Finančná rezerva

2. máj 2023

Chcem sa opýtať koľko mate finančne rezervy keď mate minimálne dve deti. Ja som na rodičovskom - mame hypotéku - a udržiavané rezervu 6000€ len mne to už pri dvoch deťoch príde malo - keď si predstavím že by sa niečo náhodou stalo manželovi 🙈 alebo hocičo veď to už poriadne v dnešnej dobe nič nepokryje

anjelicek26
2. máj 2023

Pre mna dolezitejsia ako financna rezerva je - mat poistenie zivotne + pre praceneschopnost, obe velmi velmi dolezite, hlavne, ak je muz momentalne hlavny a jediny zivitel...

Prakticky keby prijde o pracu, dostane podporu, ty si najdes pracu, on tiez, normalne to ustojite, par mesiacov utiahnete vydavky, ale vp ohode... ty rozmyslas nad alternativami - smrt, tazke zranenie, psychicke problemy dlhodobe, cokolvek na tento styl... na to su poistenia...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
babulkomale
2. máj 2023

Hlavne poistky mat 👍

rubik1234
2. máj 2023

Plus pomimo rezervy neinvestujete? Pravdaže poistky základ ale nad týmto som rozmýšľal, že keby neviem čo sa stane tak mám tam aj investície

tiezjedna
2. máj 2023

@elizabet173 vážne si myslíš, že by podpora stačila na vykrytie mesačných nákladov po výpadku riadneho príjmu? A ešte pol roka??

tiezjedna
2. máj 2023

@autorka výpadok primárneho príjmu je vždy pruser. Ale výška rezerv sa odvíja od vášho príjmu a nutných nákladov. Že ti tu napíšeme ako to kto ma, to ti nijak nepomôže. Mat v zálohe dva domy a x € v investíciách môže byť pre teba sci-fi… Takze reálne zvážte doma vaše možnosti, zredukujte zbytné výdaje a navyše voľnú rezervu, pripadne niečo rozumne investujte do fondov/akcií atd.

slavomira236
2. máj 2023

@tiezjedna tak ked dostane najvyssiu podporu tak sa to da..niekto tolko nezarobi ani ako ke najvyssia podpora...

slavomira236
2. máj 2023

Mam rezervu musim mat som tak naucena vo fondoch na ucte aj v ponozke nieco...momentalne som bez prijmu zatial som na nu nesiahala

slavomira236
2. máj 2023

Tak mam viac ako ty ale aj tych 6000 je nieco su ludia ktori nemaju nic

hellwant
2. máj 2023

My s manzelkou mame cca 14000 pri 1 dietati, ale je konzervativne zainvestovana, aby nelezala len tak na ucte, kedze to je vyssia suma, cize sa to pohybuje malicko hore dolu.
Na uctoch ideme tak cca na doraz, taka stovka ostava, ked pridu vyplaty.

milanemila
2. máj 2023

Mame velmi velku rezervu, ale to je relativne, lebo ak sa nieco stane hlavne ohladom zdravia a poistovna liecbu/lieky nepreplati, tak aj taka 100 tisicova rezerva je zrazu mozno malo 🤷🏼‍♀️ ale tak to je extremny pripad. Pre nas je zaklad zivotna poistka, cize ked jeden z nas napriklad zomrie, tak nam to pokryje celu hypoteku. To je pre mna velky zavazok kt by som nebodaj v pripade smrti manzela sama s 2 detmi nechcela tahat, kedze len splatka je okolo 1000e.
Podla mna je fajn, ze mas aspon nejaku rezervu a uvedomujes si, ze je dolezite ju mat. Ked nastupis do prace, tak ju mozete navysovat.

tosomja
2. máj 2023

Máme rezervu dostatočnú na to, aby sme rok utiahli nájom a všetky šeky, stravu...keby sa náhodou niečo stalo. Plus každý mesiac odkladám deťom na účty a máme poistenie. Každým mesiacom je to ťažšie a ťažšie, ale na tie peniaze, čo máme bokom, nesiahneme ani keby neviem ako by bolo. Až v najnutnejšom prípade, - strate zamestnania.

sasitimi17
2. máj 2023

@tosomja mozem sa spytat kde mate ucty pre deti?

tiezjedna
2. máj 2023

@slavomira236 určite sa nájdu ženy, ktoré dosiahnu na maximálnu výšku podpory, ale nemám pocit, že by to bola zakladateľka… Asi preto rieši výšku rezervy, ktorá sa jej zdá nízka

amonet
2. máj 2023

3-6mesiacov na vypadok prijmu, na smrt poistka

tosomja
2. máj 2023

@sasitimi17 Tatra banka

bubinko1506
2. máj 2023

Financnu rezervu mame na rok, okrem toho mame obaja s muzom poistky.

domkakvet
2. máj 2023

Ja mam financnu rezervu na rok.

veverickav
2. máj 2023

My nemame ziadnu, zial.. proste tak to je, dokoncujeme dom, do septembra sme boli len na jednej vyplate....nedalo sa setrit. manzel nezaraba miliony. a ani ja nie.

lenka2710
2. máj 2023

My máme niečo málo viac ako vy! Muž pracuje, ja som na rodičaku, ale z druhej strany, minulý rok sa prerabali podlahy, plus nový nábytok do spálne, poschodová posteľ do detskej, pred tým rok presklenie 4m balkóna, taktiež nové spotrebiče sa kupovali, bo staré vypovedali službu, keď toto všetko spočítam, mali by sme podstatne viac! Ale zas nemôžeš mať aj niečo spravené aj peniažky na účte, všetko stojí nemalé peniaze

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tiezjedna
2. máj 2023

@elizabet173 keby to tak bolo, tak asi budú trieť biedu s núdzou..

autor
2. máj 2023

Mame poistky životne na pokrytie 70% hypotéky aj invaliditu to áno … a aj deti majú sporenia mimo tohto ..len napr prvý rok smw vyhoreli v novom dome 🙈 a tiež sme museli nasjkôr teda pár tisíc zaplatiť kym nám to poistka vyplatila a to smw deti nemali pre toto sa skôr pýtam a hlavne keď som na rodicaku ešte 🙈 plat mam taky že by som utiahla hypotéku a deti aj sama ale teda dat deti do skolky a jaslí tiež nejde zo dňa na deň hlavne na dedine …. Ale asi teda pôjdeme vyššie aspoň 10-15 … manzel zarába dobre len to stále dávame do domu, hobby a pod. co zostane tak chvíľku utneme výdavky zbytočne a radsej došetrime...kedze smw zjavne zaspali na vavrínoch s touto rezervou 🙈😅

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zic
4. máj 2023

Rezervu je dobre vypocitat podla konkretnej situacie. Zivotna poistka je nutnost ak mas hypo. Mozes si ju znizit o nasetrene peniaze v 2. pilieri (tie sa daju dedit rychlo v pripade smrti). Mimoriadne dolezite je poistit trvale nasledky (to je horsie ako smrt, lebo to stoji viac penazi)... Potom zratat vydaje, ktore budete nutne mat aj pri strate zamestnania / uraze (hypo, najom apod)... mozno sa vam znizia o nejaku cestu do prace na benzin, ale mozu stupnut ine... a to krat 3-6 mesiacov minimalne... lepsie na rok...
Samozrejme zalezi, ci mas nejake investicie, co ti nosia vynos (byty, akcie, fondy)...