a ako, bez neho si to neviem predstaviť) sama by som určite neuspela.

aduskatt
16. aug 2021

@30kvietok30 keď budete pred svadbou obaja vlastníci, tak aj po svadbe...po zúžení BSM potom môže byť len jeden vlastník, ale ten druhý má aj tak právo na polovicu zaplatených splátok.