Financie v rodine

25. júl 2022

Dobrý deň.
Prosím vám ako si kocirujete financie? My sme 3clenna rodina, ja, snúbenec a 1,5rocne dieťa. Ja mám materskú 409€ on cca 2,500-3000€ . Moje výdavky sú poistka 60€, mobil a internet 70€, a zvyšok mám mat na stravu a veci do domácnosti, benzín.
Do otehotnenia on platil hypotéku(jeho dom) a energie.
Ja som mala na starosť stravu a chod domácnosti. Naše výdavky sú približne rovnaké. Do nástupu na materskú som to neriešila, mala som dobrý prijem+ rezervu na ucte- výdavky boli vyššie ako 500-600€ ,vlastne aj stále sú, len môj prijem je niekoľko násobne nižši a ja som vyčerpala rezervu. Už som sa aj pohrávala s myšlienkou ísť pracovať, ale nečakane som otehotnela a navyše, chcem sa venovať synovi, milujem rodinný život. Snúbenec má prekvapil výrokom, že v iných rodinách ženy dokazu vyžiť z rodičovského príspevku-áno dokazu ale pri našich narokoch na život a stravu si to neviem prestaviť.
Za cely rok a pol mi poslal 2X500€( kvôli Vianociam, narodeninám, svadbe v jejo rodine na darceky)
Ako fungujete u vás? Ďakujem.

tomas115
25. júl 2022

Aj ked mala moja zenska matersku alebo teda rodicovsku tak som jej posielal peniaze do rozpoctu. Vyzit z rodicovskej sa dnes nejak moc neda. Ale pozeram ze ty si dalsia z tych co byvaju u muza v jeho dome ktory je pisany na neho a plati si ho sam..No prajem vela stastia do buducna. Preco si robite deti v takejto situacii...

andrea_82
25. júl 2022

poviem ti na rovinu - snúbenec je idiot. Predpokladám, že to 1,5-ročné dieťa je jeho, tak si od neho pýtaj výživné na dieťa.
Ja síce chodím do práce, tiež máme s mužom podelené, kto čo platí, ale keď mi chýba, tak si od neho vypýtam. Kupuješ stravu aj pre neho? Veci kupuješ aj do jeho domácnosti? Staráš sa o jeho dieťa? Tak by mal prispievať.

83lenka83
25. júl 2022

Ja platím z rodičaku hypo 180€, poistku 50, internet, tv a telefon 32€, vedenie účtu 6€. Zvyšok aj keď to nie je veľa ostáva iba mne. Ostatné veci platí muž.

janka2501
25. júl 2022

my sme 3, mm plati vsetko co sa tyka domu- hypo, energie, poistku na dom, poistku na seba, benzin do prace, ja platim spotrebak, tv + net, a malej okolo skoly a oblecko, strava,benzin , ale vieme sa dohodnut vzdy ak treba nieco navyse, posunie on mne alebo ja jemu...

veronikaszabova
25. júl 2022

Ako fungujeme?
VSETKY peniaze su NASE. Nie moje, nie tvoje. Nikdy sme nerozdelovali, kto kolko zarobil, kto kolko minul... So vsetkymi NASIMI € hospodarime spolu. Po pravde si neviem predstavit fungovat tak, ze ja mam svoje a muz svoje. Ze ked si miniem svoje, musim si pytat od muza. To vobec nie.

heleninamama
25. júl 2022

Ak Ťa napĺňa rodenie, starostlivosť o deti a chceš byť roky doma, lebo to miluješ, mala si si nájsť rovnako zmýšľajúceho muža a založiť si s ním rodinu. Jeho zrejme viac baví pracovať, zhromažďovať majetok a užívať si život bez zodpovednosti za ženu a decko. Podľa popisu je skôr sólista ako rodinný typ muža. On je s tým spokojný, ale Ty si len slobodná matka bez vlastného bývania, čoskoro dvojnásobná...

liljana
25. júl 2022

Cakate teda druhe dieta? Je pekne si chciet uzivat rodinny zivot doma, na druhej strane ide na nas drazoba a par rokov ekonomicka recesia. Plat 2500-3000 eur vyzera pekne, keby sa dali kazdy mesiac len tak lusknutim prsta rozhadzat. Treba ale z neho zaplatit hypo, uroky idu hore, energie idu hore, jedlo, odlozit rocnu zeleznu rezervu pre pripad straty prace jedineho zivitela, chcete ist na dovolenku, mat auto a este aj odkladat na starobu.
Jedine sa dohodnut, ze kym si na normalnej materskej, nech ti posle viac a potom spat do prace. Ste iba snubenci, nemas narok na jeho dom a nemas vlastne byvanie. Mala by si rozmyslat nad splacanim svojej vlastnej nehnutelnosti.

autor
25. júl 2022

@heleninamama nie to sa ho
Musím zastať, je naozaj starostlivý, vikendy a po práci je s malym. Aj výlety platí on, to som zabudla dodat. Za maleho by dal život, čo sa týka maleho ked poviem že maly potrebuje to a to nepovedal by ani mäkké f. Mna skôr zaujíma fungovanie čo sa týka stravy a domacnosti

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janinah
25. júl 2022

Máme osobitne účty.na všetky mám prístup.Platim čo ako uznam za vhodné nikdy som nepočula sťažnosť od manžela.snazim sa.aby to bolo spravodlivé.on zarobí viac tak aj viac platím z jeho účtu

autor
25. júl 2022

@tomas115 plánujeme svadbu zrejme v októbri tento rok, mala byt budúci rok, ale kvôli tehotenstvu premýšľame že to urobíme skôr. Čakáme na termíny, či sa niečo neuvoľní. Ak nie bude budúci rok po pôrode

juliet86
25. júl 2022

rodicovska je pre dieta. a co ona robi s tymi peniazmi? akoze absolutne to nechapem. moj muz mi psole hocikolko hocikedy absolutne neriesi.. . . . je to z jeho strany hanba. predstav si se by to bolo opacne. on s dietatom na rosicovskej ty s tvojim domom a platom???

autor
25. júl 2022

@liljana 😁😁 ja som pracovala od 18tky do 26 rokov, popri výške, mne práca nerobi problém ale deti su malé len raz za život, baví má maleho vychovávať a starať sa o neho. Nehovorím zw mi vyhovuje sedieť doma na zadku to je rozdiel 🙂 takto o rok už pôjdeme syna zapisovať do škôlky a budem doma s ďalším. Nad tou nehnuteľnosťou aom rozmýšľala kým som mala našetrené, Alw prišlo tehotenstvo a vôbec soM tomu nevenovala pozornosť, ale do budúcna si za tým pôjdem

danica2711
25. júl 2022

dve deti s lakomým "snúbencom", bývanie v JEHO dome... no prajem veľa šťastia. Ty nemáš problémy s ukočírovaním financií, ty máš problém s výberom chlapa. To si ale už viac-menej zazdila, tak už mu len prehovoriť do duše?

3009
25. júl 2022

My máme s mužom každý svoj účet. Výdavky za byt platím ja. Nákupy - strava, drogéria platím kartou raz z jeho a raz z môjho účtu. Väčšia investícia - pračka, televízor a pod. na to sa poradíme.Takto to funguje už vyše 40 rokov. Pravidelne z jeho účtu vyberám cca 500 eur mesačne aby sme mali doma aj hotovosť.

petamich
25. júl 2022

z rodicovskej si zaplatim svoj uver a poistku a nezostane mi uz ani na telefon 😂 takze mi manzel kazdy mesiac posiela sumu, na ktorej sme sa dohodli, z ktorej platim co potrebuje maly, nejake drobne nakupy, nase aktivity, moje aktivity a kavicky a pod., odmietam chodit "pytat" kazdy druhy den na nieco a bud z nej vyjdem alebo nie, ked nevyjdem posle viac 🤷‍♀️ a on dalej plati potraviny, hypoteku, povinne platby na byt atd. a ano mozno su zeny, ktore z rodicovskej vyjdu a uprimne ich obdivujem ale my mame iny zivotny standard a preco by som ho mala ja mat nizsi, ked si to mozeme dovolit, nie som doma, lebo som leniva, staram sa o dieta, pokojne sa moze ist starat manzel, my sme kolegovia a zarabame rovnako a mozeme mat rovnaky model, len budem ja "zivit" jeho 😁 ale do toho sa mu nechce

a to my sme vzdy mali oddelene financie, na spolocny ucet sme si posielali kazdy rovnaku sumu na spolocne vydavky, tiez byvam v jeho byte, cize situaciu mame velmi podobnu 🙂 my sme sa ale pred dietatom vopred dohodli ako budeme fungovat, ked ostanem doma

lentak1223
25. júl 2022

Ja som na MD (900 Eur), 300 Eur posielam manzelovi na najom (prestavujeme dom, sme v docasnom najme). Inak vsetko plati on. Ja mam este peknu rezervu na ucte. Na mna je vacsinou drogeria, oblecenie pre deti, benzin na moje auto. Ked prejdem na RD budem posielat 200 Eur. Ale ja neviem, my to nejak neriesime...kto kolko, moje a tvoje peniaze. Kto ma zaplati, ked nieco treba, tak sa kupi sa🙂 V zivote sme neriesili, ze kto kolko u nas plati. Bolo obdobie, ked som ja drzala rodinu financne, teraz ma manzel dobry prijem, tak plati toho viac🙂

0silvia0
25. júl 2022

My sme manzelia, nic si nepreposielame, nic nepreratavame kto co ma platit atd. Mame jeden spolocny ucet, dve karty k nemu a vyuzivame ho obaja.
A to som tiez byvala v manzelovom rodicovskomdome, ale po rokoch spolocneho byvania, spolocnych detoch, tiez som do domu investovala a este idem investovat zdedene peniaze mi manzel polovicu domu daroval.
Chce, aby bolo o mna postarane ak by sa nieco stalo.

dadis
25. júl 2022

Ked budete manzelia, nebude dom tvoj. Splatky na dom pojdu zo spolocnych penazi. Ja by som s muzom, co ma takyto pristup k peniazom, do manzelstva nesla. Mas nejake svoje byvanie? To si mala riesit uz pred rokom a pol, ze si kupis byt, ktory si budes splacat zase ty, aby si mala kde byvat, ak by nieco...

tykat
25. júl 2022

A s nim s teraz 2x tehotna?

deti95060810
25. júl 2022

ako to máme my? všetky financie mám ja... manžel spokojný, lebo dokážem ušetriť veľa... máme 4 deti, z toho 3 spoločné...

0silvia0
25. júl 2022

Ja by som sa inak tvojho snubenca spytala, kedy robil anketu o fungovani zien z rodicaku. Lebo ty si mozes urobit podobnu anketu o muzoch, ktori svoje zeny pocas rodicovskych ultradovoleniek financne zabezpecia. Lebo tieto zeny sa doma neplieskaju od nudy po stehnach, ale makaju aj okolo muzskeho genofondu🙄, o ktory sa treba starat.

mina17
25. júl 2022

Ja mám tiež len rodičak a aj keď žijeme u mojej mami platim inkaso za nás strava kupalisko inhrisko oblečenie a z rodičaku by som to nedala priateľ mi mesačne dáva 250e na mňa a 250e na syna 600e nechá sebe v nemecku a z toho už vyžijem inak by som dala na základ a už viac by som nemala a tak aj odložim 🙂

kkovacovak
25. júl 2022

Presne ako píše @tomas115 Bývaš v jeho dome. O pár rokov tu budeš písať že sa chceš rozísť ale nemáš kam ísť lebo dom je na muža. Takéto veci treba riešiť predtým ako sa deti narodia nie keď už sú tu. Nemáte vôbec poriešené financie. Muž nemá evidentne ani páru o to čo kolo stojí. Necgce ti dávať peniaze. Čo robí s tým zvyškom peňazí? Máš o tom prehľad keďže bývate v jednej domácnosti ako rodina? Celé zle a ďalšie dieťa na ceste

kaitlin3
25. júl 2022

A čo on robi s výplatou?

darkswan
25. júl 2022

a jemu nedochadza, ze mas usly zisk kedze sa staras aj o jeho dieta a nemozes ako on chodit do prace? s takym obmedzencom by som skoncila rovno pri dietati c.1

simona1306
25. júl 2022

No tak my s manzelom toto vobec neriesime. Vydavky mame podele, inkasa su spravene na oba ucty, nieco platim ja a nieco on. Momentalne poberam rodicak aj ja, takze ak by som peniazky minula, povedala by som muzovi a poslal by mi. Tak isto, ako som uz aj ja neraz poslala jemu ked sme mali vacsie vydavky ( to tu chcem upresnit, lebo inak by som bola korunovana za prizivnicku a nesamostatnu zenu ). Sme manzelia, vsetko je spolocne.

liz_lemon
25. júl 2022

@juliet86 RP nie je pre dieta, je to nahrada prijmu pocas starania sa o dieta

dzina007
25. júl 2022

@liz_lemon nieje to uplne tak

Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku alebo do šesť rokov veku, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Rodicovsky je naozaj prispevok na starostlivost o dieta... nieje to nahrada prijmu... rodicovsky dostavas ci prijem mas alebo nie... 🙂

dzina007
25. júl 2022

z rodicvoskeho sa vyzit da.. dalo sa aj z toho mensieho ale urcite nie ked mas za to prestravovat celu rodinu... ma skor pokryt zvysene naklady, plienky, kozmetika, ina strava a podobne...

Mali by ste sa s muzom dohodnut zeby mali byt peniaze z jeho strany ktore da na stavu pre rodinu.. lebo jeho naklady su ake? Hypoteka vlastneho domu ktory tebe nepatri a energie? a Ty mas s podstatne nizsim prijmom utiahnut vsetko?