Hranica platenia odvodov do Sociálnej poisťovne v roku 2025

13. aug 2024

Dobrý večer, chcem sa opýtať, do akej sumy príjmu v tomto roku nebude musieť živnostník platiť odvody do sociálnej poisťovne v ďalšom roku? Vďaka

bublinka1426
13. aug 2024

a ty vies kolko este zarobis za 4 mesiace?

a inac, staci pouzit google. nech sa paci. ides si prisposobit prijmy?

Pre rok 2025 platí, že živnostníci a iné SZČO (samostatne zárobkovo činné osoby) nemusia platiť odvody do Sociálnej poisťovne, ak ich ročný príjem nepresiahne 8 580 eur.

zalka
13. aug 2024

715x12 =....

thirstymonk
13. aug 2024

@bublinka1426 Hranica pre paušalne vydavky sa nahodou zvyšovať nemieni?

bublinka1426
13. aug 2024

@thirstymonk fu o tom podla mna pochybujem

zalka
13. aug 2024

@thirstymonk skôr sa znížia ako zvýšia.

thirstymonk
13. aug 2024

@bublinka1426 Tak to už by sa po troch či koľkych rokoch mohla... 33 tisic v roku 2020 hádam malo inú hodnotu ako má v roku 2024. A prečo by sa znižovala?

bublinka1426
13. aug 2024

@thirstymonk

ale oni idu po zivnostnikoch...pochybujem ze budu hranicu zvysovat

oni nie su blbi a vedia ze szco mnohi zneuzivaju a prisposobuju su prijmy aby sa vyhli plateniu odvodov do SP a co najmensie danove zatazenie

len v mojom okoli poznam mnoho takych ;)

vzdy je to na ukor dakoho a dacoho zial.

zalka
13. aug 2024

@thirstymonk ja pamätám časy kedy paušalne výdavky boli 40% pre volné živnosti, a 60% pre remeselné živnosti a výškou neobmedzené.

thirstymonk
13. aug 2024

@zalka Nuž, ja mam len voľne živnosti, ale kľudne môžu pokračovať, ja voči štátu nemám žiadne morálne zábrany...

bublinka1426
13. aug 2024

@thirstymonk ja sa obavam ze u nas sa bude uz len brat, a nie davat.

maranta_leuconeura
13. aug 2024

@bublinka1426 mne sa to stalo, proste som si zobrala dovolenku posledne dva decembrove tyzdne, aby som bola pod hranicou, a co? Bola som vtedy studentka a zaroven podnikala. Da sa to aj cestne. Lepsie si to ustrazit ako potom fakt mozno kvoli stovke nad hranicou platit

bublinka1426
13. aug 2024

@maranta_leuconeura ako student sa to nepoklada inac?

zalka
13. aug 2024

@thirstymonk no neviem príklad ako szčo s volnou živnosťou pri príjme 20000e pred rokmi by si mal paušalne výdavky 8000e a zo zvyšných 12000 by si zaplatil odvody príklad 3000e, uplatnil si nczd 5000e a platil dan z príjmu 4000e vo výške 600e
na rozdiel od terajších pri tom istom príjme a výdavkoch by si mal paušal 12000 odvody 3000 nczd 5000 a bol by si na nule .. s danou

zalka
13. aug 2024

@bublinka1426 ako študentka platila nižšie odvody do ZP len zo skutočného príjmu, a nie minimálne.

maranta_leuconeura
13. aug 2024

@bublinka1426 pokial viem tak pred tymi x rokmi to bolo so zivnostou rovnake pre vsetkych, neviem ci su teraz nejake vynimky, po prekroceni limitu musel socialku normalne platit kazdy. Zdravotka sa nemuseli preddavky na dennom studiu az po druhy stupen vysokoskolskeho, ale potom sa musi doplatit podla zarobku, takze ja som ich radsej platila.

bublinka1426
13. aug 2024

@zalka oki ja som ako student mala len brigady takze preto v tomto vobec, a vlastne to bolo este pred 100 rokmi to sa velmi menilo

zalka
13. aug 2024

@bublinka1426 pred tými veľa veľa rokmi sa z dohôd neplatili odvody do ZP ani do SP, takže študentom sa oplatilo pracovať na dohody ... sama som tak robila.
Teraz majú oslobodenú len sumu 200e , preto máš toľko študentov v obchodoch typu tesco kaufland .. a doslova odrobia pár hodín , dosiahnu sumu 200e a viac smien im obchody nedajú. Lebo z vyššieho príjmu nad 200e už musia platiť odvody do ZP a SP, ako študenti tak aj zamestnávateľia.
A kto chcel mať vyšší príjem, tak otvoril si živnosť ako študent.. zarobiť mohol viac a platil menej na odvodoch do ZP a dani. Samozrejme to nemohol robiť v tescu a tak .. to boli iné práce, čo sa dali na živnosť robiť.

egonsk
13. aug 2024

@zalka len vtedy boli aj cinnosti, ktore ak si tam tiez mal, tak si nemohol uplatnit pausal. Napriklad poradenstvo ;)

zalka
13. aug 2024

@egonsk tak toto nepamätám...

egonsk
13. aug 2024

@zalka ja si to pamatam, lebo som zuril, ze si nemozem uplatnit pausal koli rozmanitosti predmetov na zivnosti 😄

zalka
13. aug 2024

@egonsk v tom čase si každý dával všetko, ved živnost stála tisíc korún to bol hodný peniaz.

egonsk
13. aug 2024

@zalka nemam po ruke zivnostak aby som pozrel aky kolok ma nalepeny 😄 ale je fakt, ze tam mam tusim 13 cinnosti a realne som za 24 rokov robil asi 2/3 z nich, cize pomerne dost dobre mi siel prvotny odhad buduceho smerovania. Ale to poradenstvo ma najviac vytacalo, rovnako aj programovanie, lebo to bol cisty prijem a ptom kedze nebola mozna pausalna dan na to, tak som platil nechutne odvody. Pred par rokmi to uz nastastie zmenili, ale to uz mi vysli realne vydavky lepsie ako pausalne 😁

martinka13
14. aug 2024

@bublinka1426 sakra by som si dohliadla na to, koľko ešte zarobím za 4 mesiace....