Financie v rodine

2. nov 2021

Ahojte, často tu čítam diskusie kde všetci píšu že príjem 800 900 euro na jedného dospelého človeka je málo. To ozaj v rodine kde sú dvaja dospelí a jedno, dve deti je príjem povedzme 1800€ malo? Podľa mňa je prídem 1800 celkom pohodička, akože chápem že všetci majú výdaje iné ale aj tak si myslím že príjem 1800€ na rodinu je pekný. Veľa ľudí podľa mňa žije z oveľa menšej čiastky. Celkom ma to zarazilo, pretože do teraz som bola na tom že takýto príjem je úplne v poriadku a ako tak čítam tieto diskusie ostala som naozaj prekvapená. Koľko je podľa vás optimálny príjem v rodine? (Tak aby človek dokázal normálne fungovať, niečo si mohol aj dopriať, aby mohla ísť rodina raz do roka npr. na dovolenku do zahraničia, atď.,...)
Bez urážky ale to ozaj máte všetci také perfektné príjmy že je pre vás 800/900€ na dospelú pracujúcu osobu málo?

miusa00
2. nov 2021

Je velky rozdiel aj rodina a jednotlivec, ked zije clovek sam, tak si toho za 800-900€ vela nedovoli… ale pytas sa na rodinu, takze to len taka vsuvka

tncka
2. nov 2021

No ja napr.nezijem v ba a nemam hypo na byt.ale ked vidim tie sumy za trebars len 3izbak,tak by mi 3zivoty nestacili a muzovi tiez nie,nie to 1800e na rodinu. V inom kraji celkom slusne no...ale zas s 2detmi,hm ja mam jedno a nevyskakujem😅

maximilie
2. nov 2021

Je obrovský rozdiel v tom kde žiješ. Skus na úvod napísať, z akej časti Slovenska pochadzas?
... a kde bývaš...
Lebo je rozdiel bývať dome a je rozdiel bývať v byte. Je rozdiel žiť v BA alebo v Michalovciach.

matkahelka
2. nov 2021

to je taka tema, ako ked sa niekto opyta, kolko mesacne usetrite... kolko mesacne miniete na stravu...atd. Ved to je individualne predsa. kazdy ma iny standard, ine naroky, ine vydaje. za nasu rodinu je to velmi nizky prijem, my 3 clenna rodina dame mesacne cca 800€ len na stravu a beznu drogeriu, cize z 1800€/mes. by sme sotva vyfungovali. ved kde je este inkaso, telefony, oblecenie, tankovanie, dcerine kruzky... pre nas by bolo 1800€/mes. malicko.

vevapeto
2. nov 2021

Keby som bola sama a bývam v mamahotel tak je to krásna suma. Ale bývam v rodinnom dome a máme 2 deti takže ja vnímam tú sumu ako -poplatené všetko je a aj chladnička celý mesiac plná- ale na dovolenku by som sotva z tej sumy ušetrila…

sissy27
2. nov 2021

To je relatívne. Niekto to má ako vreckové na týždeň, pre niekoho je to super, a pre niekoho nesplnený sen. Každý máme iný životný štandard, iné potreby. A v neposlednom rade - iné sú ceny nehnuteľností v Bratislave a iné v Sobranciach, takže aj hypotéky sú iné. Je rozdiel platiť 500€ hypo a 150€.

autor
2. nov 2021

Nehovorím konkrétne o sebe, máme o niečo vyšší príjem ale keď sa tak nad tým zamyslím tak podľa mňa taký príjem vôbec nie je zlý. Ja konkrétne žijem na strednom Slovensku. Príjem máme vyšší ale zasa nie o veľa, máme hypotéku, raz ročne ideme na dovolenku (nie nejaké extra destinácie ale Bulharsko, Chorvátsko, Grécko), chodíme naozaj každý mesiac do reštaurácie minimálne raz, taktiež každý mesiac ideme do kina, doprajeme si naozaj všetko čo chceme (samozrejme nemyslím drahé veci, ale keď niečo chceme alebo potrebujeme tak si to kúpime, v obchode sa naozaj nikdy nepozerám na ceny potravín) a mesačne aj tak odložíme okolo 500-600€ a to sme štvorčlenná rodina. Naozaj si ani neviem predstaviť kde by som minula viac peňazí, chápem že niekto má vyššie nároky ale nechápem že niekto povie že je to nízky príjem a že by z toho nevyžil. Samozrejme že záleží aj od výšky hypotéky a lokality, inak sa z tej sumy bude žiť v BA kde sú nehnuteľnosti brutálne drahé a inak na strednom Slovensku, inak v meste, inak na dedine to chápem, ale prekvapuje ma že 10 ľudí napíše že je to nízky príjem a len 1 že je to fajn príjem. Viem že sa to nedá porovnávať ale proste ma to tak zarazilo. Ozaj to nemyslím v zlom, len som sa proste zamyslela 🙂

loginexistuje
2. nov 2021

sukromna skola alebo doucovanie vacsie deti vyssie naroky asi tak

matkahelka
2. nov 2021

idete do restiky 1x mesacne? na menu za 5€, ci na 3 chodovu veceru za 80€? kupujes si vsetko, co chces, ale nie drahe veci. je rozdiel kupit topanky za 30€ a za 80€, kupit kabelku z h&m za 30€, alebo kabelku od Lagerfelda za 380€. je rozdiel ist do bulharska autom do apartmanu a rozdiel ist do grecka do 5* htl letecky all inclusive. vidis tie rozdiely?
moja dcera ma sukromnu lektorku anglictiny, ktorej platime 17€/hodinu a lektorke za spanielcinu 15€/hodinu. anglictinu ma 2hod. tyzdenne, spanielcinu 1hod. tyzdenne. vynasob si to. a k tomu scenicky tanec, 70€ mesacne. prirataj.
je uplne nerealne porovnavat naklady tej a hentej rodiny. niekto z 1800€ tretinu usetri, niekto z 1800€ mesacne nevyzije.

maja367
2. nov 2021

No nemajú všetci taky príjem. Ja som si dnes od manžela vypočula že už som za tri týždne minulá toľko peňazí..na lieky (sirupy, kvapky,Dcko,Bcko atď boli e všetci chorí) drogéria potravíny a na Vianoce som kúpila pre netere a synovcov darčeky lebo bola fakt výhodná cena...a som minula asi 350-400€ a to som ešte tankovala do auta aby som mala ísť ako do práce....tak ako neviem...ale zo 100€ ja vyžiť neviem 🤔

maximilie
2. nov 2021

Z 1800e odložíte 4 členná rodína 500-600eur? Akoze wau!
To sa ako dá? Neplatíte hypotéku, či inkaso? Mobil internet? Mate auto? Naozaj ma.to zaujíma. Keď odložíte 500-600 mesačne, tak raz ročne by z toho bola aj lepšia dovolenka ako to Chorvátsko, nie?
Ako píšu vyššie- nafta, krúžky, nečakane výdavky ako lieky, či vitamínu, drogéria, deťom oblečenie, strava, ... Úprimne, nechce sa mi veriť.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
c_est_la_vie
2. nov 2021

No... Osobne si myslím že z príjmu okolo 2000 mesačne na rodinu sa dá pekne žiť a nepozerať v obchode na centy, ale nie vyskakovať.
Takisto záleží v akom životnom období sa nachádzate ( lebo šetrenie na nehnuteľnosť, materská alebo naopak, dve deti na intraku dokážu rozhádzať aj lepší rozpočet).
A takisto- jedlom rastie chuť. Takže ako bolo vyššie písané, keď máš vyšší príjem, kúpiš si drahšiu nehnuteľnosť a auto, zaplatíš lepšiu dovolenku, oblečenie, potraviny...

gloria31
2. nov 2021

Pozri môj muž ktorý robí a ja na rodicaku mame dohromady cca 1400€. Bývame v malom mesta na západnom SK v byte kde mame hypo ktorá bola iba na prerabku. Auto mame tiež a až teraz sa mi podarí ušetriť mesačne cca 50€. VŠETCI SI UVEDOMIŤ MUSIME KEĎ MÁŠ PRÍJEM 2000€ DOKAZETE MINÚT KEĎ BUDE 3000€ DOKAZU SA MINÚT AJ TIE. Keď je príjem človek si aj viac dovolí. Vždy to bolo keď som žila u rodičov a teraz to vidím aj v našej rodine.

ckatka
2. nov 2021

Presne ako . píšu vyššie.
Veľmi záleží, kde a ako zijes a kde a ako pracuješ.
Lebo ak bývaš na dedine všetko si dopestuješ/dochovas, kuriš drevom z urbaru a deti ti chodia do dedinskej škôlky a školy za 29€ mesačne...postrazi ti babka a do roboty chodíš závodným autobusom....je to totalne iná situácia, ako keď žiješ v byte v meste, záhradu nemáš, do škôlky ti dieťa nevzali tak chodí do súkromnej a babky máš 300km a musíš platiť súkromnú škôlku a /alebo opatrovateľku, keď dieťa do.skolky soplave nevezmu...keď máš tak debilne spoje do práce, že musíš chodiť autom a nemáš sa s kým deliť o cestovné náklady...
Takže...asi tak.

zuzanka.zuzu
2. nov 2021

😂😂😂 mne sa tu vždy páči, keď ide hodnotiť a dávať rozumy - teda sorry - "úprimne sa zamyslí" niekto, kto má prťavú hypotéku a býva pánubohu za chrbtom s celkom obstojnou robotou (čo je výborná kombinácia: dobrý plat+lacné domy)... 210e? ja som platila viac ako za garzonku 🙄 je absolútne nemysliteľné niečo takéto porovnávať... minulý mesiac dali von ceny domov na konci dúbravky - radovka - cez 700 000 eur 😉 a od toho sa odvíja všetko, úplne všetko... tu by si neušetrila ani prd 😘

zuzanka.zuzu
2. nov 2021

PS: ja teda ceny potravín pozerám! a veruže by som nemusela 😎 takže toto tvoje anonymné chválenkárstvo si môžeš budovať akurát tak u vás v dedine, kde tých 800 je slušný plat

autor
2. nov 2021

@zuzanka.zuzu prťavú hypotéku máme preto že sme od skončenia školy obaja s manželom (vtedy priateľom) šetrili. Nechodili sme na dovolenky ale odkladali každé jedno euro na dom. 😉 Ja sa absolútne nechválim, nemám milióny na účte, nechodím na drahé dovolenky aj keby som možno chcela, nemám nové autá a ani nechodím v značkovom oblečení. Náš príjem som napísala len preto že sa ma na to pýtali. Pozri si otázku o čom to je, ja som písala či si naozaj ľudia myslia že je 1800 nízky príjem, napísala som že samozrejme že sa nedá porovnávať mesto s dedinou, západné Slovensko so stredným, proste som sa len opýtala obyčajnú otazku. Očividne ale asi nemáš čo robiť a musíš rýpať, ja sa ale s tebou hádať nebudem. 😂

autor
2. nov 2021

@zuzanka.zuzu a áno máš pravdu, u nás na dedine je to naozaj slušný plat, keď som skončila školu a nastupovala do práce (v tom čase do banky) môj nástupný fixný plat bol 460€ v čistom. Túto otázku som vôbec nedala kôli tomu že by som sa chcela chváliť, položila som ju preto, že mne sa príjem 800e na osobu zdá veľmi dobrý. V okolí kde ja bývam kopec ľudí nemá ani tých 800. Proste ma to len zaskočilo keď som čítala na MK ako všetci píšu že je to málo. Nehľadaj v tej otázke niečo čo tam nie je a nerob hádky tam kde byť nemusia.

c_est_la_vie
2. nov 2021

Záleží od kontextu. Čo si ja pamätám tak naposledy sa tu písalo, že 800-900 je málo babe, čo chcela audinu z AAA za 20 000 na leasing. V tomto ohľade to málo je, lebo auto za 20 000 je na Slovensku nadštandard a platy priemer. Auto za 20 000 na leasing je finančná negramotnosť. Auto z AAA kolosálna hlúposť. Takže v tomto kontexte- chcem auto za 20 000, nemám vlastné bývanie, do budúcna možno pôjdem na MD a zostane 1 plat- je to žalostne málo.
Pre niekoho na dedine na východnom Slovensku, čo míňa primerane príjmu je to pekný zárobok.

amelie2017
3. nov 2021

Tak podla mna 1800 na rodinu nie je ani malo ani vela. Je to slusny prijem, aby rodina nezivorila, aby si mohla dopriat sem tam aj nejaky vylet alebo dovolenku a aj nieco odlozila. Ak su vsak rozumni a neminaju na hluposti, ktore "nutne" potrebuju. Lebo co som si vsimla, cim mensi prijem, tym vacsia potreba kupovat hluposti, lebo vsak je to lacne. Ale ako bolo pisane, napr. cela dovolenka za 2000, nie na osobu. Jasne, ze s takym prijmom neposlem 2 deti na sukromnu skolu a k tomu 5 vyberovych kruzkov, ale slusne zit a aj nieco usetrit sa da. A myslim, ze ten prijem je snom vela slovenskych rodin.

annamalaga
3. nov 2021

No ani na tej dedine ten príjem nestačí. Autobusy moc nejdú, keď aj idu , lístky sú drahé , ak niesi ZŤP-S alebo student. Hypotéka aj u nás na dom už vyjde 150000€ a to ešte dom nieje cely dokončený. Takze s takými platmi by si mala ledva na poplatky nakoľko splátka 450€ plus poistenie, ďalej musíte jesť a obliekať sa, nehovoriac o tom , že ešte treba platiť benzín a v zime drahé kúrenie o dovolenke luxusnej dovolenke pri mori môžeš stejnak len snivat.

kristiii
3. nov 2021

Autorka: tiež som sa presne nad tým minule zamyslela, práve v súvislosti s témou o audine za 20 000, ktorá tu už bola spomenutá. Akože tá audina bola totálna blbosť, o tom pokoj, ale tie komentáre ohľadne toho, aký má autorka nízky príjem ma tiež prekvapili. Mala som pocit, že celý koník si kupuje každé 4 roky nové auto a zarába minimálne 2-3000 na osobu, pritom medián mzdy na Slovensku je myslím niečo cez 1000 eur v hrubom. V mojom okolí má väčšina rodín príjem okolo tých 2000 a väčšina si žije veľmi dobre, nájdu sa samozrejme aj takí, ktorí by nemali dosť ani keby zarábali dvoj-trojnásobok, ale to sú presne tie typy, čo potrebujú vlastniť audiny, aj keď na benzín a na náhradné diely už nemajú. A potom je tu kapitola Bratislava a iné veľké mestá, tam je logické, že je to nízky príjem, keďže je veľký rozdiel brať hypo nejakých 60000-100000 a 300000-500000.

annamalaga
3. nov 2021

@kristiii pri takých platoch je brat aj 80000€ finančná samovražda. Jeden príde o príjem , tak z jedného platu budú mať čo robiť , aby vyžili.

jumama
3. nov 2021

Byt v BA sme kupovali cca 15 rokov dozadu, polorekonstruovany, za hypo a poplatky dame okolo 500 mesacne. A to nemame zateplenu bytovku, lebo sa tu ludia nevedia dohodnut zatial, a ak sa do toho pustime, tak to bude cca o 60 Eur mesacne viac. Ak by sme sa obzerali po novostavbe, bolo by to este viac, niekedy fakt novostavby stoja dvojnasobne. O dnesnych cenach ani nehovoriac, toto su stare ceny a velmi vyhodna kupa to vtedy bola, lebo majitelom pred nami predaj ponahlal a my sme rychlo suhlasili... Tak isto ak po skole ludia zostanu v BA, tak prenajmy su podobne drahe, ak naozaj nechcu byvat v jednej izbe v zdielanom byte, ale uz sami. My sme mali dvojizbak a platili sme uz vtedy okolo 500 Eur len najom. Cize si az tak vela na zaciatku neusetris. Pre mnohych tu v BA je lepsia pracovna prilezitost, preto zostavame v nej zit, preto tu po skole mnohi zostanu, preto sem mnohi aj na tyzdnovky chodia...

matapo
3. nov 2021

...my sme 5 clenna rodina ( tri deti od 3 do 12 rokov) a takyto prijem by nam nestacil. Niektore rodiny vedia v pohode vyzit aj z menej penazi a niektore nie. A zavisi to samozrejma od vysky hypoteky, prenajmu,...aj od sposobu stravovania a nemyslim len domaca strava vz restika, ale aj kvality potravin, su rodiny kde si na kvalitu potravin potrpia, my tiez nakolko strava a to co do seba dame nam ovplyvnuje cely zivot a to najdolezitejsie zdravie. Potom su to vsetky aktovity ktore spolu robime, kedze kazdy vikend sa snazime nieco zazit ako rodina spolu, nie vzdy su to platene vylety, nastastie priroda je zadarmo, ale je vela aj toho co sa musi zaplatit (aquaparky, hrady, zamky, plte, hoplandie, ZOO, lyzovacky, a ine zazitkove aktivity) kde ozaj kazdy jeden vylet stoji 5 clennu rodinu cca 70-100 eur a ak to asolvujes 4xdo mesiaca. Tiez sa snazime spoznavat svet a ukazat detom aj ine krajiny, jeden krat dovolenka za rok je nam malo, radi stravime predlzeny vikend alebo kratsie prazdniny niekde inde,... uz len tie letenky pre 5 clennu rodinu kolko stoja nie este pobyt. Velmi zalezi od toho comu sa rodina spolu venujete a ako travite volny cas, lebo tam ide vela financii. Chod na tyzden lyzovat do Tatier alebo do Alp cela rodina a to tyzden na lyziach za celu zimu je malo, chodi sa tak casto ako sneh poblizku dovoli a ceny skipasov aj v mensich strediskach su teda pekna palka. A potom su to bezne vydaje okolo deti, ich kruzky a zaujmy, ked mas 2-3 deti a kazdemu mesacne platis cca 150 eur na kruzok, + obedy + ine veci do skoly,... A tiez ide aj o to ci rodina investuje ci nie, viem ze to su vydaje take navyse, ale niektorym ludom nestaci jeden byt a auto pripadne este nejaka chata a uz viac netreba. Maju viac a financuju tym padom viac s tym ze je to investicia do buducnosti, lebo sa snazia zabezpecit aj svoje deti, ci uz nehnutelnostami alebo financiami. Neviem si predstavit u nas z 1800 eur usetrit este aj nejaku sumu. To je na kazdom jedincovi ako je nastaveny, co od zivota ocakava, ake ma sny, konicky,... samozrejma keby sme boli v situacii zlej a museli by sme okresat nase vydavky, zriekli by sme sa naseho standardneho sposobu zivota a travenia volneho casu vyzili by sme aj z podstatne mensej sumy.

matapo
3. nov 2021

...vsetko je o prioritach, pises ze ste s manzelom setrili, nechodili na dovo, zbytocne neminali,...ale su ludia ktori si radi ten zivot uziju vratane mna, pre mna je cestovanie a spoznavanie prioritou a doprajem to aj detom, a nevidim dovod preco nie, kedze nastastie ten prijem mame vyssi a zabezpeceni uz sme.

lilyianka
3. nov 2021

Ja sa vyjadrím iba k tej jednej vete a to,či je 800/900€ príjem na dospelú pracujúcu osobu málo. My žijeme na Z Slovensku neďaleko jedného väčšieho mesta, ako väčšina máme hypo +poplatky, tak áno táto suma by pre chlapa bola veľmi nízka, resp by sme nevyžili ,ak rátam situáciu,že sme teraz 3 s tým,že ja na RD . Ešte máme 2 psov. Nechcem,aby to vyznelo hlúpo,ale môj muž by za taký plat ani nerobil,nie preto,že si myslí,že je niečo extra ( aj keď má dlhoročnú prax a pozná svoju cenu),ale hlavne kvôli tomu, lebo vie,že by sme to neutiahli. A on ako chlap sa považuje za živitela rodiny,toho,kto sa o nás má postarať.

oktoberka
3. nov 2021

Kto má vyšší životný štandard,asi ťažko vyzije.
Ľudia sa naučili užívať si život.
Niekomu by bolo málo aj 5000mesacny príjem,niekto vie využiť z nižšieho príjmu.
A nemusí byť nutne úplný outsidera😉

hellwant
3. nov 2021

Mnohí nenapisali este 1 dôlezitu vec, autorka riesila byvanie par rokov dozadu takze si moze, aj my ostatni gratulovat, ktorí to stihli pred covidom. Ano, vtedy to na mensi prijem tiez boli palky, ale kvoli covidu a situacii na trhoch isli nehnutelnosti rapidne hore narozdiel od platov. Cize teraz 1800 pre 4 clennu rodinu a brat 100 000 hypo a viac na byt- kedze v hlavnom a krajskych mestach by 100 000 nestacilo pre 4 clennu rodinu na byvanie- by bolo o drzku. V Ziline iba starsi 1 izbak-pred mesiacom som pozeral- cca 40 m² stoji 78 000 a viac. Ked stavat dom, , a nededis pozemok, to ani nevravim, zavratne sumy.
Bez vysokej hypo, ci uplne bez nej priemerny prijem. Clovek nestrada a moze kludne zit.