Financovanie bývania - rodičovský dom

aqks
8. jún 2024

Ahojte, mám 25 rokov a pred dvomi rokmi som zobral hypo na rekonštrukciu podkrovia v dome mojich rodičov, čo sa vtedy zdalo ako ideálne riešenie ako nemať vysokú hypotéku a mať "relatívne" vlastné bývanie. Vlastné znamená, že podkrovie by bolo kompletne oddelené od ostatnej časti RD s vlastným vchodom

Po čase však prichádzam na to, že to ideálna voľba nebola ani zďaleka, z hľadiska súkromia, vlastných rozhodnutí pri zariaďovaní atď. a po zistení že žiadna žena nie je ochotná ísť do takéhoto bývania. A som si istý že sa tu nájde veľa z vás ktorý vedia ako sa môžu pokaziť vzťahy s rodičmi aj keď teraz sú dobré

Hypo je určená na rekonštrukciu, konkrétne 45k€ a bola ručená samozrejme rodičovským domom, znalec určil zhruba 300k. Fixácia ostáva ešte 3 roky. Mám nadpriemerný príjem

Akú mám teraz možnosť ak by som chcel riešiť vlastný byt čo znamená výrazne navýšiť hypotéku? Bude sa môcť hypo a kúpa tohto bytu ručiť už založeným RD?

eeffka
8. jún 2024

@aqks v tej istej banke to pojde, ak bude hodnota domu postacovat na obe hypo, a samozrejme tvoj prijem. A co s 45 co splacas za rodicov? Aby ti vyslo na splatky

melanta
8. jún 2024

@eeffka on nespláca za rodičov nič. On spláca svojich 45, ktoré si zobral na rekonštrukciu podkrovia, aby ho prerobil na vlastné bývanie.

aqks
autor
8. jún 2024

@eeffka 45k je moja hypo ktorá bola určená na rekonštrukciu

melanta
8. jún 2024

@aqks na hypo založenie pri kúpe nového bytu použiješ kupovaný byt a ak chceš 100%,vták aj rodičovský dom, čo ti vyjde. Len to musíš riešiť v rovnakej banke ako je prvá hypom

eeffka
8. jún 2024

@melanta ja si to uvedomujem, len nejak mi to nevychadzabze 25r chalan si vezme dlh na nehnutelnost 40-50r aktivnych pracujucich ludi. Som vo veku jeho rodicov a toto by som detom nespravila.

eeffka
8. jún 2024

@aqks ano ja viem na rekonstrukciu cudzej nehnutelnosti. Zaver je rovnaky. Mas prijmy na utiahnutie 2hypo? Prevezmu rodivia tvoj dlh? Budu suhlasit so zalozenim domu v prospech ineho bytu? Porozpravali ste sa uz o tom v rodine?

kristinka92
8. jún 2024

@aqks nepíšeš ake mesto. nepíšeš aky máš príjem. nevieme koľko už teraz platíš splátku. tazko ti poradit. Je rozdiel keby chceš kupovat byt v Bratislave a rozdiel niekde v HornejDolnej. Dovolili by ti rodičia ručiť celým ich domom za tvoj byt? Lebo predsalen teraz ti síce ručia za tých 45k€ domom, ale tie peniaze sa investovali do ich nehnuteľnosti, čim sa im zvýšila jeho hodnota a “niečo z toho aj mali”.
V každom prípade, neviem či máš súrodencov, ale nejako by som si to aj právne poistila že som tak tie peniaze utratila, aby sa nestalo že aj o tie prídeš pri dedení.

egonsk
8. jún 2024

@aqks este mas moznost najst si babu, ktora nebude mat problem byvat aj so svokrovcami. Zvycajne su to tie najrozumnejsie baby s ktorymi ma vztah aj dobru buducnost. Iked vynimka moze byt, ze by to bola nejaka leniva, co zije stylom kde ma polozis, tam ma vzdy najdes.
Na MK su take len v zastupeni promile, v realnom zivote su to nejake percenta, ale nadej umiera posledna 😁

anjelicek26
8. jún 2024

Nelimitovala by som hľadanie životnej partnerky na tu 1-2, co by do spoločného bývania zo svokrovcami išla.. je možnosť to podkrovie prenajať? Lokalita? Samostatný vchod? Aj keby tam máš študentov s nízkym nájmom, aspoň by to bolo obývané a splácala sa ti hypotéka...

kristinka92
8. jún 2024

@anjelicek26 jedine a povolením rodičov. A povedzme si, že z toho asi nadseni nebudú, mat tam niekoho cudzieho nad hlavou.
@aqks autor ešte máš šancu sa dobre oženiť a ist byvat k žene 😄

mirkam3
8. jún 2024

@egonsk no to by som chcela vedieť, kde si k tým štatistikám o “najrozumnejších babách” prišiel. 😂

sisa_s
8. jún 2024

@mirkam3 tak vies, 45r slobodny mladenec vie toho najviac o zenach😉😅a tu ho ziadna neoblubuje, tak ziadna nie je rozumna

som_realistka
8. jún 2024

@egonsk lebo problémy v takomto spolužití 2 rodín robia iba nevesty😆😆😆😆

egonsk
8. jún 2024

@som_realistka samozrejme, ved bud robia problem oni, alebo oni su ten dovod, preco svokra zacne bojovat 😁😁😁😉

domkakvet
8. jún 2024

@aqks ak mas dobry prijem a dokazes nasetrit urcitu sumu, tak nemusis ani zakladat dom a uver ti daju.