Fond opráv pri prenajatom byte

tina1549
14. jún 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ako je to s fondom opráv pri prenájme? V zmluve máme napísané, že platíme zálohové platby za energie + plnenie poskytované za užívanie nehnuteľnosti

na internete som našla že fond opráv nespadá do tejto kategórie ale v ročnom vyúčtovaní ktoré je celkovo nazvané "vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu" je ale kolonka fond opráv.... tak by ma len zaujímalo či má toto znášať nájomca alebo majiteľ bytu pokial nie je v zmluve jasne zadefinované všetko čo užívanie bytu obsahuje.

Dakujem

gemerka17
14. jún 2024

@tina1549 prax je vždy taka, ze platíš nájomné + energie. V tých energiach ma byt zahrnutá platba, ktorú platí prenajímateľ za svoj byt správcovi ,,čiže jeho nájomné,, a elektrická enegia.

lelelienka
14. jún 2024

Pozri, ziadny prenajimatel nie je taky blby, ze by si sam platil fond oprav. Ak by ti to aj nezahrnul do poplatkov (naklady na uzivanie bytu), co by po spravnosti nemal, tak si o to moze zvysit polozku “najom”, cize to mas uplne jedno. Ci myslis, ze ti teraz vrati celu sumu za fond oprav? No ved skus sa spytat, ale podla mna si potom rovno mozes hladat novy najom.

vyrovnanaosoba
14. jún 2024

Áno, aj fond oprav je zahrnutý v cene najmu, žiaľ.

tina1549
autor
14. jún 2024

cena nájmu a zálohy na energie sú dve položky na ktoré je "nájom" rozdelený.

Pýtam sa len preto lebo podľa zákona by to malo byť presne uvedené ale nie je. Nechcem aby mi vrátil celý fond opráv samozrejme lenže prišiel nedoplatok a oni ho od nás pýtajú zaplatiť celý aj ked sme tam prvé 4 mesiace nebývali čize rátam s tým že minimálne za tie 4 mesiace by sme fond opráv na milion percent platiť nemali hej to je logické. Ale zaujímala ma presne tá položka fond opráv či by mala byť zahrnutá do zálohových platieb alebo je to súčasť nájmu.... berme dva pojmy zálohy a nájom

tina1549
autor
14. jún 2024

@gemerka17 to úplne chápem rozdelené to máme ale zaujíma ma presne táto položka fond opráv, ktorá je z celého roku takmer najvyššia

tina1549
autor
14. jún 2024

@lelelienka pokial by to bolo zahrnuté v nájme a nie v zálohách to mi je jedno, neriešim celkovú sumu nájmu len že či by to malo byť zahrnuté v nájme alebo v energiách pokial je to v zmluve rozpísané takto

zojazoja
14. jún 2024

@tina1549 my najomnikom fond oprav neuctujeme zvlast. rozuctovavame im len nedoplatky / preplatky za energie. nie je to ich byt, je to náš byt, preto si fond oprav platime sami.

viestta
14. jún 2024

@tina1549 vsak logicky, z toho co platis prenajimatelovi najomne si on moze pokryt naklady, ktore on uzna za vhodne. Pokryje nim fond oprav, poplatky za spravu, naklady na spolocne priestory, dane, ktore musi zaplatit a este aj svoj zisk. To je najomne. Zalohy na energie je druha zlozka. Preco by ti mal znizovat najomne o FO?

tina1549
autor
14. jún 2024

@viestta nikde nepíšem o znižovaní nájomného, pýtam sa či tá zložka nájomného ktorá je vyhradená na zálohové platby ma pokrývať aj fond opráv alebo to by mala byť súčasť tej druhej väčšej časti

treba čítať s porozumením lebo hovoríte tu úplne o opaku čo sa ja pýtam

tina1549
autor
14. jún 2024

@zojazoja takto sa na to pozerám aj ja žeby to tak malo fungovať, nemám problém platiť za upratovanie alebo energie v rámci bytovky len jediné čo mi nesedí je ten fond opráv...
hlavne keďže sa jedná o novostavbu čiže kým tam ja budem bývať žiadne väčšie opravy určite nebudú

gemerka17
14. jún 2024

@tina1549 predpis správcovi vrátane fondu oprav sú tvoje energie. Položka tam v drvivej väčšine patrí.
U väčšiny je to fakt tak, že je to v zalohovych platbach, nie však každý to tak musí mať a ma to cele v najomnom. Na to sa spýtaj prenajimatela ako ti bude rátať vyúčtovanie.

lelelienka
14. jún 2024

@tina1549 pozri si zákon o krátkodobom prenajme, tam to všetko máš presne uvedene, postupuje sa podla zákona. Keď už máš uvedene dve sumy,cize nájom a plnenia poskytované s užívaním bytu, ďalší rozpis na jednotlivé položky zákon už nevyžaduje, aj keď niekto môže uviesť v zmluve. Na fonde opráv zvyčajne nevznikajú nedoplatky, čiže nevidím dôvod vracať vám niečo, až teda na to že to malo byt zahrnuté v nájme…a samozrejme platby za energie v spoločných priestoroch, výťahy a podobne bez debaty patria do plnení. Ako nič v zlom, ale zaujímavé, že ľudí vždy začnú zmluvy zaujímať až vtedy, keď majú nedoplatky 😁
@gemerka17 nie fond opráv tam nepatrí, prenajímateľ si ho ma vykázať v najme…aj keď ho platí v zálohe ˇ

viestta
14. jún 2024

@tina1549 su to naklady na byt, ktore prenajimatel moze preniest na najomnika.

gemerka17
14. jún 2024

@lelelienka v praxi je to tak, že sa tam dava celý zálohový predpis + elektrika. Prenajímateľa to nedávajú extra.
@autorka však ker bývaš v novostavbe, tak ťa to dupľom nemá čo trápiť. Fond oprav by mal byť minimálny.

lelelienka
14. jún 2024

@gemerka17 tu sa nebavíme o praxi, ale o tom, ako to ma byt správne a to je rozdiel

zojazoja
14. jún 2024

@tina1549 my napríklad mame v zmluve takto: cena za nájom je taka a taka, cena za energie je taka.a.taka. nemáme tam že cena za nájom plus poplatky spojené s uzivanim bytu. Ani nemáme tak te energie plus poplatky s uzivanim bytu. Tým pádom nevyuctovavame žiadne tie ďalšie poplatky.

tina1549
autor
14. jún 2024

@lelelienka platby za výťah a energie v bytovke beriem ako samozrejmosť že by sme platili nad tým vôbec nerozmýšľam jediné čo mi nebolo jasné je ten fond opráv - všetci tu píšu že je to súčasť nájmu mna teda zaujíma súčasť ktorej sumy teda (nájmu či tých energií)

a áno začala som sa tomu venovať keď prišiel nedoplatok pretože sme tam minulý rok bývali len 8 mesiacov ale chcú od nás zaplatiť nedoplatok za celý rok tak preto som sa na to skúsila pozrieť bližšie. Predtým tam nikto nebýval čiže energie neriešim jedine ma zaujíma ako to je s tým fondom opráv keďže som našla články od právnikov kde vraj fond opráv nie je súčasť poplatkov za užívanie bytu

@gemerka17 keby bol minimálny tak ho neriešim, a taktiež nám chceli kým som sa neozvala účtovať ho aj za mesiace kedy sme tam nebývali

gemerka17
14. jún 2024

@tina1549 obdobie vyučovania len počas toho kedy mate najomnu zmluvu. Fond oprav by mal byť zarátané v najme, ale ako píšem je to častokrát v súčasnosti v zálohovej platbe, čiže áno platí to najomca.

samuelkovo
14. jún 2024

Aj vám poslali, kde presne vznikol nedoplatok? Nie je kameň úrazu náhodou ústredné kúrenie? Pretože od roku 2022 platí nový zakon a ľuďom, ktorí mali nízke zálohové platby vznikli obrovské nedoplatky. Ale to je o Tom, akú zalohovu platbu platí majiteľ. Keď si dá minimum tak je jasné že vznikne nedoplatok , preto by som žiadala vyúčtovanie , či ozaj sumu, ktorú ste platili za energie oni posielali správcovskej spoločnosti. Ak oni neplatili FO a vznikol im nedoplatok tam, podľa mňa to nie je vaša starosť. Máte dohodnutú zmluvu nájom + energie (tam FO podľa.mna nespada)
Ja ako majiteľ platím osobitne energie a osobitne FO

tina1549
autor
14. jún 2024

nedoplatok vznikol inde nad tým nerozmýšľam ten nemám problém zaplatiť, vyúčtovanie vidím celé len ma celkovo zaujíma že ako to funguje že či FO spadá do tých zálohových platieb, ktoré by mal platiť nájomca
@samuelkovo

slavomira236
14. jún 2024

@tina1549 ak v byte nikto nebyval pred tebou tak si majitel olatil najomne a fond oprav sam..nieje to jedno kde to je zahrnute?? Ty mas nedoplatok na niecom inom a ten mas zaplatit..

lelelienka
14. jún 2024

@tina1549 ale ved ti to pisem, ako to uz mam inak napisat? Nie, nie je to sucast “energii” (oficialne sa pri prenajme “energie” oznacuju “uhrada za plnenia poskytovane s uzivanim bytu”). ma si to zahrnut prenajimatel do NAJMU.

pe_mi
14. jún 2024

@tina1549 alikvotne ti majú vyrátať .raz keď bývaš napr od apríla ,nemal by ti rozratať nedoplatky z celého roka ,ale od apríla do decembra
A fond opráv, každý inak,ako už je spomínané .v ďalšom nájme si daj na to pozor a opýtaj sa na tú položku priamo,ako to plánuje prenajímateľ budúci robiť.a keď ti jeho forma nebude vyhovovať,žiadaj si to na proti podpis do zmluvy a keď nebude chcieť, tak hľadaj ďalej.a máš vybavené.
My tiež prenajimame a tiež máme v nedoplatkoch,preplatkoch fond opráv,ale v zmluve aj uvedené.ze je tam fond opráv
Zatiaľ nikto nenamietal.
Ja som tiež v najmoch tak platila ,keď som bola mladšia