Financovanie môjho domu partnerom

18. mar 2024

ahojte, chystame sa s partnerom vyskusat spolocne byvanie. Ja byvam v dome s detmi. Dom je moj, mam na nom hypoteku, ktoru splacam. Zaujima ma, ktore to tak mate, ze ako riesite financovanie domu. Napr. partner by chcel, aby som na "jeho" poschodi dala urobit zachod.

predpokladane naklady okolo 1 000€.
ako by ste to riesili?

a ako s jeho platenim za byvanie u mna? pytat len za naklady, ci normalne ako najom?
aj do buducna, ked sa bude nieco robit na dome, ako to mate vyriesene, aby to bolo spravodlive? ma v dome vlastnu miestnost. a tu chce napr vymalovat. mame ist pol na pol? alebo to bude platit on, ci cele ja?

alebo by sme chceli urobit nejaku vacsiu rekonstrukciu, s ktorou prisiel on. financovat to pol na pol a vsetko spisat, ze keby sme sa rozisli, tak mu vynalozene naklady zaplatim?

je to pre mna nova situacia, aj prenho, tak uvitam akykolvek rozumny system. s partnerom sa o tychto veciach da v pohode komunikovat, radi by sme to mali nejako rozumne nastavene od zaciatku. dakujem za kazdy prinosny prispevok do diskusie 🙂

kitycat
18. mar 2024

Tolko red flagov

Idete skusat? Dom ma na zahrade latrinu ci ake jeho poschodie? Jeho izba?

Pytala by som za energie. Pretoze tento pan sa dlho nezdrzi

melanta
18. mar 2024

Ešte len idete skúsiť spoločné bývanie. Riešila by som polovicu nákladov na energie a stravu. Riešiť v tejto fáze "jeho" poschodie a nejaké prerábky, ani náhodou. Najprv poriadne zisti, ako vám bude fungovať spoločné bývanie, akým partnerom bude pre tvoje deti ak budú dlhšie pod jednou strechou. Deti sú na prvom mieste, až potom nový chlap. Očekuj si spoločné nažívanie a potom rieš ďalej. A ani potom by som neriešila prerábky podľa jeho predstáv. Nech vás zoberie žiť do svojho domu, tam môže mať bývanie podľa seba.

januska12323
18. mar 2024

Jeho poschodie? Záchod v dome hádam máte, načo práve kvôli nemu robiť ďalší? Chce robiť rekonštrukciu na tvojom dome? On sa tam už vidí ako majiteľ či čo.
Zatiaľ nič neprerabaj ak to nie je naozaj nutné. Nech platí pomernú časť energií plus niečo ako nájom. A nech ti ani nenapadne niečo prepisovať.

fido69
18. mar 2024

V príspevku píšeš, že chcete vyskúšať spoločné bývanie... a potom píšeš jeho poschodie, jeho izba, jeho záchod... vôbec tomu nerozumiem.

melanta
18. mar 2024

@kitycat niektoré ženy sú schopné všetkého, aby neboli samé. Aj vlastné deti zapredať.

autor
18. mar 2024

my sme spolu uz dlho 🙂 okolo domu pomaha bezne, dom ma 3 poschodia a na jednom zachod nie je, je tam kupelna s pracovnou ale bez zachodu. ale to som uviedla len ako priklad. a ano, ja mam vlastnu spalnu a on tiez - uziva nevyuzitu miestnost, uz mame svoj vek a mame radi svoje sukromie. prespava tu aj teraz

butterflyeffect
18. mar 2024

Tiez pre mna divne vyrazi pre partnerstvo-jeho poschodie, jeho miestnost, jeho zachod… je to partner alebo spolubyvajuci? Lebo pod slovom partner si predstavim ze spolu vsetko zdielame-aj byvamnie, spalnu, poschodie a aj zachod 🤣

tiezjedna
18. mar 2024

Určite by som sa s ním dohodla na platbe za pomernú časť energií aj "nájom" (nie trhový, ale predsa len mu odpadá starosť s vybavením, zatiaľ čo sa bude používať moje, takže nejak rozumne by som to v konečnej sume zohľadnila), a akékoľvek investície by som si financovala sama. Ovšem nie tak, že on si bude diktovať a ja cálovať, ale zvážila by som, čo je potreba pre komfortnú existenciu nás všetkých.

azzflo
18. mar 2024

Predpokladam, ze zeny ti tu budu pisat, ako mate ist pol na pol, alebo si to ma platit on, ale realita je taka, ze by bol blby keby vrazal peniaze do cudzieho majetku. Vsetky zmluvy su sice fajn, ale na Slovensku zial je to na veelmi dlhe lakte (= pre neho pripadne dorovnanie po rozchode takmer nerealne).
WC na "jeho" poschodi - ak to dava zmysel aj pre teba do buducnosti, mat tam ten extra zachod a mozes si to dovolit, daj ho urobit na svoje naklady. To iste s vacsou rekonstrukciou, ktoru spominas. Chces ty svoj dom prerabat alebo nie? Mas na to financie? Ak ano, smelo do toho, ale na vlastne naklady. Vymalovanie "jeho" izby - tiez to je podla mna tvoja starost (beriem to tak, ze ked prenajimam svoju nehnutelnost cudzej osobe, tiez je v mojom zaujme ju vhodne pripravit, vymalovat, zariadit). Ak on bude suhlasit s platenim pol na pol, super pre teba, ale neocakavaj to od neho.

Mesacne platby - za mna jednoznacne energie + nejaka fixna suma 50-100-150eur mesacne (aj podla kraja z ktoreho ste) s tym, ze vsetka rezia, opravy a podobne veci pocas vasho spolubyvania hradis ty.

autor
18. mar 2024

@melanta som sa zle vyjadrila, on nie je novy chlap, sme spolu uz zopar rokov, uz tu byva tak na polovicu, deti ho maju velmi radi, len by sme to chceli zoficialnit a riesime teraz to financovanie, nech to je spravodlive, tak mi napadlo sa poradit aj tu, ak niekto takto uz funguje

autor
18. mar 2024

@januska12323 uz som pisala vyssie. zachod je len ako priklad. nechystam sa nic rekonstruovat hned, chceme si dat pol roka ako skusobnu dobu na byvanie, v ramci tejto doby si on bude platit este aj svoj byt, pripadne rekonstrukcie az po tejto dobe. ale diskutujeme o tom uz v predstihu

autor
18. mar 2024

@fido69 naschval som "jeho" napisala do uvodzoviek. aby to bolo brane s nadsazkou.

autor
18. mar 2024

@butterflyeffect niekedy sme v mojej spalni, niekedy sme v "jeho" izbe. proste dom je dost velky na to, aby sme mali kazdy svoj priestor, kedze uz mame svoj vek obaja. plus kazdy z nas ma iny rezim dna

autor
18. mar 2024

@tiezjedna ja som navrhovala ze 200€ len cisto za byvanie (vr. energii ale bez stravy) a on navrhol, ze keby som ja dala prerobit napr ten zachod, tak by mi nedaval 200, ale napr 230€. lebo vsak ten zachod budeme vyuzivat vsetci, ale na druhu stranu, keby ho nechcel on, tak ho robit urcite nedam. ale to je vsetko len v rovine teorii. ani jeden z nas s tym nema skusenosti.

cookie29
18. mar 2024

Nedavno tu bola taka dost aktivna diskusia z druhej strany

https://www.modrykonik.sk/forum/rodinne-problemy/nebudem-mu-platit-hypoteku-2/

moonlight1210
18. mar 2024

Ad 1. rekonstrukcia, ktoru chce on, sa paci i tebe? Lebo on odide a tebe moze ostat zaplatit mu naklady za nieco, co si nikdy na dome takto prerobene nechcela mat (v takom tvare, farbe, umiestneni,…), no bol to kompromis, ako mu vyjst v ustrety.

Ad 2. Spiste si jeho naklady na prerabku a preplacaj mu ich postupne uz teraz. Cez banku, nie hotovost. A platby oznacuj textom a odvolavkou na zmluvu, ktoru si k tomu spisete a podpisete (najlepsie pred notarom, pre dobro oboch stran). Ak by predsa len raz siel, uz to bude bud splatene, alebo to nebude pre teba vela naraz.
A dom bude stale tvoj, takze akakolvek hadka nebude o tom, ze i on tu ma investovane peniaze, tak ti moze hovorit.

Teraz mate nejaky “pomer sil” a to robi vase partnerstvo, akym je. Financie vsak vedia vela zmenit. Takze preto financie osetri tak, aby vam nezmenili ten pomer sil.

autor
18. mar 2024

@azzflo praveze na nejake vacsie rekonstrukcie peniaze nemam, preto by som to chcela nejako spravodlivo osetrit. presne kvoli tomu, aby nevrazal peniaze do cudzieho. ked tu budeme byvat spolu, tak to budeme chciet spolocne zveladovat, nemozem platit vsetko ja, to nie je realne a to by ani on nechcel. preto hladame nejaky sposob ako to poriesit spravodlivo.

jarnajar
18. mar 2024

Vyzerá to divne, on chce mať istotu, že bude mať od teba a detí kedykoľvek svätý pokoj. Ako spolubývajúci. Pýtala by som príspevok na energie a stravu. Rekonštrukciu po dohode neskôr, ale je to tvoj dom, čiže robiť zásahy, ktoré ti dávajú zmysel a prevažne/ úplne z tvojich peňazí.

autor
18. mar 2024

@cookie29 dakujem, presne tato diskusia ma inspirovala, ale necitala som ju celu.

fido69
18. mar 2024

Nech platí pomernú časť enegie + komunálne poplatky + nejakú amortizáciu domu (časť hypotéky) + strava, ak mu varíš. Jeho pripadnú prácu pri rekonštrukcii domu finančne spoločne ferovo ohodnoťte a odčítajte z poplatkov, ktoré bude platiť.
Len neviem ako ohodnotíte napríklad vzájomný sex. Podľa toho kto ho inicializuje? 😀
Dobré účty robia dobrých priateľov. 😉

autor
18. mar 2024

@moonlight1210 konkretne ten zachod je nieco, co chce viac menej on. ale obaja sa na to divame, ze ideme si to zveladovat spolocne. on navrhol, ze to mam zaplatit ja, ale on mi bude o to viac potom mesacne platit.
dom bude stale moj, ano, to vobec neriesime, ze by sa nejaka cast prepisala nanho. to nechcem ani ja, ani on.
a ano, mozno tak by sa to dalo, ze formou "pozicky" na rekonstrukciu. vsetko chceme mat co najviac osetrene. to s tou pozickou je celkom dobry napad. skusim mu navrhnut

autor
18. mar 2024

@jarnajar ano, on potrebuje mat svoj priestor, ale to mame odkomunikovane, to je v poriadku. ako som pisala, uz obaja mame svoj vek. aj ja potrebujem svoj priestor a klud. deti maju tiez svoje vlastne poschodie. 🙂

h2
18. mar 2024

Jeho poschodie? Jeho izba? Jeho požiadavky? A ty ešte uvažuješ, či ho nechať bývať len za náklady? 😮
Bola tu len nedávno úplne podobná diskusia, len z pohľadu ženy, bývajúcej v byte muža, ktorý splácal hypotéku. No, som veľmi zvedavá na odpovede v tejto diskusii. 😀

autor
18. mar 2024

@fido69 tak praca na dome bude odmenena tym sexom, nie? 😀
a ano, s poslednou vetou plne suhlasim, preto sa to snazime odkomunikovat uz vopred.

kulumulu123
18. mar 2024

Osobne by som sa k tomu postavila tak ze ak chce on prerabat malovat ci cokolvek nech to zaplati on... Predpokladam ze ty tieto zmeny pre svoje pobodlie nepotrebujes... A tiez by som ho nenazvala partnerom ale skor podnajomnikom ci spolubyvajucim ak uz teraz riesis jeho poschodie, jeho izba, jeho zachod....

autor
18. mar 2024

@h2 jeho bolo v uvodzovkach, aby sa to nebralo doslovne 🙂 v tej druhej diskusii boli nazory, ze nechat byvat len za naklady, preto som nad tym uvazovala. inak sme boli predbezne dohodnuti na sume 200 (bez stravy)

stanulienkat
18. mar 2024

Trojpodlazny dom ma 1 toaletu?? Na jeho mieste platim polovicu energii, pol rezie-strava, drogeria. Ak chce toaletu, nech prispeje. Ja by som nikomu hypo neplatila, kym nie som majitel. Tu su zeny poburene, ak maju platit vobec pol energii a pol najmu.

luccija
18. mar 2024

Takže, keď Ti bude dávať 230 eur/ 30 navyše za wc za 3 r ho splatí?Píšeš, že ho budete využívať všetci veď v 3 podlaznom dome máte asi viac wc potrebuje ho?vieš ..ak by tam nebýval nepotrebuješ minút 1000 za wc a môže to byť viac plus maľovanie
Nikdy to spravodlivé nebude.Kolko máš energie v dome? Malovanie nie je veľká položka, ale to wc už áno.Chcela by som nech mi dáva 500 eur minimálne a prerábky na polovicu, ale nebola by som z toho nadšená.Malovanie nech si zaplatí sám veď to je max 150 eur farba či to bude robiť maliar? Kolko máte rokov, keď viac x píšeš máme svoj vek?On to nechal na teba nech rozhodneš?
Či prišiel s nejakým nápadom a sumou sám?

autor
18. mar 2024

@kulumulu123 tak malovanie su napr drobne rekonstrukcie, to by som asi ja zaplatila farbu a zvysok nechala nanho. o drobnych nakladoch nemame problem sa dohodnut. on ma dost financii a nie je lakomy, len ja by som bola nerada, aby prisiel skratka.

h2
18. mar 2024

200€ je v tomto prípade "zadarmo". Teba jeho bývanie u teba bude stáť viac.